Złamania u seniorów mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Co można zrobić, aby ich uniknąć?

Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko złamań u osób starszych?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Seniorzy, którzy dają siłę
Seniorzy, którzy dają siłę
Fit Oldboy udowadnia, że seniorzy też mogą być w świetnej formie
Fit Oldboy udowadnia, że seniorzy też mogą być w świetnej formie
Kuchnia babci Krysi
Kuchnia babci Krysi
Silver influencerzy idą jak burza
Silver influencerzy idą jak burza
Do spania i przytulania - seniorzy szyją poduszki dla dzieci z Ukrainy
Do spania i przytulania - seniorzy szyją poduszki dla dzieci z Ukrainy

Choć złamanie może się przytrafić każdemu z nas, to w przypadku osób starszych tego rodzaju urazy mogą być bardzo niebezpieczne. Dlaczego tak się dzieje? Co można zrobić, aby zminimalizować ryzyko upadku u seniora? Zapytaliśmy o to dr Konrada Słynarskiego, ortopedę.

Złamania u seniorów. Dlaczego zdarzają się im częściej?

Dlaczego kości osób starszych są bardziej podatne na złamania?

Dr Konrad Słynarski, ortopeda: Kości osób starszych są bardziej podatne na złamania głównie z powodu procesów związanych z utratą masy kostnej. W miarę starzenia się organizmu gęstość kości maleje, a to sprawia, że stają się one bardziej kruche i podatne na złamania. To zjawisko jest szczególnie widoczne u kobiet po menopauzie, ze względu na niski poziom estrogenów. Starzenie się wpływa również na osłabienie mięśni, co prowadzi do utraty siły i stabilności. Osoby starsze stają się mniej sprawne i bardziej podatne na upadki, co zwiększa ryzyko złamań.

Które złamania są szczególne niebezpieczne dla osób starszych?

Dla seniorów szczególnie niebezpieczne są złamania stawu biodrowego, złamanie szyjki kości udowej lub innej część kości biodrowej. Tego typu urazy mogą prowadzić do znacznego ograniczenia ruchomości i wymagać długotrwałej rehabilitacji.

Złamania kręgów kręgosłupa mogą prowadzić do bólu pleców, zwiększać ryzyko schorzeń związanych z układem oddechowym i sercem. Seniorów unieruchamiają również urazy nadgarstka czy dłoni, ponieważ bardzo często nie mogą oni wykonywać najprostszych czynności.

Szacuje się, że całkowita liczba złamań związanych z osłabieniem kości w UE wzrośnie z 2,7 miliona w 2017 roku do 3,3 miliona w 2030 roku, co stanowi wzrost o 23 proc.

Czy po takim urazie senior ma szansę wrócić do sprawności? Ile może trwać powrót do zdrowia?

Wszystko zależy od rodzaju urazu, wieku, stanu zdrowia oraz indywidualnej zdolności do rehabilitacji. Na szczęście dzięki postępowi współczesnej medycyny, jeśli senior jest w ogólnie dobrym stanie zdrowia i nie obciążają go inne schorzenia, które mogą opóźnić proces rehabilitacji lub uniemożliwić wykonanie koniecznej operacji, ma większe szanse na powrót do zdrowia. Nie bez znaczenia są również motywacje seniora oraz wsparcie ze strony bliskich.

Złamania u seniorów. Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko upadku?

Co można zrobić, aby zminimalizować ryzyko urazu? Czy usunięcie z domu seniora np. różnego rodzaju chodniczków do dobry kierunek?

Ważne są utrzymywanie aktywności fizycznej, regularne badania oceniające gęstość kości (densytometria), odpowiednie odżywianie i unikanie sytuacji zwiększających ryzyko upadków. Usunięcie z otoczenia seniora chodniczków lub innych przeszkód może znacząco zmniejszyć ryzyko urazu. Warto też zachęcić osoby starsze do stosowania obuwia antypoślizgowego. Ważne jest też również dobre oświetlenie w mieszkaniu, jak i w otoczeniu domu: na klatkach schodowych, korytarzach wokoło domu.

Trzeba też pomyśleć o stworzeniu dobrych warunków w łazience: warto wyposażyć ją w maty antypoślizgowe, uchwyty na ścianach i krzesła prysznicowe. Również istotne są regularne badanie słuchu i wzroku, bo ich wady mogą się przyczynić do większego ryzyka upadku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości