Jerzy Gruchalski w swojej pracowni w Ślesinie pod Koninem od ponad 30 lat konstruuje repliki statków powietrznych i jachtów. Katarzyna Jaroszyńska z Dzień Dobry TVN odwiedziła warsztat 76-latka, który obecnie buduje szybowiec na wzór przedwojennego schematu.
Miał 13 lat, gdy zobaczył w kinie "Imperium kontratakuje". Właśnie wtedy zrodziła się u niego fascynacja światem "Gwiezdnych wojen" - postanowił tworzyć modele filmowych pojazdów. Buduje je od 20 lat, a wszystkie powstają z materiałów z recyklingu. Poznajcie śmieciowo-kartonowo-kosmiczny świat Macieja Kwolka.
Ponad 40 lat temu Stefan Klein, jako młody chłopiec, wymyślił sobie latający samochód. Wtedy jeszcze nie wiedział, że sam go dla siebie skonstruuje. Czy zamierza rywalizować z dużymi liniami lotniczymi?
Mariusz Raczkowski ma 35 lat, jest spawaczem, a także konstruktorem. Dzięki swojemu uporowi i wytrwałości, wbrew wszystkim dookoła, udało mu się zbudować wyjątkowy, jedyny na świecie pojazd. Zobaczcie jego dzieło.
Tworzenie papierowych samolotów to zajęcie wymagające ogromnej precyzji, a przynajmniej na tym poziomie, który reprezentuje nasz gość, John Collins, rekordzista świata w najdłuższym locie samolotu z papieru. Czy Magda Mołek i Marcin Meller odnaleźliby się w roli konstruktorów papierowych obiektów latających? Dacie radę powtórzyć sztuczkę, którą zaprezentował nam John?
Naszym gościem był Zygmunt Choreń -"Ojciec żaglowców", który zaprojektował największe żaglowce świata m.in. SV Royal Clipper, Fryderyk Chopin, Dar Młodzieży, Oceania. Towarzyszyła mu córka Anna, która zdradziła nam jest ojcem i czy zaraził ją miłością do żeglarstwa. Za dwa dni pan Zygmunt obchodzi 75-te urodziny. Wszystkiego najlepszego!
Adam Zdanowicz konstruuje rowery inne niż wszystkie, bo dopasowane do potrzeb użytkowników. Klienci w jego pracowni czują się jak u krawca. Jak wygląda jego praca? Kto kupuje jego rowery? I jakie Adam ma plany na przyszłość?
Jacek Chrzanowski, polski projektant, designer i konstruktor właśnie podpisał kontrakt z włoską firmą projektującą samochody dla takich marek jak Ferrari, Alfa Romeo, Peugeot, Fiat, GM, Lancia i Maserati. Jak mu się to udało i jak wygląda zaprojektowany przez jego zespół, samochód przyszłości, Syrma? Zobaczcie!
Ma 10 lat, pochodzi z Torunia i być może jest najmłodszym konstruktorem w Polsce. Marek Rauchfleisz skonstruował miniaturowego łazika marsjańskiego, a to nie jest jego pierwszy wynalazek. Młody wynalazca na swoim koncie ma już kilka nagród. Marek do studia Dzień Dobry TVN przyszedł nie tylko z rodzicami, ale także z marsjańskim łazikiem. Czy planuje lecieć na Marsa? Kim chciałby zostać, kiedy dorośnie?