Jesienne zmiany temperatur sprzyjają rozwojowi różnorakich infekcji - m.in. zapalenia zatok. W jaki sposób pozbyć się tej nieprzyjemnej dolegliwości? Kiedy należy zastosować irygację? Czym różni się zwykły katar od zapalenia zatok? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiada lekarz rodzinny Justyna Milewska.
Czym różni się zwykły katar od zapalenia zatok?
W walce z wydostającą się z nosa wydzieliną istotne bywa rozróżnienie, czy jest ona objawem zapalenia zatok, czy może mamy do czynienia ze zwykłym katarem powstałym na skutek innej infekcji. Jak rozpoznać, że powinniśmy zastosować leczenie pod kątem zapalenia zatok?
- Po pierwsze niedrożność, do tego elementy bólowe, czyli ból czoła, policzków, szczęki, zębów. Katar dodatkowo przy zapaleniu zatok nie musi być tylko ten przedni, czyli cieknący z nosa. Może być tylni, czyli spływa wydzielina po tylnej ścianie gardła - wyjaśnia lekarz rodzinny Justyna Milewska.
Gościni Dzień Dobry TVN zaznacza, że po pomoc do specjalisty pacjenci powinni zgłosić się, gdy po 5 dniach od zaobserwowania pierwszych objawów infekcji katar będzie coraz silniejszy. Wówczas lekarze często zalecają stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
- One działają głównie przeciwbólowo, oczywiście też przeciwzapalnie, ale takiego działania skracającego ozdrowienie nie mają, ale na pewno poprawiają nasz komfort, niwelują ból - nie boli głowa, nie bolą policzki, nie bolą zęby - wymienia ekspertka.
Jak wyleczyć zapalenie zatok? Skuteczne metody
Jednym ze sposobów pozbycia się zapalenia zatok jest stosowanie różnorodnych naturalnych wywarów, które można zarówno pić, jak i wykorzystywać w tzw. parówkach, czyli inhalacjach.
- Możemy sobie zrobić różne wywary. Po pierwsze, moglibyśmy sobie tu [do wody - przyp. red.] dodać zwykłą, kuchenną sól, bo wtedy solanka świetnie nawilża nam drogi oddechowe, udrażnia nos. Dwa - mamy majeranek. Fantastycznie jest go tu dosypać, bo działa rozrzedzająco, rozgrzewająco też. Można pić też taki wywar. Gorący kubeczek z wodą, do tego dosypujemy majeranek, a tu się inhalujemy. Nakładamy ręczniczek na głowę, (...) pochylamy się i sobie wdychamy. Możemy do tego dodać również tymianek i rumianek - tłumaczy w Dzień Dobry TVN dr Justyna Milewska.
Według ekspertki godną polecenia metodą na zwalczenie kataru jest stosowanie irygacji, która w większości przypadków zalecana bywa również dzieciom od 5. roku życia.
- Tylko stosujemy ją od początku, czyli w momencie, kiedy zaczyna nam się infekcja, czujemy, że mamy dużo tej wydzieliny, to wtedy już irygujemy. Nie czekamy do momentu, aż nam się wszystko zasklepi i nie mamy czym oddychać. Przed wykonaniem irygacji należy odblokować nos: wydmuchać, oczyścić i stosujemy preparaty z ksylometazoliną, czyli krople donosowe po to, żeby obkurczyć tę śluzówkę, żeby był dobry efekt przepływu i żebyśmy nie podrażnili sobie ucha - uświadamia lekarka.
Jakie olejki eteryczne można wykorzystać podczas inhalacji w przypadku braku ziół? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Domowe sposoby na katar. Oto receptury "Pana Tabletki"
- Goździki, lody, cebula, czyli sposoby na przeziębienie ze składników, które masz w domu
- Zdrowotne mity, w które wciąż wierzy wielu Polaków. Lekarz zdradził, jak jest naprawdę
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News