Dom

Twój pies gryzie meble, niszczy otoczenie i wytrąca przedmioty z rąk? To może być znak, że poświęcasz mu za mało uwagi!

Dom

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
JohnDog
Pies śpiący na nogach właściciela

Twój pies zaczyna zachowywać się niesfornie niczym małe dziecko? To może być znak, że za mało spędzasz z nim czasu. Szybki spacer z czworonogiem może nie być wystarczający dla niego. Po czym rozpoznać, że trzeba psu poświęcić więcej uwagi?

3 zachowania, po których rozpoznasz, że Twój pies potrzebuje uwagi

Psy są niezwykle przywiązane do swojego właściciela i łakną kontaktu z nim niczym dzieci. Nie zawsze wystarczy zająć pupila zabawką, nawet interaktywną, czasem trzeba po prostu poświęcić mu więcej uwagi. Zwłaszcza, jeśli nasz czworonożny przyjaciel należy do ras aktywnych, jak np. border collie. 

Zobacz wideo: Sposób na ubłoconego psa

Sposób na ubłoconego psa
Sposób na ubłoconego psa Źródło: Dzień Dobry TVN

Zaczepianie

Pies znudzony i spragniony kontaktu będzie zaczepiać swojego właściciela. Może przynosić zabawki, szczekać, popiskiwać, próbować ciągnąć za nogawki czy podgryzać. Może też trącać nosem nasze ręce, co jest niezwykle niebezpieczne, jeśli trzymamy w ręku gorący napój lub inne naczynie. Oczywiście takie zachowania są naganne, jednak warto się zastanowić skąd się wywodzą - najczęściej są przyczyną znudzenia i braku aktywności. Zamiast reagować na konkretne zaczepki, warto spędzić z pupilem więcej czasu - pójść na dłuższy spacer wypełniony aktywnościami, pobawić się z nim w domu czy ćwiczyć wykonywanie sztuczek.

Także wywracanie się na brzuch, oczekiwanie pieszczot, czy stawanie i kładzenie się w przejściu może być sygnałem psa, że chce z nami spędzić więcej czasu. Warto zwracać uwagę na takie drobne gesty i zaspokajać potrzeby czworonożnego przyjaciela.

Gryzienie i niszczenie rzeczy

Może być to sygnał, że pies ma jakieś wewnętrzne problemy. Nadpobudliwość i frustracja mogą popychać psa do niszczycielskich zachowań. Często czynności, które nas irytują mają podłoże psychiczne, jak siusianie w mieszkaniu, gryzienie mebli i niszczenie sprzętów domowych. Może to wskazywać na stres, jakiego doświadcza nasz pupil w związku ze zbyt małą ilością czasu i uwagi, jaką się mu poświęca. Oczywiście czym innym jest lęk separacyjny, który również powoduje, że pies demoluje wszystko wokół siebie. Jeśli zwiększona ilość kontaktu i ruchu nie pomaga, to warto skontaktować się z behawiorystą, gdyż problem może być głębszy, aniżeli jedynie brak kontaktu z opiekunem.

Sygnały dźwiękowe - wycie, szczekanie i piszczenie

Psy komunikują się ze sobą nie tylko poprzez mowę ciała, ale również sygnały dźwiękowe. Wilki w celu odnalezienia się w terenie wyły - popiskiwanie może wskazywać na uległość, szczekanie najczęściej ostrzega, chociaż część psów również wita się w ten sposób. Co ciekawe, psy mogą również wzdychać - czy to z irytacji, czy znudzenia. Jeśli takie zachowania powtarzają się nagminnie - spędź więcej czasu ze swoim futrzastym przyjacielem.

Jak zapewnić psu odpowiednią ilość kontaktu z człowiekiem?

Chociaż psy mogą być niezwykle wymagające, zwłaszcza te, które należą do bardzo aktywnych ras, np. pasterskich, to zazwyczaj niewiele potrzeba, aby poczuły się kochane. Potrzeba akceptacji dotyczy tak samo ludzi, jak i zwierząt, które żyją w stadach, a takim stworzeniem są właśnie psy. Jeśli chce się im zapewnić odpowiednią ilość kontaktu, należy zwracać uwagę na mowę ciała psa oraz jego zachowania.

Dobrym sposobem na wspólne spędzenie czasu jest wyjście na spacer, warto wziąć ze sobą smaczki, które pupil będzie dostawał za poprawne wykonywanie poleceń. Zwierze spożytkuje energię, spędzi z nami czas, a spacery same w sobie są bardzo zdrowe. Innym sposobem jest wspólna zabawa - aportowanie, przeciąganie liny, przygotowanie maty węchowej. Psy postrzegają te zajęcia jako wspólne czynności.

Nawet leżenie razem na kanapie i mimowolne głaskanie psa, sprawia, że jego potrzeba kontaktu zostaje zaspokojona. Może być to wspólny czas na relaks i odprężenie. Mimo, ze można mieć wrażenie, że nic specjalnego się nie robi, to przebywanie razem, leżenie blisko siebie, jest niczym wspólny odpoczynek w stadzie.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: JohnDog

Źródło zdjęcia głównego: Sonia Padonou / EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości