rehabilitacja

  rehabilitacja

  Ula Jurzysta i jej mąż Sebastian są idealnym przykładem na to, że miłość jest w stanie pokonać wszelkie przeciwności losu. Gdy była w ciąży dowiedziała się, że ma guza mózgu. Poważna operacja na szczęście się udała. Teraz kobieta powoli wraca do zdrowia, ale potrzebuje finansowego wsparcia, ponieważ miesięczny koszt opieki i rehabilitacji to 20 tysięcy złotych.

  Rehabilitacja postcovidowa to projekt ważny dla osób, które przeszły chorobę. Jej celem jest powrót do zdrowia, ma być powszechnie dostępna i będzie się odbywać w uzdrowiskach. Szczegóły programu przedstawił minister zdrowia Adam Niedzielski. Co trzeba zrobić, aby skorzystać z rehabilitacji?

  Od finału programu "Mam Talent!" i zapierającego dech w piersiach występu Patryka Niekłania minęły dwa lata. Wkrótce po programie sportowiec uległ bardzo poważnemu wypadkowi, w którym doznał wielu obrażeń. Na szczęście lekarzom udało się uratować życie sportowca. Po wybudzeniu ze śpiączki rozpoczęto czasochłonną rehabilitację. - Mieliśmy piękne życie, pełne pasji, przyjaźni, sportu. Bardzo bolesny był ten wypadek dla nas - zwierzyła się żona Patryka w Dzień Dobry TVN.

  Marta Malak-Branicka dobę po porodzie doznała rozległego udaru krwotocznego. Okazało się, że od urodzenia żyła z tętniakiem w głowie. Kobietę udało się uratować, ale czekała ją długa, intensywna rehabilitacja. Do domu, męża i córeczek wróciła po dwóch latach. Teraz rodzina chce zasiąść wspólnie do wigilijnego stołu i poczuć atmosferę świąt.

  Pani Helena od 27 lat pracowała we Włoszech przy opiece nad osobami starszymi. By dorobić do emerytury, sprzątała także mieszkania. 3 sierpnia kobieta wyszła do pracy i zaginęła. Córki momentalnie rozpoczęły poszukiwania. Po blisko dwóch dniach kobietę odnaleziono w krytycznym stanie w szpitalu w Neapolu. Pomocy odmówiły NFZ, ambasada, Ministerstwo Zdrowia, Kancelaria Premiera i Prezydenta RP. Obecnie pani Mariola Szczepaniak i Barbara Grzebyk walczą o zdrowie mamy. Nam opowiedziały o zaistniałej sytuacji.

  Dante jest psim ratownikiem w Grupie Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz. W czym dokładnie się specjalizuje? Niestety jakiś czas temu zwierzak zachorował na schorzenie zwane zespołem końskiego ogona. Choroba jest groźna i bolesna. Czym się charakteryzuje? Piesek musi być zoperowany, a następnie powinien przejść rehabilitację. Na czym będzie polegał zabieg operacyjny? Czy jest szansa, że po rehabilitacji Dante wróci na służbę? Dantego, jego kolegę Kokosa i ich przewodnika Michała Gaika gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  "Zbiegałem po schodach... i potknąłem się. Urwał mi się film, ocknąłem się ... nic nie czułem". Przed wypadkiem, w wyniku którego złamał kręgosłup i uszkodził rdzeń kręgowy, Rafał Kosiec był świetnie zapowiadającym się piłkarzem. Po urazie przyszło załamanie "Myślałem, co ja mogę zrobić, jak to zrobić.... ewentualnie kto może mi w tym pomóc". Na szczęście Rafał nie poddał się. Dziś walczy o powrót do zdrowia. Poznajcie jego historię.

