Jak wybrać imiona dla psa i suczki, żeby do nich pasowały?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Joga ze szczeniaczkami
Joga ze szczeniaczkami
Jak rozmawiać z psem – trudna relacja psa z kotem
Jak rozmawiać z psem – trudna relacja psa z kotem
Jak rozmawiać z psem - lęk separacyjny
Jak rozmawiać z psem - lęk separacyjny
Jak rozmawiać z psem - uciążliwe szczekanie
Jak rozmawiać z psem - uciążliwe szczekanie
Jak rozmawiać z psem – agresja lękowa
Jak rozmawiać z psem – agresja lękowa
Imiona dla psów wybieramy zazwyczaj ze względu na płeć, wygląd czy zachowanie zwierzęcia. Nie jest to jednak zadanie łatwe. Na właścicielach ciąży duża odpowiedzialność, gdyż wybrane imię będzie zwierzęciu towarzyszyć do końca życia. Dowiedz się, czym się inspirować, wybierając imię dla psa i suczki.

Imię dla psa może być klasyczne, popularne lub oryginalne. Wariantów imion dla psów jest wiele – mogą być zabawne, nawiązywać do ulubionych bajek i postaci właściciela czy nawet znanych psów. Sprawdź, jak wybrać odpowiednie imię dla psa. Szukasz fajnego imienia dla suczki? W naszym artykule znajdziesz wiele informacji również na ten temat.

Jak wybrać imiona dla psów?

Nadanie psu imienia sprawia, że zwierzę przestaje być anonimowe, nawiązuje się też w ten sposób szczególna relacja i więź między czworonogiem a jego właścicielem. Wybór imienia dla psa nie jest jednak zadaniem łatwym. Imiona psów powinny być dopasowane do wyglądu, rasy, płci i charakteru zwierząt, ale również łatwe w wymowie, aby móc szybko przywołać czworonoga. Potężnie prezentujący się i budzący trwogę pies nie może nazywać się zdrobniale i uroczo Okruszkiem, Pimpkiem, Bąblem, Fafikiem czy Pusią. Tego typu imię dla małego psa może z pewnością nosić york. Natomiast nadając niewielkiemu pupilowi groźne imię dla dużego psa , np. Brutus, Ares, Zora, Bandzior czy Hektor, możemy narazić się na śmieszność. Niektórym jednak takie zabawne połączenia mogą pasować. Właścicielom psów często przychodzą do głowy śmieszne i oryginalne imiona dla psów . Jeśli jednak nie mamy żadnego pomysłu na to, jak nazwać psa, warto zainspirować się bajkami, filmami, książkami, idolami czy nazwami ulubionych miejsc. Warto wiedzieć, że według behawiorystów i weterynarzy psy dobrze reagują na krótkie imiona, zawierające nie więcej niż trzy sylaby, dlatego lepiej wystrzegać się długich imion, z którymi będziemy mieć trudność przy przywołaniu psa na spacerze.

Imiona dla psa suczki i samca

Imię dla psa powinno być dopasowane przede wszystkim do płci czworonoga. Popularnymi imionami dla psa suczki są: Luna, Diana, Sonia, Sara, Tosia, Fibi, Fiona, Mika, Roxi, Tina, Elza, Lola, Kira. Imiona dla psów suczek mogą być oczywiście bardziej oryginalne i nietuzinkowe, nawiązujące do ich wyglądu czy charakteru. Często spotykane imiona dla psa samca to: Toffik, Roki, Fafik, Teddy, Alex, Maks, Leo, Fado, Hektor, Kajtek, Fuks.

Imiona dla psa – bohaterowie filmów i bajek

Kiedy nie mamy pomysłu na imię dla psa, warto przypomnieć sobie ulubione bajki czy filmy. Nazwanie psa imieniem słynnej zwierzęcej postaci z ukochanej ekranizacji łączy się z wielkim sentymentem, dlatego zawsze będzie fajnym imieniem dla psa . Popularne wybory to Reksio, Scooby, Pluto, Beethoven, Szarik, Snoopy, Happy czy Goofy. Nie musimy jednak ograniczać się do psich postaci.

Imiona dla psów – idole właścicieli

Właściciele psów często decydują się na imię dla czworonoga, które wyraża ich fascynację. Mogą to być imiona lub nazwiska idoli muzycznych, np. Elvis, Jackson czy nawet Madonna. W przypadku fanów kina można dać psu imię na cześć ulubionej aktorki czy aktora (np. Delon czy Pattison) lub uwielbianej postaci filmowej, np. Luke czy Leia w przypadku fanów „Gwiezdnych wojen”. Psie imiona Dali czy Rubens będą natomiast wyrażać zamiłowanie właściciela do malarstwa.

Nietuzinkowe a klasyczne imiona psów

Wiele psów w Polsce ma imiona klasyczne, takie jak Azor, Saba, Szarik, Puszek, Rex, Kieł, Dżeki, Chrupek, Burek. Często spotykane imiona dla psów to także Bajka, Łajka, Kropka, Ares czy Tofik. Najpopularniejsze imiona dla psa są krótkie i łatwe do zapamiętania dla czworonoga, szybko też wpadają w ucho. Jeśli nie chcemy, by imię dla psa było banalne, warto szukać oryginalnych nazw, które podkreślą wyjątkowość naszego pupila. Można zainspirować się imionami i nazwami z mniej znanych książek, filmów i bajek lub samodzielnie wymyślić unikatowe imię dla psa.

Imię dla psa a jego zachowanie i wygląd

Wybierając imię dla psa, warto zasugerować się jego charakterem i zachowaniem. Bardziej ruchliwe i towarzyskie psiaki mogą nazywać się Żywioł, Gryzak, Lucky, Fuks, Jake. Dla tych bardziej leniwych kanapowców dobrym imieniem będą: Gapcio, Śpioch, Słodziak, Łasuch. W tym przypadku można zainspirować się zabawnymi zachowaniami zwierząt i wybrać śmieszne imiona dla psa . Imię dla psa odzwierciedlające jego wygląd to też dobry pomysł. Sierściucha z długim włosem można nazwać Kudłaty czy Włochaty. Natomiast zgodnie z odcieniem sierści możemy mieć Czarną bądź Negro lub Białego czy Snowy, co nawiązuje do śniegu.

Psie imiona – tych imion lepiej unikać

Przy wyborze imienia dla psa teoretycznie nie jesteśmy niczym ograniczeni. Lepiej jednak unikać imion i nazw obraźliwych, które wyrażają brak szacunku do zwierzęcia i nie będą fajnymi imionami dla psów . Warto pamiętać, że imienia psa używa się często w miejscach publicznych, gdzie przekleństwa i obraźliwe słowa będą raczej nie na miejscu, a z tego względu mogą spotkać nas różne nieprzyjemności.

Często nadaje się też psu imiona ludzkie, np. Igor, Tosia, Gabi, Gustaw. Jeśli chcemy nadać psu ludzkie imię, warto się zastanowić, czy w naszej rodzinie i wśród przyjaciół lub sąsiadów nie ma człowieka o tym imieniu, gdyż przywoływanie psa w jego obecności może być krępujące.

Oryginalne imię dla suczki - jak je wybrać?

Imię dla suczki powinno być przemyślane i kojarzyć się z czymś pozytywnym. Nadawanie psom ludzkich imion nie jest do końca dobrym pomysłem, ponieważ ktoś z naszego otoczenia może poczuć się urażony, iż jego imieniem nazwaliśmy zwierzę. Zupełnie nie sprawdzają się długie i wymyślne imiona, z których wymówieniem ma niekiedy problem sam właściciel. Długie i skomplikowane imiona są niezrozumiałe dla psów i nieprzyswajane przez nie. Należy pamiętać, że imię szybko powinno zapaść w pamięć psa. Niekiedy właściciele zmieniają imię zwierzęcia lub posługują się kilkoma na raz. Sytuacja, w której pies wabi się Bąbel, a poszczególni domownicy wołają kolejno Buba, Baba i Bobuś doprowadza do dezorientacji zwierzaka i wreszcie do braku jego reakcji na jakiekolwiek z wypowiadanych imion. Podobna sytuacja ma miejsce, kiedy właściciele decydują się nazwać psa długim imieniem, np. Kameleon, po czym używają nagle zdrobnienia Kami. Wybierając imię dla suczki, warto sięgnąć po te mało popularne i jednocześnie oryginalne, które wyróżnią nasze zwierzę.

Fajne imię dla suczki, czyli jakie?

Nadając psu imię, warto sięgnąć do różnych źródeł inspiracji, np. muzyki, filmu, a nawet świata owoców i warzyw. Najczęściej właściciele wybierają krótkie obcojęzyczne nazwy, które w polskim tłumaczeniu oznaczają np. uczucia. Wybierając imię dla suczki, warto kierować się pewnymi zasadami – pomogą one wybrać imię, które zostanie zaakceptowane przez samo zwierzę:

 • imię dla suczki powinno być krótkie i dźwięczne, tj. zawierające głoskę dźwięczną (b,d, g, w, r, l, dź, dż),
  • unikajmy nadawania imion dwuczłonowych,
   • wybrane imię może mieć zdrobnienie, które dźwiękiem jest podobne do imienia oryginalnego, należy jednak ograniczyć się do jednego zdrobnienia, by nie wprowadzać psa w dezorientację,
    • wybierając imię, warto dobrać je do wyglądu psa, by po prostu do niego pasowało (np. niech duży, gończy pies będzie Barrym, a nie Okruszkiem). Dobrze dobrane imię powinno współgrać również z charakterem zwierzęcia. Warto wybrać oryginalne imię, które wyróżni naszego czworonoga wśród różnych Śnieżynek, Sabin i Saby.

