Określenie "samiec alfa" odnosi się nie tylko do świata ludzi. Okazuje, że wśród zwierząt także są osobniki, które dominują i górują nad innymi. O hierarchii w świecie "braci mniejszych" rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Dawidem Myśliwcem, popularyzatorem nauki.
Samiec alfa w świecie zwierząt
Samiec alfa zazwyczaj kojarzy się nam z bardzo silnym dominującym mężczyzną. Co ciekawe, takie silne jednostki da się zaobserwować także w świecie zwierząt. Jakie korzyści płyną z bycia najważniejszym w stadzie?
- Niekoniecznie samiec, a osobnik ma dominującą pozycję w stadzie. Oznacza to tyle, że jeśli jest jakaś kolejka do pożywienia, terenów lęgowych czy do spółkowania ma pierwszeństwo, z którego chętnie korzysta - mówił Dawiec Myśliwiec popularyzator nauki i twórca kanału na Youtubie "Naukowy bełkot".
Trzeba podkreślić, że osobnikiem alfa wcale nie musi być samiec, może nim być także samica. Które z nich częściej przewodzą?
- Jeśli weźmiemy pod uwagę populację, to zdecydowanie częściej na czele stada stoją samice. Są to np. pszczoły, mrówki, termity - dodał nasz gość.
Warto zaznaczyć, że określenie "samiec alfa" powstało w latach 70. XX wieku. Jego autorem był badacz, który obserwował zachowania wilczej rodziny. Co ciekawe, zaczął się później z tego określenia wycofywać. Dlaczego?
- Pierwsze badania faktycznie pokazały, że samce walczą między sobą o dominację. Ale nie były one ze sobą spokrewnione. Kolejne obserwacje przeprowadzone 30 lat później wykazały, że w rodzinie wilków może przewodzić zarówno samica, samiec czy para. Wybór osobnika dominującego nie ma jednak związku z siłą, a raczej z wiekiem - tłumaczył Dawiec Myśliwiec.
Kto lepiej przewodzi stadem?
Skoro stadem może przewodzić zarówno samiec, jak i samica, to, kto w tej roli sprawdza się lepiej? Zdaniem naszego gościa, jeśli bierzemy pod uwagę przewodnictwo, warto przyjrzeć się słoniom czy orkom.
- Trasę wędrówki od wodopoju do wodopoju czy miejsca, w którym jest dużo pokarmu wyznacza samica - mówił.
Bardzo często zdobywanie pożywienia również należy do zadań samic.
- Tak jest w przypadku lwów. Samiec głównie śpi, zbiera siły do walki i do rozmnażania - dodał Dawiec Myśliwiec.
Niestety bycie osobnikiem alfa ma też swoją ciemną stronę.
- Badania pokazują, że osobniki alfa mają znacznie podwyższony poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu - dodał.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
COVID-19 wywołał u mężczyzny trzygodzinną erekcję. Pacjent zmarł w szpitalu
Autor: Katarzyna Oleksik