Stacja TVN wyszła na przeciw młodym ludziom i przygotowała wyjątkowy konkurs dla studentów szkół filmowych "Uwolnij Wyobraźnię". Aby wziąć udział, należało napisać scenariusz. Jurorzy to twórcy z ogromnym dorobkiem filmowym. I to oni wyłonią 5 najlepszych prac, które zostaną zrealizowane w formie etiudy w studiu TVN XR. O szczegółach opowiedziały w Dzień Dobry TVN m.in. kuratorka konkursu Kinga Burzyńska oraz Kasia Kieli, President & Managing Director Warner Bros. Discovery w Polsce.
Opowieści osób, które przeżyły śmierć kliniczną często łączy jeden motyw - tunel, przez który przechodzą. Historie te są jednak bardzo osobiste i subiektywne, a mimo to naukowcy nieustannie prowadzą badania w tym kierunku. O tym, jak wygląda śmierć kliniczna, a także o doświadczeniach z pogranicza śmierci opowiedział w podcaście "Anatomia Śmierci" neurochirurg
"Problem pojawia się, gdy zaczynamy tworzyć coś, co nie istnieje".
"Pamięć jest efektem ubocznym treningu wyobraźni".
Ćwiczenia na pamięć i koncentrację są zalecane osobom w każdym wieku. Oprócz tego można wspomagać się suplementami oraz odpowiednią dietą. Koncentracja, tak jak każda inna umiejętność, może się rozwijać, jednak aby się tak stało, należy regularnie przeprowadzać odpowiednie treningi. Ćwiczenie koncentracji niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów – polepszenie pamięci, lepszą efektywność w codziennych zajęciach oraz poprawę stanu zdrowia psychicznego.
Marzenia to wyobrażenia na temat przyszłości lub teraźniejszości, które mogą być inspiracją i motywacją do działania. Tematyka marzeń jest dosyć rzadko podejmowana przez badaczy, naukowcy znacznie częściej koncentrują się na marzeniach sennych, czyli snach i fazie REM.
Okazuje się, że jednorożce, czyli białe konie z tęczową grzywą i rogiem pośrodku czoła od niepamiętnych czasów rozpalały naszą bajkową wyobraźnię. Skąd w nas takie uwielbienie dla tych stworzeń? Co symbolizują jednorożce? O kulturowym kontekście jednorożców w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Miłoszem Brzezińskim, konsultantem biznesowym.
Według najnowszych badań, dzieci spędzają mniej czasu na świeżym powietrzu niż więźniowie. Osadzeni wychodzą z celi na godzinę dziennie. Dlaczego tak ważne jest, by dzieciaki spędzały na dworze jak najwięcej czasu? Co daje im świeże powietrze? Jak zachęcić dziecko do częstszych zabaw na placu zabaw? Rozmawialiśmy o tym z naszymi gośćmi. Na kanapach Dzień Dobry TVN zasiedli: Karolina Malinowska, mama trójki dzieci i Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta.
Na ekrany kin wszedł długo oczekiwany film "Gwiezdne wojny. Przebudzenie mocy". Zobaczymy w nim między innymi Lupitę Nyong'o. Czy udział w filmie był dla niej kolejnym aktorskim projektem czy miało to dla niej sentymentalne znaczenie? Z gwiazdą rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Wendzikowska.
Jan Mański to jeden z najciekawszych artystów młodego pokolenia. Jego prace częściej można zobaczyć za granicą niż w Polsce. Czym przyciągnął uwagę świata sztuki? Obecnie Jan studiuje w Londynie. Dlaczego wybrał akurat tamtejszą uczelnię St. Martins? Z artystą rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.
Gościem Dzień Dobry TVN była Agnieszka Maciąg. Modelka uważa, że dzieci, którym czyta się książki, rozwijają się o wiele lepiej. Jakie książki Agnieszka czyta swojej 3,5 -letniej córeczce? Które lektury Helenka lubi najbardziej?
Piotr Małecki założył w Katowicach pokój gier. Jest to miejsce, gdzie na własnej skórze można poczuć niemały dreszczyk emocji i przenieść się do wirtualnego świata. Jak wydostać się z zamkniętego, przerażającego prosektorium i innych sytuacji patowych? Jaki cel ma działalność Pana Piotra, a jaki Tomasza Kuna i Eweliny Plucińskiej, którzy są właścicielami domu strachów? Czy oba miejsca cieszą się zainteresowaniem wśród fanów gier? Naprawdę lubimy się bać?
Co Łukasz Radwan robił w Częstochowie? Dziennikarz Dzień Dobry TVN odwiedził tam polskiego Salvadora Dali. Kim jest Tomasz Sętowski? Skąd nawiązanie do hiszpańskiego mistrza? Jaką pozycję ma na światowym rynku sztuki? Gdzie możemy zobaczyć jego prace? Co go inspiruje? Skąd pomysł na muzeum wyobraźni?
To, co może wymyślić dziecko, często nie mieści nam się w głowie. By to sobie choć po części wyobrazić i zwizualizować, dziennikarz Dzień Dobry TVN pojechał do Wrocławia, na Dziecięca Olimpiadę Kreatywności. Skala przedsięwzięcia jest zaskakująca. To tu dzieciaki z całej Polski mierzą się na swoje pomysły. Kreatywność techniczna, naukowa czy teatralna. Swoje projekty przygotowują przez kilka miesięcy, a ich efekty przechodzą czasami najśmielsze oczekiwania. Sami zobaczcie!
Gościem Anny Dziewit był francuski pisarz Herve Tullet, autor znakomitej książki, która działa na wyobraźnię dzieci pt. "Naciśnij mnie".