     Propozycje oryginalnych imion dla suczek

     Imię dla małej suczki najczęściej opiera się na zdrobnieniach. Nazwy te pasują jako imię dla suczki yorka lub imię dla suczki shih tzu. W przypadku małych i miniaturowych piesków ciekawymi propozycjami są: Zara, Lila, Figa, Emi, Reda, Karo, Luna, Nusia, Megi, Daisy, Foka, Alma, Bajka, Beza, Dolly.

     Imię dla suczki owczarka niemieckiego, z racji dużych gabarytów psów tej rasy, powinno kojarzyć się z dostojnością, ale też nie kolidować z wyglądem psa. Wybierając imię, warto rozważyć takie propozycje, jak: Azja, Cora, Aura, Era, Elba, Mona, Malta, Omega, Saga, Uta, Tafta, Nasa, Nysa, Luna, Legia, Klea, Mitra.

     Popularnością wśród imion dla suczek cieszą się też te zaczerpnięte z natury, czyli: Zorza, Mango, Figa, Apple, Malina, Jagody, Jodła, Pestka, Morela. Niektórzy z właścicieli inspiracji szukają w bajkach – imiona dla suczek z bajek to najczęściej: Mulan (główna bohaterka bajki Mulan), Bella (Piękna i Bestia), Ariel (Mała Syrenka), Jane (Tarzan), Dory (Gdzie jest Nemo? ), Lady (Zakochany Kundel), Fiona (Shrek), Rain (Mustang z Dzikiej Doliny), Ella (Epoka Lodowcowa ), Sowa ( Kubuś Puchatek ), Daisy ( Kaczor Donald ).

     Oryginalną inspiracją dla imienia dla suczki jest pochodzenie naszego zwierzęcia. Warto sięgnąć do historii rasy naszego psa i dowiedzieć się, z jakiego regionu świata pochodzi. Niekiedy nazwy krain lub miejsc geograficznych to oryginalne i ciekawe rozwiązanie. Wśród propozycji jest m.in.: Malta, Madera, Wołga, Kaszmir.

     Wielu właścicieli imieniem dla suczki wyraża swoje hobby. Ulubione zajęcie, praca lub sport mogą być równie ciekawą i nietypową inspiracją dla imienia, co wcześniejsze przykłady. Ciekawe propozycje to: Nuta, Bryza, Sprint, Domena, Gra, Anime, Farba.

     Zobacz także:

     Autor: Adrian Adamczyk

     Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

     podziel się:

     Pozostałe wiadomości

     Koreanka nauczyła się j. polskiego m.in. dzięki oglądaniu Dzień Dobry TVN

     Koreanka nauczyła się j. polskiego m.in. dzięki oglądaniu Dzień Dobry TVN

     Blanka Lipińska pokazała nam wnętrza swego nowego domu

     Blanka Lipińska pokazała nam wnętrza swego nowego domu

     Wielu rodziców leworęcznych dzieci popełnia ten błąd. Ekspert: "To może być szkodliwe"

     Wielu rodziców leworęcznych dzieci popełnia ten błąd. Ekspert: "To może być szkodliwe"

     Joanna Krupa wspomina dzieciństwo w USA. "Dzieci się ze mnie śmiały"

     Joanna Krupa wspomina dzieciństwo w USA. "Dzieci się ze mnie śmiały"

     "Wymarzony Szkolny Obiad". Poznaj przepisy na dania, które pokocha każdy uczeń
     Materiał promocyjny

     "Wymarzony Szkolny Obiad". Poznaj przepisy na dania, które pokocha każdy uczeń

     Mieszka w slumsach i marzy, by odmienić los rodziny. "Wiem, że mogę to zrobić, tańcząc w balecie"

     Mieszka w slumsach i marzy, by odmienić los rodziny. "Wiem, że mogę to zrobić, tańcząc w balecie"

     Kultowa gra powraca w nowej odsłonie. Mistrz Scrabble zdradza "najdroższe słowo"
     Materiał promocyjny

     Kultowa gra powraca w nowej odsłonie. Mistrz Scrabble zdradza "najdroższe słowo"

     Małgorzata Rozenek-Majdan wskoczyła do wanny pełnej lodu: "Nie wypada tego nie zrobić"

     Małgorzata Rozenek-Majdan wskoczyła do wanny pełnej lodu: "Nie wypada tego nie zrobić"

     Omegamania – poznaj kwasy Omega-3! Jak wspierają zdrowie?
     Materiał promocyjny

     Omegamania – poznaj kwasy Omega-3! Jak wspierają zdrowie?

     Jak koledzy ze studiów postrzegają Oliwię Bieniuk?

     Jak koledzy ze studiów postrzegają Oliwię Bieniuk?

     13-osobowa rodzina Clarke jest już w Tajlandii. To nie koniec ich dalekich podróży

     13-osobowa rodzina Clarke jest już w Tajlandii. To nie koniec ich dalekich podróży

     Zacznij dzień słodkim, zdrowym śniadaniem. Poznaj dodające energii dania według Darii Ładochy
     Materiał promocyjny

     Zacznij dzień słodkim, zdrowym śniadaniem. Poznaj dodające energii dania według Darii Ładochy

     "Sposób na wnętrze": Mural, sztukateria i obrotowe lamele. Modny i przytulny salon w jeden dzień
     Materiał promocyjny

     "Sposób na wnętrze": Mural, sztukateria i obrotowe lamele. Modny i przytulny salon w jeden dzień

     Mefedron na wyciągnięcie ręki. Jak poznać uzależnienie u dziecka? Czat z ekspertem

     Mefedron na wyciągnięcie ręki. Jak poznać uzależnienie u dziecka? Czat z ekspertem

     Kim jest zwycięzca "Czas na Show. Drag Me Out"? To mistrz świata i mąż znanej aktorki

     Kim jest zwycięzca "Czas na Show. Drag Me Out"? To mistrz świata i mąż znanej aktorki

     Czy można wejść do restauracji lub baru z psem? GIS przypomina

     Czy można wejść do restauracji lub baru z psem? GIS przypomina

     Pogoda na weekend. Termometry mogą wskazać nawet 27 kresek

     Pogoda na weekend. Termometry mogą wskazać nawet 27 kresek

     Efekt placebo wciąż wykorzystuje się w medycynie. Na czym polega?

     Efekt placebo wciąż wykorzystuje się w medycynie. Na czym polega?

     Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

     Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

     Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

     Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

     Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

     Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

     "Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

     "Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

     Znamy finalistów XV edycji konkursu Sukcesu Pisanego Szminką

     Znamy finalistów XV edycji konkursu Sukcesu Pisanego Szminką

     "Przypalone ciasto warto wytrzeć tarką"

     "Przypalone ciasto warto wytrzeć tarką"

     Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

     Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

     Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

     Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

     Pył znad Sahary powrócił do Polski. Dla tej grupy osób jest szczególnie groźny

     Pył znad Sahary powrócił do Polski. Dla tej grupy osób jest szczególnie groźny

     Kolejny sukces Taylor Swift. 34-latka debiutuje na liście światowych miliarderów

     Kolejny sukces Taylor Swift. 34-latka debiutuje na liście światowych miliarderów

     Najlepsze podkłady na lato 2024. Czym się kierować, wybierając ten kosmetyk?

     Najlepsze podkłady na lato 2024. Czym się kierować, wybierając ten kosmetyk?

     E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
     Materiał promocyjny

     E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

     Są bliźniaczkami syjamskimi, lecz mają inną orientację. Jak wygląda ich życie seksualne?

     Są bliźniaczkami syjamskimi, lecz mają inną orientację. Jak wygląda ich życie seksualne?

     Kuba Wesołowski znów zostanie tatą. Żona aktora pochwaliła się ciążowym brzuszkiem

     Kuba Wesołowski znów zostanie tatą. Żona aktora pochwaliła się ciążowym brzuszkiem

     Uniwersalne motywy na maturę z polskiego. Poznaj najpopularniejsze motywy literackie i zrób sobie powtórkę

     Uniwersalne motywy na maturę z polskiego. Poznaj najpopularniejsze motywy literackie i zrób sobie powtórkę

     In vitro w Polsce: Ministerstwo Zdrowia przedstawia szczegóły programu. "Przywracamy nadzieję"

     In vitro w Polsce: Ministerstwo Zdrowia przedstawia szczegóły programu. "Przywracamy nadzieję"

     Gdzie jest burza teraz? Radar burz NA ŻYWO

     Gdzie jest burza teraz? Radar burz NA ŻYWO

     Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

     Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

     Mama lekarz mówi na co nie pozwala dzieciom w domu. "Nie ma mowy"

     Mama lekarz mówi na co nie pozwala dzieciom w domu. "Nie ma mowy"

     #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

     #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

     Gruszki to idealny owoc dla zmagających się z tą chorobą. Sprawdź, dlaczego

     Gruszki to idealny owoc dla zmagających się z tą chorobą. Sprawdź, dlaczego