Mieszkańcy wrocławskich kamienic
Joanna Mielewczyk napisała trzy książki o mieszkańcach Wrocławia. Pierwsza opowiada o tych, którzy przyjechali i zamieszkali w obcym mieście. Druga to reportaże o niemieckich mieszkańcach. Trzecia, która niedawno ujrzała światło dzienne, przedstawia historie, które łączą przed- i powojenne miasto.
- Jestem wrocławianką, więc wrocławskie kamienice były zawsze w centrum mojego zainteresowania, tylko że na samym początku to nie było takie świadome. Chodziłam do szkoły, która była poniemieckim budynkiem. Było to czymś zupełnie naturalnym i zastanym. Natomiast gdy wyjechałam z Wrocławia, najpierw mieszkałam w Warszawie, a teraz w Monachium, to udało mi się zobaczyć z zupełnie innej perspektywy - tłumaczyła autorka książek pt. "Kamienice".
Dziennikarkę szczególnie zainteresowało to, w którym momencie pojawiła się miłość i przywiązanie do miasta wśród osób, które do tej pory nie były związane z Wrocławiem.
Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Znaleziony pamiętnik
W książce Joanny Mielewczyk odnajdziemy m.in. opowieść wrocławianki Joanny Trafikowskiej, której mama odnalazła pamiętnik.
- Mama po powstaniu znalazła się w obozie NKWD. Potem gdy przyjechała do Warszawy te wspomnienia były zbyt bolesne. Pojechała do Wrocławia. Ten rekonesans zakończył się tym, że tam została. W mieszkaniu, które było tuż obok dworca znalazła pamiętnik i chciała go uchronić od zniszczenia, ponieważ opcje były właściwie dwie: niektórzy zachwycali się wszystkim, co niemieckie, a niektórzy, mając swoje powody bolesne niszczyli wszystko, co niemieckie. Ten pamiętnik zachwycił mamę swoją pracowitością, urodą. To opis znajomości kilkunastoletniej dziewczyny do chłopaka, który był w niej zakochany - opowiadała Joanna Trafikowska.
Pamiętnik przez lata był w domu, aż pewnego dnia pani Joanna zaczęła szukać osób zainteresowanych - dziewczyny lub chłopaka. - W latach 70. nie mogłam ich znaleźć. Pisałam do gazet RFN-owskich, ale nie było żadnego efektu - wspominała.
Czy pamiętnik trafił do autorki? Za czym tęsknili nowi mieszkańcy kamienic? Posłuchajcie całej rozmowy w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- TVN Turbo świętuje 18. urodziny. Czy gwiazdy stacji pamiętają swoje osiemnastki?
- "Siła jest kobietą". Marta zabiera osoby z niepełnosprawnościami na skoki ze spadochronem. "Nasze wyjazdy pomagają pokonywać bariery"
- Niezwykła pasja 76-letniego Jerzego Gruchalskiego. "Mam zamiar pracować do końca życia, a nawet dwa dni dłużej"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News