Zwierzęta

Jak wygląda nauka savoir-vivre'u wśród czworonogów? "Szczeniak nie może być izolowany od innych psów"

Zwierzęta

Studio Dzień Dobry TVN regularnie odwiedzają zwierzaki czekające na adopcję. Tym razem domu szukają dwie 10-tygodniowe sunie. Jak wychować szczeniaka? O tym nasi prowadzący, Paulina Krupińska-Karpiel i Damian Michałowski, rozmawiali z Radosławem Ekwińskim, specjalistą od zachowania zwierząt.

Suczki są podopiecznymi fundacji Przytul Psa. Ich opiekunowie wierzą jednak, że szczeniaki dostaną szansę na nowe, lepsze życie. Obie są jeszcze bardzo młode, a więc właściciele będą mogli je wychować. Co ciekawe, w utemperowaniu temperamentu malucha może pomóc inny pies.

Jak zrozumieć szczeniaka?

Jak wyjaśnił Radosław Ekwiński, psia mama już w 2-3 tygodniu życia jest w stanie wyczuć temperament szczeniąt i wychowywać je asertywnie. Wie bowiem, które z nich potrzebują większej troski i dyscypliny, a które stosunkowo szybko się usamodzielniają. Co w przypadku jeśli nie znamy rodziców szczeniąt? Najlepszym nauczycielem i przewodnikiem będzie inny dorosły zrównoważony pies.

- Szczeniak nie może być izolowany od innych psów, dla jego rozwoju. Jest oczywiście potrzebne zbudowanie mocnej relacji i poznanie reguł, które obowiązują w naszym domu, ale on jest psem i żeby rozwijał się prawidłowo, żeby był fajnym, dobrze komunikującym się na spacerach, stabilnym przedstawicielem szanownego psiego gatunku, potrzebuje innych psów - powiedział Radosław Ekwiński.

Psie wychowanie

Specjalista od zachowania zwierząt zwrócił uwagę na to, że właściciele szczeniaków często unikają spotkań swoich małych pupili z innymi psami. To dlatego, że otaczają je przesadną troską, co w efekcie może poważnie zaszkodzić czworonogom. Tylko poznając inne psy, szczenię będzie wiedziało, jak się z nimi bawić i jak zachować się w przyszłości.

- Dorosły pies potrafi nam pokazać, jak to robić tak naprawdę bez używania siły. (...) Psy stabilne, a takich jest 99 proc., instynktownie są obdarzone olbrzym szacunkiem i olbrzymią tkliwością w stosunku do psich szczeniąt - stwierdził Radosław Ekwiński.

Na dowód pokazał nagranie ze wspólnej zabawy dorosłego psa i szczeniaka. Zobaczysz je w materiale wideo.

Zaadoptuj psa

Szczeniaki zaprezentowane w dzisiejszym programie to Aliki (sunia w kolorze czarnym) i Zoi (łaciata, czarno-biała). Suczki są rodzeństwem , mają skończone 10 tygodni, są po drugim szczepieniu, za trzy tygodnie będą miały jeszcze jedną dawkę. Zostały odrobaczone i cieszą się swoim szczenięcym życiem w domu tymczasowym. Są wesołe, harcują dwie godziny, a następną godzinę śpią i tak na przemian. Zoi ma lekkie zaburzenia koordynacji i jest w trakcie diagnostyki. Fundacja Przytul Psa zbiera fundusze na ewentualne badania rozszerzone.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Elżbieta II nadała imiona swoim nowym psom. Jeden został nazwany na cześć wuja królowej

Wilki coraz częściej zbliżają się do miast. "Nie trzeba ich od razu zabijać"

Hierarchia w świecie zwierząt. "Zdecydowanie częściej na czele stada stoją samice"

Autor: Mateusz Łysiak

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości