Samodzielne wyjście dziecka na koncert. Rodzice odmawiają, nastolatek krzyczy. Jak wybrnąć z tej sytuacji?

Autor:
Nastazja
Bloch
Jak się organizuje wielkie koncerty?

Letnie festiwale powoli dobiegają końca, lecz przed nami jeszcze wiele jesiennych koncertów, na które z niecierpliwością czekają nie tylko dorośli, ale i nastolatkowie. I tu zaczynają się schody. Wielu rodziców nie dopuszcza myśli, że ich dziecko mogłoby samodzielnie z rówieśnikami wyjść na imprezę masową. Dlaczego? O obawach, powodach i rozwiązaniach rozmawialiśmy z Moniką Machnicką, psychologiem i psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym.

Nastolatek sam na koncercie – czy to dobry pomysł?

Zbliża się koncert ulubionego artysty, nastolatek z wypiekami na twarzy prosi rodziców o zgodę na uczestnictwo i nagle zderza się ze ścianą, słysząc stanowcze "nie!". Zaczyna się złość, krzyk i wielkie rozczarowanie. "Dlaczego ja nie mogę?", "wszyscy znajomi idą" i kultowe "ale ty nie jesteś wszyscy". Co robić w takim przypadku?

Ku rozczarowaniu młodych ludzi w większości wydarzeń warunkiem uczestnictwa osób niepełnoletnich powyżej 16. roku życia jest posiadanie ważnego oświadczenia wypełnionego przez rodziców lub opiekunów prawnych. Krótko mówiąc, bez zgody mamy bądź taty prawdopodobnie nie zostaną wpuszczeni na wydarzenie mimo nabycia biletu. Jak więc prowadzić komunikację z rodzicami, aby zaufali i zmienili zdanie?

- Rozmawiając z rodzicami warto podzielić się swoimi pragnieniami, poinformować o tym, że rozumiemy ich obawy, ale bardzo zależy nam na uczestnictwie w wydarzeniu. Jednocześnie jesteśmy gotowi przestrzegać ustalonych zasad – powiedziała psycholog.  

Kluczowe jest jednak pytanie, dlaczego rodzice boją się puszczać swoje pociechy na koncerty, nawet te, które organizowane są w mieście zamieszkania.

- Rodzice obawiają się, że wydarzenia masowe mogą być bardzo niebezpieczne ze względu na tłumy, wpływ innych uczestników, potencjalne ryzyko związane z takimi wydarzeniami. Obawy rodzica są wyrazem naturalnej troski. Jednak warto porozmawiać, aby znaleźć rozwiązanie, które zaspokoją obie strony – dodała psycholog.

Komunikacje rodzic-dziecko. Jak rozmawiać, by dojść do kompromisu?

W wielu rodzinach problemy zaczynają się już na etapie komunikacji. Niestety dość powszechne jest to, że nie potrafimy ze sobą rozmawiać. Ukrywamy nasze pragnienia, żale, nadzieje czy obawy, licząc na to, że druga strona po prostu się domyśli.

Zdaniem psychologa, w przypadku obaw związanych z wyjściem na koncert rodzice otwarcie powinni opowiedzieć dziecku, skąd bierze się w nich pewien lęk, aby stworzyć przestrzeń do rozmowy o potencjalnym ryzyku związanym z dużymi wydarzeniami. Tylko w ten sposób dojść można do porozumienia obu stron i wypracować plan działania.

Dziecko rusza samodzielnie na koncert? Ustalcie zasady

Wyjście nastolatka z rówieśnikami na imprezę masową w oczach rodziców może być postrzegane jako pewne niebezpieczeństwo. Tak wcale nie musi być. Wystarczy odpowiednie przygotowanie i ustalenie pewnych zasad, by obie strony czuły się usatysfakcjonowane. Opiekunowie będą spokojniejsi, a dzieci bezpieczne. Od czego zatem zacząć?

-  Od edukacji na temat bezpieczeństwa oraz wyjaśnienia, dlaczego jest to ważne. Rodzice powinni poinformować dziecko np. jak reagować w sytuacjach awaryjnych. Warto dopilnować także, aby nastolatek miał przy sobie naładowany telefon oraz pieniądze na nieprzewidziane okoliczności – powiedziała psycholog.

Ponadto rodzina wspólnie powinna ustalić godziny i sposób powrotu do domu, sposób kontaktu w trakcie oraz po wydarzeniu, oraz to, z kim dziecko wybiera się na koncert. Co więcej, rodzice powinni poruszyć także aspekt bezpieczeństwa oraz ostrożności w kontaktach z nieznajomymi, a także presji wywoływanej przez rówieśników dotyczącej używania środków psychoaktywnych, alkoholu oraz podejmowania odpowiedzialnych decyzji.

Jak podsumowała ekspertka: Ważne, aby znaleźć równowagę między opieką a zaufaniem, potrzebami dziecka a obawami rodzica.

Najpopularniejsze gwiazdy K-popu przyjadą do Warszawy

Jeśli mowa o koncertach i festiwalach, wspomnieć należy o wydarzeniu, które już niebawem ściągnie do Warszawy wszystkich fanów k-popu. Już 23 września na PGE Narodowy odbędzie się KPOP NATION. To pierwsze w Polsce wydarzenie na tak ogromną skalę i największe w Europie. Na scenie pojawią się m.in. MONSTA X (SHOWNU X HYUNGWON), (G)I-DLE, THE BOYZ, ZEROBASEONE, MAMAMOO+, SF9, Kep1er i CIX. Zobaczcie, jakie atrakcje czekają na uczestników imprezy.

Największe święto muzyki K-POP na żywo tylko w serwisie VOD.pl 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: franckreporter/GettyImages

Pozostałe wiadomości