Styl życia

Jak przygotować psa na nowego członka rodziny? "Z porodówki nie przyjdzie do domu krzyczący dwulatek"

Styl życia

Pojawienie się dziecka w domu to szok dla czworonoga. Zmienia się wszystko, do czego był przyzwyczajony. O to, jak należy przygotować pupila na powitanie nowego domownika, zapytaliśmy Radka Ekwińskiego, behawiorystę.

Jak pies reaguje na dziecko

26 sierpnia to Międzynarodowy Dzień Psa, dlatego tego dnia przyglądamy się ich potrzebom jeszcze uważniej niż na co dzień. Kilka dni temu internauci mieli okazję zobaczyć, jak suczka Zosi Zborowskiej, Wiesia, powitała w domu nowonarodzoną córkę aktorki. Urocze nagranie zdobyło serca internautów i stało się zalążkiem do ważnej dyskusji.

- To, co dziś jest zabawne, może być potencjalnie niebezpieczne, gdy w domu pojawi się noworodek - zaznacza Radek Ekwiński, wskazując na 30-kilogramową suczkę Aspen, która zawitała z nim do studia Dzień Dobry TVN. - Jesteśmy w bardzo komfortowej sytuacji, bo od momentu, gdy dowiadujemy się, że jesteśmy w ciąży, do chwili, w której pojawi się mama z dzieckiem w domu, mamy te 5-6 miesięcy. Każdego psa w tym czasie jesteśmy w stanie nauczyć wszystkiego. W siedem dni nie, ale w siedem miesięcy tak - stwierdził behawiorysta.

Warto więc, aby ten czas był wykorzystany maksymalnie. W ten sposób - zarówno pupil, jak i jego właściciele - unikną niepotrzebnego stresu.

Pierwsze spotkanie psa z noworodkiem

Przygotowania psa do pierwszego spotkania z maluchem warto rozpocząć już w momencie, w którym dowiadujemy się, że maluch przyjdzie na świat. Warto wtedy przypomnieć sobie, jak do tej pory pupil reagował na towarzystwo dzieci. Nawet, jeśli pies nie pałał nadmierną sympatią do maluchów, nie należy wpadać w panikę.

- Z porodówki nie przyjdzie do domu krzyczący dwulatek - przypomina ekspert. - Przyjdzie niemowlę, które będzie głownie spało, a potem wdrażało się do biegania po podłodze razem z tym psem, którego mamy ciągle obok - podkreśla.

To jednak nie oznacza, że można pójść na żywioł i postawić psa przed faktem dokonanym. Dobrze jest oswajać psa z nowymi sytuacjami np. wywieszając ręcznik lub kocyk, który stanie się dla czworonoga znakiem, że nie możemy mu w tym momencie poświęcić czasu. Tuż przed powrotem ze szpitala dobrze jest też zapoznać pupila z nowym zapachem, np. wcześniej przynosząc do domu śpioszki malucha.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości