Marzenia to kategoria postrzegana przez pedagogów i psychologów jako poznawcze wyobrażenie, czyli fantazjowanie, rojenie na dany temat czy przedmiot pragnień.
Co to są marzenia?
Marzenia to fantazje o rzeczywistości idealnej, o własnych osiągnięciach, zmianach na świecie. W języku polskim początkowo funkcjonował termin imaginacja, który wyparło słowo wyobraźnia. Marzenia obejmują:
- myślenie o przyjemnych sprawach,
- fantazjowanie,
- snucie planów na przyszłość,
- wyobrażanie sobie czegoś upragnionego.
Bardzo często marzenia są motywacją do działania i nowych sposobów zachowania. Pedagodzy uważają, że marzenia mogą wynikać z dzieciństwa i być kontynuacją fantazji z okresu dorastania. Z drugiej strony marzenia zmieniają się w trakcie życia i stanowią reakcję na stan obecny. Zdaniem wielu osób liczba marzeń zmniejsza się wraz z wiekiem. Z jednej strony jest to spowodowane mniejszą plastycznością wyobraźni ludzkiej, a z drugiej – bardziej realistycznym podejściem do życia. Powszechnie dorośli uważają, że marzenia są dla naiwnych, jednak to właśnie ci, którzy marzą, mogą osiągnąć dużo więcej.
Dziecięce marzenia
Świat dziecięcy jest pełen fantazji i fikcji. Świadczą o tym chociażby zabawy na niby albo posiadanie wymyślonego przyjaciela. Zdarza się, że marzenia dzieci są kontynuowane w życiu dorosłym, co umożliwia ich spełnianie. Zwykle dzieci nie marzą o wielkiej fortunie czy sławie, ale raczej o wykonywaniu tego, co naprawdę lubią i co je cieszy. Dlatego też maluchy często mówią, kim chciałyby zostać w przyszłości, co robić i w jaki sposób żyć. Dzieciom wiele rzeczy wydaje się realne, dopiero wraz z wiekiem przychodzi realistyczne spojrzenie na świat i zatracanie marzeń. Wyobraźnia, obok uwagi i spostrzegania, jest cechą rozwoju poznawczego dziecka. Należy zaznaczyć, że dziecko może marzyć tylko wtedy, jeśli ma do tego odpowiednie warunki i materiał, czyli bajki, zabawki, gry i inne rozrywki. Badanie prowadzone przez psychologów na rodzinach o niskim statusie społeczno-ekonomicznym wykazały, że marzenia dzieci uboższych są inne, ponieważ koncentrują się na normalnej rodzinie i na tęsknocie za zwykłym dzieciństwem. Tego typu marzenia są przyziemne i proste, bardziej podobne do marzeń dorosłych.
Jakie mogą być marzenia?
Liczba marzeń jest tak naprawdę nieskończona, jednak najczęściej ludzie w życiu dorosłym marzą o dosyć prostych rzeczach: szczęśliwej rodzinie, dobrej pracy, ładnym mieszkaniu. Ogólnie istnieją dwie kategorie, tj. marzenia do spełnienia i marzenia nierealne, niemożliwe do spełnienia. Ta pierwsza kategoria odnosi się do spraw realnych, takich jak zakup nowego samochodu, otrzymanie najwyższej oceny z klasówki, poznanie przystojnego mężczyzny. Druga kategoria odnosi się do fantazji praktycznie niemożliwych, np. bycia milionerem albo możliwości latania na własnych skrzydłach. W rzeczywistości to właśnie ta druga kategoria marzeń prowadzi do największych osiągnięć. Gdyby ludzie nie marzyli o nauce latania, nie powstałyby samoloty, a gdyby Steve Jobs nie marzył o nowych osiągnięciach techniki, do dziś moglibyśmy nie poznać urządzeń takich, jak nowoczesne smartfony. Marzenia nierealne pozwalają na przekraczanie granic.
Spełniaj marzenia!
Spełnianie swoich pragnień i fantazji to nic innego, jak działanie i podejmowanie wielu prób. Człowiek, który chce urzeczywistnić swoje marzenia, powinien przede wszystkim określić dokładnie, czego chce i czy jest to realne. Zdecydowanie warto stawiać sobie wymagania, a nie poddawać się. Bardzo ważne jest zaplanowanie kolejnych kroków na drodze do swojego celu. Największy problem mogą mieć osoby, które mają tzw. słomiany zapał i szybko tracą energię do działania. Można jednak wyrobić sobie kilka nawyków:
- połączyć marzenie z konkretną datą w kalendarzu,
- mieć plan działania, realizować etapy krok po kroku,
- być pewnym swojego planu,
- nie pozwolić, aby drobne błędy lub porażki nas zniechęcały,
- nie poddawać się,
- znaleźć wsparcie w rodzinie lub znajomych,
- stworzyć szczegółowy cel.
Najważniejsze jest podążanie za dziecięcą radością i fantazją. W ten sposób możemy marzyć o rzeczach nierealnych, tak jak dzieci, ale konstruować z nich możliwe do spełnienia pomysły, ponieważ jako dorośli mamy dostęp do różnych środków, niedostępnych w dzieciństwie. Spełnianie swoich marzeń to przyjemność, radość oraz wiara w przekraczanie barier i pokonywanie trudów codzienności.
Zobacz także:
- 3 podstawowe trendy modowe, które zdominują tegoroczną jesień
- Ada Fijał o swoim stylu: "Czytam czasami, że jestem ubrana jak do cyrku"
- Julia Wieniawa o swojej chorobie. "Bardzo źle się ze sobą czułam. Nie wiedziałam, co się dzieje"
Zobacz wideo: Jak manifestować swoje marzenia?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: SOL STOCK LTD/Getty Images