  U Anny Di Gusto stwierdzono uraz barku, którego Pani Anna nabawiła się podczas wypadku na nartach. Rehabilitacja skupiła się na terapii manualnej ultradźwiękami i krioterapią. Efektów niestety nie było. Dlatego lekarze zaproponowali Pani Annie biomechaniczną stymulację. W Europie jest to jedna z najefektywniejszych form terapii. Kto może poddać się tym zabiegom? Jakie efekty daje biomechaniczna stymulacja?

  Już 5 lat minęło od pierwszego w Polsce przeszczepu twarzy. Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się na spotkanie z pacjentem - Grzegorzem Galasińskim, a gościem w naszym studiu był prof. Adam Maciejewski, kierownik zespołu transplantacji twarzy, Centrum Onkologii w Gliwicach, który przeprowadził tę operację.

  Podczas wojny na Ukrainie cudem uniknęli śmierci. Niestety powrót do normalności nie jest dla nich łatwy. Grupa ukraińskich żołnierzy leczy swoje rany w prywatnym ośrodku rehabilitacyjnym w Borach Tucholskich. Najwięcej ran jest po postrzałach i wybuchach. Podobno ból podczas rehabilitacji jest nie do opisania. Jak szybko przychodzą postępy? Czy żołnierze wrócą do swoich sprawności? Czy myślą o powrocie do swojej ojczyzny? Żołnierzy odwiedziła dziennikarka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska.

  Ola wybrała się ze znajomymi na tor kartingowy. Niestety podczas jazdy gokartem doszło do wypadku. Szalik, którym była owinięta dziewczyna wkręcił się w tylną oś pojazdu i zacisnął na jej szyi. Ola straciła przytomność. Lekarze, którzy się nią zajęli podejrzewali, że dziewczyna nie będzie chodzić i samodzielnie oddychać. Na szczęście prognozy się nie sprawdziły - Ola oddycha bez maszyny, a czucie w rękach powraca. Marzy, by stanąć na nogi.

  11-letni Kacper Ziółkowski razem z rodziną mieszka w przerobionej stodole. Chłopiec ma porażenie mózgowe, ale dzięki determinacji rodziców i intensywnej rehabilitacji uniknął wózka. Rodziną zainteresowali się reporterzy programu Uwaga! oraz Fundacja TVN Nie Jesteś Sam. Dzięki Waszemu wsparciu rodzina otrzyma w te świta nowy dom! DZIĘKUJEMY za okazane wsparcie!

  Łukasz Dziadowicz po urazie czaszkowo-mózgowym był w śpiączce. Jego stan określano wtedy jako wegetatywny. Na szczęście zaczął się wybudzać. W dojściu do sprawności pomagała mu m.in. rehabilitantka Ewelina. Między dwojgiem tak bardzo zaiskrzyło, że zostali parą. Jak budowali swój związek? Jak znajomi patrzyli na ich miłość? Kiedy para wzięła ślub?

  Egzoszkielet to urządzenie wykorzystywane w wojsku do wzmocnienia mięśni żołnierzy. Sprzęt znalazł również zastosowanie w rehabilitacji osób po poważnych uszkodzeniach układu nerwowego, jak np. w przypadku Tomasza Golloba. Dosłownie stawia chorego na nogi. Na czym polega rehabilitacja za jego pomocą? Jakie warunki musi spełnić pacjent, aby do jego rehabilitacji użyty został egzoszkielet? I ile kosztuje taki sprzęt? O tym w Dzień Dobry TVN dr Krzysztof Radziszewski - koordynator Kliniki Rehabilitacji w Bydgoszczy, która na co dzień stosuje egzoszkietety.

  Rodzice dzieci zespołem Downa wpadli na pomysł wysalania swoich pociech na ściankę wspinaczkową. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. To nie tylko świetny sposób rehabilitacji, ale także okazja do socjalizacji i stymulacji intelektualnej. Jak jeszcze rodzice niepełnosprawnych dzieci mogą wspomagać ich rozwój? O tym w Dzień Dobry TVN prowadząca Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko.