Co robić, gdy dziecko kopie i bije? "Daje totalnie popalić"

Autor:
Zofia
Wierzcholska
Reporter:
A. Reczek, M. Wrońska
Tatusiowie czytają do brzuszka
Tatusiowie czytają do brzuszka Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Wychowanie dziecka pełne jest wyzwań i nieoczekiwany sytuacji. Niektórzy rodzice przygotowują się do swojej nowej roli, nawiązując relację z pociechą już na etapie ciąży. Bohaterowie reportażu Dzień Dobry TVN powiedzieli o tym, dlaczego według nich warto czytać książki "do brzuszka". W studiu z kolei pojawiły się doświadczone mamy, które zdradziły, dlaczego czasem mimo kochającego domu i silnej więzi - nasze dzieci stają się niegrzeczne. Jak radzić sobie ze zbuntowanym przedszkolakiem zdradziły Maria Wolna-Pasek, Paulina Socha-Jakubowska oraz Agnieszka-Gola.

Czytanie "do brzuszka"

Między 13. a 16. tygodniem ciąży płód zaczyna rozwijać uszy, a od około 24. tygodnia ciąży - coraz więcej słyszy. Z tego powodu niektórzy rodzice decydują się czytać swoim jeszcze nienarodzonym dzieciom książki, by już na etapie oczekiwań na pociechę, przyzwyczajać ją do tonu swojego głosu.

- Bardzo zależało mi na tym, żeby mąż nawiązywał relacja z córeczką. [...] Czytanie do brzuszka to był nasz rytuał. Wieczorem przed spaniem przybliżał się do brzucha i czytał wierszyki - mówiła Elżbieta Adamczyk, mama 5-miesięcznej Hani.

Pisarka, Katarzyna Vanecka jest autorką książki do czytania prenatalnego. To pierwsza taka publikacja w Polsce, a nawet w Europie. Według ekspertki tworzenie relacji na etapie ciąży jest bardzo istotne dla przyszłego rozwoju naszego potomka.

- Lingwiści są zgodni, że dzięki czytaniu, rytmicznemu powtarzaniu słów, melodyce słów, dziecko, które się rodzi później łatwiej przyswaja język [...] Wiemy, że dla rozwijającego się dziecka szczególnie istotne są dźwięki rytmiczne, melodyjne, wyraziste, z wykrzyknieniami, dźwięki szeleszczące. Te wszystkie elementy starałam się ubrać w piękne, pozytywne emocje – tłumaczyła pisarka.

Jak radzić sobie ze złością dziecka?

Niezależnie od tego, czy czytaliśmy dzieciom w trakcie okresu prenatalnego, czy też nie - przychodzi w życiu rodzica taki moment, gdy pociecha zaczyna się buntować. Niegrzeczne maluchy już na etapie żłobka potrafią dać w kość swoim opiekunom. Jak radzić sobie z małym złośnikiem opowiedziały gościnie Dzień Dobry TVN: Maria Wolna-Pasek - pedagożka, Paulina Socha-Jakubowska - dziennikarka oraz Agnieszka Gola - psycholożka dziecięca.

Moje dziecko mnie kopie. Co robić?
Moje dziecko mnie kopie. Co robić? Źródło: Dzień Dobry TVN

Każda z gościń programu ma własny pomysł na to, jak poradzić sobie z krnąbrnym przedszkolakiem. Wszystkie starają się jednak zrozumieć potrzeby dziecka, które gdy się złości – próbuje poradzić sobie z trudnymi emocjami. Gdy nasza pociecha się buntuje – nie powinniśmy ignorować jego uczuć.

- Z Kornelem jest największy hardcore, daje totalnie popalić, on w listopadzie będzie miał 5 lat. [...] Jak Kornel zaczyna wariować, to stoję przed nim, liczę do pięciu i wołam mojego męża – opowiadała pedagożka Maria Wolna-Pasek.

Nagłe wybuchy złości często świadczą o ukrytych potrzebach dziecka. Psycholożka zaznacza jednak, że napady złości u naszej pociechy wyrażają chęć zaznaczenia autonomii, samodzielności oraz są adekwatne do etapu rozwoju.

- To jest najtrudniejsze - towarzyszyć dziecku w złości. [...] Jeżeli mamy na to przestrzeń, by towarzyszyć i poczekać aż ten amok trochę opadnie. [...] Jak mówimy do tego dzieciaczka, który jest w histerii, to tylko podkręcamy atmosferę – dodała Agnieszka Gola.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Zofia Wierzcholska

Reporter: A. Reczek, M. Wrońska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości