Rewolucyjna zmiana w wydawaniu paragonów. "Szybko staną się powszechne"

Autor:
Luiza
Bebłot
Źródło:
gazeta.pl
Planujesz zakupy? Od teraz masz nowe prawa!
Planujesz zakupy? Od teraz masz nowe prawa!Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Przed nami czas e-paragonów. Od piątku 15 września sklepy będą mogły wydawać elektroniczne odpowiedniki dokumentu potwierdzającego zakup. Potrzebna będzie w tym celu aplikacja przygotowana przez Ministerstwo Finansów. Co to oznacza dla klientów? Czy będą obowiązkowe?

E-paragon - co to jest

15 września zacznie działać ogólnopolska platforma dystrybucji tych paragonów elektronicznych - HUB Ministerstwa Finansów. To umożliwi powiązanie klientów z wystawionymi dokumentami sprzedaży i odbieranie e-paragonów wystawionych przez różne kasy rejestrujące (urządzenie fiskalne posiadające homologacje na wydawanie e-paragonów oraz kasy wirtualne komunikujące się z HUB MF). 

Jak wyjaśnia gazeta.pl, e-paragon to "cyfrowa alternatywa dla paragonów papierowych, która kilka lat temu zrównała się pod względem prawnym z tradycyjnymi paragonami". Co ważne, nie zastąpiła ich, bo sklepy nadal wydają te papierowe.

- E-paragony jako pełnoprawne dokumenty fiskalne mogą być wykorzystywane jako dowód zakupu przy m.in. zwrocie towaru i reklamacji - czytamy w artykule Eryka Kielaka.

E-paragon - jak skorzystać?

Żeby skorzystać z elektronicznego paragonu, trzeba pobrać aplikację e-Paragony, którą stworzył resort finansów. Następnie kupujący wygeneruje indywidualny piętnastoznakowy kod, który będzie jego identyfikatorem. Nie jest więc konieczne podawanie wrażliwych danych typu nazwisko czy PESEL. Aby pobrać e-paragon podczas płacenia, wygenerowany kod trzeba pokazać kasjerowi.

- Sprzedawca zeskanuje kod, a kasa automatycznie przekaże paragon do HUB-u. Po kilku chwilach nabywca może bez przeszkód pobrać swój e-paragon na urządzenie mobilne - tłumaczy Michał Sosnowski z Exorigo-Upos w artykule serwisu gazeta.pl. Paragon do aplikacji będzie można również dodać ręcznie już po tym, jak dostaniemy go w formie papierowej.  

E-paragon od 15 września 2023

Rządowa aplikacja pozwala na pogrupowanie wydatków według paragonów i zapisanie ich w chmurze. Paragon będzie można pobrać w HUB MF przez 30 dni od dnia zakupu. Potem automatycznie zostanie on usunięty.

 - Oszczędności kosztowe na samym procesie fiskalizacji dzięki e-paragonom mogą sięgać od 50 do 80 proc. względem papierowych - przewiduje prezes Platformy Detalistów Cezary Pierzan, cytowany przez bankier.pl. 

- Obserwując sukces e-recept, można przypuszczać, że e-paragony spodobają się Polakom i szybko staną się powszechne - ocenia Michał Sosnowski, Business Development Manager w Exorigo-Upos, którego słowa przytacza gazeta.pl.  

Co ważne, rozwiązanie Ministerstwa Finansów jest dobrowolne.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Luiza Bebłot

Źródło: gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Image Source/Getty Images

Pozostałe wiadomości