Urządzenie do rehabilitacji płuc jak gra. "Pacjent widzi, czy wygrywa, czy przegrywa"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Młodzi naukowcy wynaleźli urządzenie do rehabilitacji płuc
Młodzi naukowcy wynaleźli urządzenie do rehabilitacji płuc
Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Ciemne strony nowych technologii
Ciemne strony nowych technologii
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Rehabilitacja pulmonologiczna to bardzo kompleksowe i wielospecjalistyczne działania, które stanowią nie lada wyzwanie. Jednak młodzi polscy naukowcy opracowali dwa rozwiązania, które mogą okazać się przełomem. Jak działają te rewolucyjne urządzenia? Anna Pastor, Piotr Falkowski i Krzysztof Zabalski zaprezentowali to w studiu Dzień Dobry TVN.

Specjalistyczne urządzenie do rehabilitacji płuc

Młodzi Polacy stworzyli niezwykłe urządzenia: Boreas oraz Notos, które mają pomóc osobom z niewydolnością oddechową.

- Boreas jest zaawansowanym trenażerem do treningu oddechowego. Dla osób po komplikacjach, schorzeniach i operacjach, a także dla osób z wadami postawy, które dociskają płuca i przez to mają trudności z oddychaniem. To urządzenie w pełni automatyzuje taką terapię. Z jednej strony pokazuje postępy od samego początku, a z drugiej strony pokazuje, czy ćwiczymy w sposób poprawny - tłumaczył Piotr Falkowski.

- To urządzenie typowo dla szpitali, a pacjent otrzymuje te informacje w formie zwrotnej przez grę. On widzi, czy wygrywa, czy przegrywa. Jeśli przegrywa to znaczy, że ćwiczy źle - dodał nasz gość.

Jak wygląda rehabilitacyjna "gra"?

- Lecimy ptaszkiem, który jest głównym bohaterem gry. Na początku będzie pierwszy moduł wdechu pod oporem ciśnieniowym, czyli musimy wziąć bardzo głęboki oddech, żeby zacząć grę. Zmęczony ptaszek wstaje i zaczyna lecieć. Potem pojawiają się przeszkody, które są zaprojektowane w taki sposób, żeby wymusić od nas poprawne oddechy. Wszystko jest na bieżąco mierzone i dostraja się do naszych możliwości - wyjaśnił Piotr Falkowski.

- Drugie urządzenie Notos działa bardzo podobnie jak Boreas, jednak jest przeznaczone do użytku domowego (...). Ma trzy kulki w tubkach i robiąc wdech, te kulki będą się unosiły. Zasada działania jest bardzo podobna, wykorzystując zaledwie smartfon i aplikacje będziemy obserwować ruch kuleczek, analizować trening i przekazywać informację zwrotną dla użytkownika - dodał Krzysztof Zabalski.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Anna Gondecka

Źródło zdjęcia głównego: East News/Michał Woźniak

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana