Co robić, gdy dziecko kopie i bije? "Daje totalnie popalić"

Maria Wolna-Pasek, Paulina Socha-Jakubowska oraz Agnieszka-Gola.
Źródło: Dzień Dobry TVN
Tatusiowie czytają do brzuszka
Tatusiowie czytają do brzuszka
Moje dziecko mnie kopie. Co robić?
Moje dziecko mnie kopie. Co robić?
Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha?
Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha?
Bawimy się we… wspomaganie rozwoju ruchowego malucha
Bawimy się we… wspomaganie rozwoju ruchowego malucha
Wpływ tańca na rozwój dziecka
Wpływ tańca na rozwój dziecka
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Wychowanie dziecka pełne jest wyzwań i nieoczekiwany sytuacji. Niektórzy rodzice przygotowują się do swojej nowej roli, nawiązując relację z pociechą już na etapie ciąży. Bohaterowie reportażu Dzień Dobry TVN powiedzieli o tym, dlaczego według nich warto czytać książki "do brzuszka". W studiu z kolei pojawiły się doświadczone mamy, które zdradziły, dlaczego czasem mimo kochającego domu i silnej więzi - nasze dzieci stają się niegrzeczne. Jak radzić sobie ze zbuntowanym przedszkolakiem zdradziły Maria Wolna-Pasek, Paulina Socha-Jakubowska oraz Agnieszka-Gola.

Czytanie "do brzuszka"

Między 13. a 16. tygodniem ciąży płód zaczyna rozwijać uszy, a od około 24. tygodnia ciąży - coraz więcej słyszy. Z tego powodu niektórzy rodzice decydują się czytać swoim jeszcze nienarodzonym dzieciom książki, by już na etapie oczekiwań na pociechę, przyzwyczajać ją do tonu swojego głosu.

- Bardzo zależało mi na tym, żeby mąż nawiązywał relacja z córeczką. [...] Czytanie do brzuszka to był nasz rytuał. Wieczorem przed spaniem przybliżał się do brzucha i czytał wierszyki - mówiła Elżbieta Adamczyk, mama 5-miesięcznej Hani.

Pisarka, Katarzyna Vanecka jest autorką książki do czytania prenatalnego. To pierwsza taka publikacja w Polsce, a nawet w Europie. Według ekspertki tworzenie relacji na etapie ciąży jest bardzo istotne dla przyszłego rozwoju naszego potomka.

- Lingwiści są zgodni, że dzięki czytaniu, rytmicznemu powtarzaniu słów, melodyce słów, dziecko, które się rodzi później łatwiej przyswaja język [...] Wiemy, że dla rozwijającego się dziecka szczególnie istotne są dźwięki rytmiczne, melodyjne, wyraziste, z wykrzyknieniami, dźwięki szeleszczące. Te wszystkie elementy starałam się ubrać w piękne, pozytywne emocje – tłumaczyła pisarka.

Jak radzić sobie ze złością dziecka?

Niezależnie od tego, czy czytaliśmy dzieciom w trakcie okresu prenatalnego, czy też nie - przychodzi w życiu rodzica taki moment, gdy pociecha zaczyna się buntować. Niegrzeczne maluchy już na etapie żłobka potrafią dać w kość swoim opiekunom. Jak radzić sobie z małym złośnikiem opowiedziały gościnie Dzień Dobry TVN: Maria Wolna-Pasek - pedagożka, Paulina Socha-Jakubowska - dziennikarka oraz Agnieszka Gola - psycholożka dziecięca.

Złość dziecka
Moje dziecko mnie kopie. Co robić?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Każda z gościń programu ma własny pomysł na to, jak poradzić sobie z krnąbrnym przedszkolakiem. Wszystkie starają się jednak zrozumieć potrzeby dziecka, które gdy się złości – próbuje poradzić sobie z trudnymi emocjami. Gdy nasza pociecha się buntuje – nie powinniśmy ignorować jego uczuć.

- Z Kornelem jest największy hardcore, daje totalnie popalić, on w listopadzie będzie miał 5 lat. [...] Jak Kornel zaczyna wariować, to stoję przed nim, liczę do pięciu i wołam mojego męża – opowiadała pedagożka Maria Wolna-Pasek.

Nagłe wybuchy złości często świadczą o ukrytych potrzebach dziecka. Psycholożka zaznacza jednak, że napady złości u naszej pociechy wyrażają chęć zaznaczenia autonomii, samodzielności oraz są adekwatne do etapu rozwoju.

- To jest najtrudniejsze - towarzyszyć dziecku w złości. [...] Jeżeli mamy na to przestrzeń, by towarzyszyć i poczekać aż ten amok trochę opadnie. [...] Jak mówimy do tego dzieciaczka, który jest w histerii, to tylko podkręcamy atmosferę – dodała Agnieszka Gola.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości