Stworzyli innowacyjny implant, który obrasta tkanką kostną i się rozpuszcza.
To duża szansa dla pacjentów z ubytkami.
To ważna informacja dla kobiet zmagających się z nawracającymi infekcjami dróg moczowych.
Piotr Owczarek i Michał Węgrzyn to naukowcy, którzy od lat wspólnie przemierzają dzikie tereny Arktyki, gdzie prowadzą badania. Podczas pracy są nie tylko naocznymi świadkami zmian klimatycznych zachodzących w tej krainie, lecz i przeżywają niebezpieczne przygody.
Na czym polega jego działanie?
Naukowcy z Państwowej Akademii Nauk i Uniwersytetu Śląskiego spędzili wiele tygodni na Spitzbergenie, gdzie dokonywali pomiarów oraz odwiertów w lodowcach.
- Wyceniani są na ponad 100 mln euro - podkreśla dr Maciej Kawecki, specjalista ds. nowych technologii.
Polscy naukowcy na czele z prof. dr hab. Marcinem Majką uzyskali preparat skuteczny w blokowaniu promieniowania UV, który jest w 100 proc. naturalny i bezpieczny dla zdrowia.
22 kwietnia świętujemy Dzień Ziemi. Ponad 100 polskich naukowców apeluje do polityków, przedsiębiorców i wszystkich obywateli o wspólne działanie dla klimatu. - Nie wolno dłużej zwlekać. Nie mamy drugiej planety – musimy uratować tę jedną - wołają.
"Mieliśmy świadomość tego, że czeka nas ciężka fizyczna praca".
Zespół z Politechniki Łódzkiej opracował metodę, która „zjada gumę” i przetwarza ją w papier. Zdaniem twórców tak otrzymany surowiec może znaleźć zastosowanie do wytwarzania opakowań, które z powodzeniem zastąpią plastik. O swoim niezwykłej substancji opowiedzieli prof. Tomasz P. Olejnik z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności dr Magdalena Kmiotek z Centrum Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej.
Dr Agata Błasiak pomogła w walce z pandemią, a teraz ułatwia życie chorym na raka.
Oto nowatorski projekt wrocławskich naukowców.
Fryderyk Chopin uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Utalentowany pianista, którego utwory wykonywane są podczas prestiżowych konkursów muzycznych na całym świecie, zmarł w 1849 roku. Naukowcy wciąż próbują ustalić, co było bezpośrednią przyczyną śmierci artysty. Ważnym obiektem ich badań stał się kryształowy słój, w którym od ponad 170 lat przechowywane jest serce Chopina.
Z raportów dostarczonych przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Wrocławskiej wynika, że we wrześniu liczba zakażeń koronawirusem może wynieść od 400 do 1000, a pod koniec listopada prawdopodobnie osiągnie nawet ponad 30 tys. Według prognoz w czasie czwartej fali śmiercią jest zagrożonych ponad 40 tys. osób.
Naukowcy pracowali kompendium wiedzy na temat koronawirusa. W białej księdze klinicyści opisali swoje doświadczenia związane z COVID-19 oraz zawarli rekomendacje. Zauważyli m.in., że zakażenie wirusem SARS-CoV-2 ma skutki we wszystkich właściwie układach narządów, a powikłana zakrzepowo-zatorowe mogą wystąpić nawet do miesiąca po wyzdrowieniu.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Polska już za parę miesięcy będzie pierwszym krajem na świecie, posiadającym skuteczny lek "neutralizujący wirusa". Tak twierdzi spółka Biomed Lublin. Firma zakończyła właśnie produkcję pierwszej serii leku z osocza ozdrowieńców, przeznaczonego do niekomercyjnych badań klinicznych. Kiedy produkt opracowany przez naukowców może trafić na rynek? O tym porozmawialiśmy z prof. Krzysztofem Pyrciem, wirusologiem z Małopolskiego Centrum Technologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Kilka następujących po sobie reakcji chemicznych wystarczy, by z kilku prostych związków, jakie występowały miliardy lat temu na Ziemi, powstały pierwsze cegiełki życia - choćby aminokwasy. Polscy naukowcy opracowali - program, który wskazał chemiczne "drzewo początków życia" - zbiór reakcji, które brały udział w powstaniu życia.
Dom solarny dla uczestników Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie wybudują specjaliści z krakowskiej AGH. Do współpracy zaprosił ich Chiński Uniwersytet Górnictwa i Technologii. Jak będzie wyglądał ten niezwykły obiekt?
Czy rewolucyjny, polski wynalazek rzeczywiście jest szczepionką na nowotwory? Na jakim etapie znajdują się prace i dlaczego dalszymi badaniami nie będą zajmować się polskie firmy farmaceutyczne? Gośćmi w naszym studiu byli prof. Jacek Jemielity, Centrum Nowych Technologii UW, doktor chemii, Zakład Biofizyki UW i dr Robert Dwiliński, dr nauk ekonomicznych, Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii UW.
Z roku na rok tych pracowitych owadów jest coraz mniej. Może to mieć bardzo negatywny wpływ na nasz ekosystem. Sprawą postanowili zająć się polscy naukowcy. Dr Rafał Dalewski stworzył sztuczną pszczołę. B-drid to w praktyce urządzenie do zbierania pyłku i zapylania kwiatów. Co więcej grupa naukowców pracuje nad latającą wersją urządzenia. Na jakim etapie są obecnie prace? Kiedy można spodziewać się pierwszego B-droidu? Gdzie taka pszczoła może znaleźć swoje zastosowanie? Studio Dzień dobry Wakacje odwiedzili Karol Wójcicki, dziennikarz naukowy i dr Rafał Dalewski, pomysłodawca B-droidu.