Styl życia

Niezwykła pasja 76-letniego Jerzego Gruchalskiego. "Mam zamiar pracować do końca życia, a nawet dwa dni dłużej"

Styl życia

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Katarzyna Jaroszyńska
76-letni Jerzy Gruchalski buduje repliki szybowców
Dzień Dobry TVN76-letni Jerzy Gruchalski buduje repliki szybowców

Jerzy Gruchalski w swojej pracowni w Ślesinie pod Koninem od ponad 30 lat konstruuje repliki statków powietrznych i jachtów. Katarzyna Jaroszyńska z Dzień Dobry TVN odwiedziła warsztat 76-latka, który obecnie buduje szybowiec na wzór przedwojennego schematu.

Pasja Jerzego Gruchalskiego

Jerzy Gruchalski od czasów dzieciństwa interesował się modelarstwem. Mając 5-6 lat budował pierwsze konstrukcje. Z czasem pasja stała się jego sposobem na życie. W Ślesinie pod Koninem ma swoją pracownię, w której powstają repliki dużych maszyn, m.in. szybowców czy jachtów.

- Obecnie buduję replikę szybowca "Wrona" konstrukcji Antoniego Kocjana. Wykonywana jest według technologii przedwojennej. Jedyną różnicą jest klej, oprócz niego użyte są dokładnie te same materiały co kiedyś - powiedział Jerzy Gruchalski w rozmowie z Katarzyną Jaroszyńską z Dzień Dobry TVN.

Pan Jerzy wiedzę na temat budowania szybowców czerpie z ocalałej po wojnie dokumentacji. "Wrona" to już jego szósta konstrukcja. Ile godzin zajmuje mu zbudowanie jednego modelu?

- Jeśli chodzi o całość, to jest to około 2 tys. godzin, czyli po prostu ponad rok pracy. Jestem tutaj w warsztacie codziennie oprócz sobót i niedziel, przez około 8 godzin - wyjaśnił Gruchalski.

Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Repliki szybowców

Gruchalski stworzył również replikę Orlika Olimpijskiego, którego konstruktorem, tak jak w przypadku "Wrony", również był Antoni Kocjan.

- To bardzo wysokiej klasy szybowiec. Przed wojną był najlepszy na świecie. Został stworzony jako tzw. monotyp na olimpiadę, która miała odbyć się w 1940 r. w Helsinkach, ale wiadomo, że w 40. roku była już wojna - powiedział pasjonat.

Pan Jerzy buduje repliki, którymi można latać. Jego niezwykłe hobby, choć jest czasochłonne i wymaga wysiłku, to sprawia mu ogromną satysfakcję.

- Ja tak z humorem mówię, że mam zamiar pracować do końca życia, a nawet dwa dni dłużej - przyznał Gruchalski.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Katarzyna Jaroszyńska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości