Gwiazdy

Jak odkryć w sobie dziecięcą radość i beztroskę? "Drobne rzeczy powodują, że mamy w oczach blask"

Gwiazdy

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Nowa książka Kasi Stoparczyk

Dzieci patrzą na świat z niekłamanym zachwytem i ciekawością. W przeciwieństwie do większości dorosłych nie boją się marzyć czy dzielić z bliskimi bezinteresownym uśmiechem. Szczególna beztroska towarzysząca ludziom na początku życiowej drogi przemija jednak z upływem lat, ustępując miejsca pełnej powagi postawie. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, by znów obudzić w sobie dziecięcą radość. W Dzień Dobry TVN przekonywały o tym dziennikarka Katarzyna Stoparczyk i podróżniczka Martyna Wojciechowska.

"Jak mieć w życiu frajdę" - o czym opowiada książka?

Dzieciństwo zwykle kojarzy się z poczuciem szczęścia i beztroski. Najmłodsi doskonale wiedzą, jak w pełni wykorzystywać każdy dzień i czerpać radość z małych rzeczy. Niestety przekraczając próg dorosłości zwykle zapominamy o tych cennych umiejętnościach. Problem ten przykuł uwagę Katarzyny Stoparczyk, która pod wpływem rozmów z gośćmi audycji "Myślidziecka 3/5/7" postanowiła napisać wyjątkową książkę.

"Jak mieć w życiu frajdę" to lektura dla tych, którzy pragną na nowo odkryć w sobie dziecięcą radość. Autorka otwarcie przyznała, że decyzja o pochyleniu się nad tak szczególnym tematem nie była przypadkowa.

- Droga do tego, że zaczęłam pytać dorosłe osoby o tego dzieciaka w środku, o tę frajdę, o to poczucie sensu, o tę radość, o to, co jest niby proste, ale bardzo trudne w życiu, zaczęła się od przedszkola. Od tego, jak biegałam z mikrofonem do dzieci, słuchałam ich mądrości - wspominała Katarzyna Stoparczyk, nawiązując do kultowej audycji radiowej "Dzieci wiedzą lepiej".

Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Bohaterowie książki "Jak mieć w życiu frajdę"

Bohaterowie najnowszej książki Katarzyny Stoparczyk z godną podziwu szczerością zdecydowali się opowiedzieć o tym, co sprawia im radość. Autorka ubrała w słowa ujmujące zwierzenia takich osobistości jak Martyna Wojciechowska, Kamil Stoch, Krzysztof Hołowczyc, Tomasz Stańko, Jerzy Pilch, Franciszek Pieczka, Magda Umer, Józef Hen oraz Lech Janerka. Z blisko 200 gości audycji "Myślidziecka 3/5/7" postanowiła wybrać dziewięć postaci.

- To jest nieprawdopodobne dla mnie do dzisiaj, że każda z tych osób zechciała zedrzeć maskę, stanąć w prawdzie najpierw przed sobą samym, potem przed nami wszystkimi i powiedzieć o tym, o czym nigdzie wcześniej nie powiedziała - przyznała nasza rozmówczyni.

Martyna Wojciechowska, której opowieść także znalazła się na kartach wyjątkowego zbioru, każdego dnia stara się pielęgnować dziecięcy pierwiastek swojej natury. Dzięki temu nigdy nie rezygnuje z wyznaczonych celów i nawet najtrudniejsze wyzwania stara się przyjmować z uśmiechem na twarzy.

- Nie byłabym w stanie jeździć na te krańce świata i robić tego wszystkiego co robię, gdyby nie dziecięca ciekawość, gdyby nie ta cudowna cecha, którą ma każde dziecko - oceniła znana podróżniczka. Podkreśliła jednocześnie, że od czasu do czasu każdy z nas powinien pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości