Coraz więcej młodych ludzi podejmuje decyzję o powrocie do rodzinnego domu. Według badań – aż 40% milenialsów decyduje się na ten krok. Psycholożka Kasia Kucewicz oraz animatorka kultury Patrycja Blindow opowiedziały, dlaczego młodzi ludzie, zamiast wyprowadzić się na dobre, wiją gniazdko pod dachem rodziców.
Wracają do rodzinnych domów
Sytuacja na rynku wynajmu i kupna nieruchomości nie sprzyja osiedlaniu się w dużych miastach. Wielu młodych-dorosłych podejmuje decyzję o tym, by zrezygnować z samodzielności na rzecz powrotu w rodzinne strony. Gościni Dzień Dobry TVN – Patrycja Blindow jest jedną z osób, które w trakcie pandemii zdecydowały się wrócić do domu, w którym żyją jej babcia oraz mama. Patrycję z jej bliskimi łączy wspólna pasja oraz praca. Z tego względu prościej jej rozwijać swoje cele zawodowe, gdy znajduje się w ich pobliżu.
- Mam wsparcie – mamy, babci. Nie muszę walczyć o przetrwanie. [...] Na razie zostaję w tym domu. Na pewno względy ekonomiczne. [...] Dwa - my jesteśmy małą rodziną, moja babcia to jest moja największa miłość, chce być blisko niej – tłumaczyła powód swojej decyzji animatorka kultury.
Powrót do domu nie jest porażką
Niektóre osoby, które decydują się na powrót w rodzinne strony, swoją sytuację widzi w kategoriach porażki. Według psycholożki Katarzyny Kucewicz nie powinniśmy patrzeć na to w ten sposób. Jak przyznała – faktycznie badania pokazują, że ponowne zamieszkanie u rodziców może negatywnie wpływać na naszą samoocenę, jednak w praktyce wcale nie musi oznaczać, że nam się nie powiodło, ponieważ powodów przeprowadzki jest wiele.
- Często moment powrotu do rodziny jest przystankiem, by się odbić i pójść do przodu. [...] 44% milenialsów mieszka w pobliżu swoich rodziców. [...] Głównie ze względów ekonomicznych - stwierdziła ekspertka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nie brał kredytu, obudził się z 2 milionami długu. "Miałem myśli samobójcze"
- Wzięli kredyt, domy stoją, ale deweloper nie kończy budowy. "Nic się nie dzieje"
- Pierwsze Mieszkanie - szczegóły rządowego projektu
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News