Goździki, lody, cebula, czyli sposoby na przeziębienie ze składników, które masz w domu

389A0174
Źródło: Dzień Dobry TVN
Sposoby na przeziębienie ze składników, które masz w domu
Sposoby na przeziębienie ze składników, które masz w domu
Podrabiane leki w internetowych aptekach
Podrabiane leki w internetowych aptekach
Polacy wydają krocie na leki przeciw grypie
Polacy wydają krocie na leki przeciw grypie
Ruszają przeglądy lekowe
 Leki na cukrzycę wykupione na odchudzanie
Leki na cukrzycę wykupione na odchudzanie
Leki z apteczki babuni – kto je jeszcze pamięta?
Leki z apteczki babuni – kto je jeszcze pamięta?
Przegląd lekowy – dlaczego jest potrzebny?
Przegląd lekowy – dlaczego jest potrzebny?
Pierwsze jesienne przeziębienia, w tym nieznośny kaszel czy chrypka już za nami. Jak pomóc sobie domowymi sposobami, gdy dopadną nas nieprzyjemne dolegliwości? Skuteczne sposoby na walkę z infekcją przekazała nam Ewa Stawiarska, lekarka, która edukuje i inspiruje na swoim Instagramie "doktorka od 7 boleści".

Leczenie w domu kontra wizyta u lekarza – kiedy należy udać się do specjalisty?

Gdy temperatury za oknem spadły, momentalnie zaczęliśmy chorować. Jak radzisz sobie z bólem gardła i chrypą? Kiedy udać się do lekarza, a kiedy leczyć się domowymi sposobami? Zdaniem doktor Ewy Stawiarskiej do specjalisty należy udać się, kiedy chrypka nie jest związana z infekcją dróg oddechowych i trwa powyżej 2 tygodni lub kiedy towarzyszą jej objawy tj. duszność, krwioplucie, ból podczas mowy, problemy z przełykaniem, guz w obrębie szyi, trwające dłużej niż kilka dni poważne problemy z wydaniem głosu.

Zaś kaszel wymaga konsultacji z lekarzem, gdy pojawia się nagle lub zmienił się charakter przewlekłego kaszlu (np. u palaczy), kiedy towarzyszą mu inne objawy tj. duszność, krwioplucie, łatwe męczenie się, uczucie kołatania serca, nasilenie kaszlu nieinfekcyjnego podczas przyjmowania pozycji poziomej.

Jeżeli zaś nie mamy niepokojących objawów wymienionych powyżej, możemy zastosować naturalne sposoby leczenia.

Domowe sposoby na kaszel i chrypkę - miód i inhalacje

Jednym z najprostszych i najszybszych domowych sposobów na leczenie przeziębienia jest łyżka miodu przed snem. Kojąco zadziała również ciepła herbata lub woda z miodem. Należy jednak pamiętać, że ten traci swoje lecznicze właściwości w temperaturze powyżej 35°C, dlatego nigdy nie dodajemy go do wrzątku.

Ulgę przyniosą także inhalacje wodą z dodatkiem olejków eterycznych. Wystarczy dodać 4-5 kropli olejku np. miętowego, z tymianku czy sosnowego do litra gorącej wody. Następnie nachylamy się nad garnkiem czy miską, nakrywamy głowę ręcznikiem i inhalujemy się 10-15 minut. W ten sposób rozgrzewamy drogi oddechowe, ułatwiamy ewakuację wydzieliny i łagodzimy suchy kaszel poprzez nawilżenie dróg oddechowych.

Domowe sposoby na kaszel i chrypkę - syropy

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie słyszał o syropie z cebuli. Choć brzmi nieprzyjemnie, działa cuda. Jak przyrządzić leczniczą miksturę? Potrzebne są: 2 duże cebule (zwykłe lub czerwone), 3 ząbki czosnku, kawałek świeżego korzenia imbiru (4 cm), 2-3 cytryny, 8-12 goździków, ok. 4 łyżek miodu. Dodatkowo można dodać także cynamon, gałązkę rozmarynu.

Przygotowanie: cebulę, czosnek, imbir, cytryny kroimy w plastry. Wyciskamy dodatkowo sok z jednej cytryny. Wszystkie składniki możemy wkładać warstwowo do wyparzonego słoika, albo najpierw wymieszać wszystko z miodem, sokiem z cytryny i cynamonem w misce i takie obtoczone w miodzie/cukrze składniki wrzucić do słoika. Niezakręcony słoik zostawiamy na 24 godziny w temperaturze pokojowej, następnie zakręcamy naczynie i wsadzamy syrop do lodówki. Po dwóch dobach odcedzamy i sam syrop trzymamy w lodówce. Pijemy w razie kaszlu 4-5 łyżeczek dziennie. Jak przyznaje Ewa Stawiarska, taka mikstura działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, łagodzi ból i podrażnienie gardła, chrypkę, suchy kaszel.

Jak już jesteśmy przy syropach, warto wspomnieć o tym z tymianku. Jak przyznała specjalistka, mikstura taka idealna jest na kaszel mokry.

Przygotowanie: liście tymianku wsypujemy do litrowego słoika do około 1/3 wysokości, zagotowujemy litr wody z ok. 500 g cukru, zalewamy tymianek, mieszamy. Po przestygnięciu zakręcamy słoik, odstawiamy na ok. 2 dni w ciemne i chłodne miejsce, potem odcedzamy i przelewamy do mniejszego słoika lub butelek. Stosujemy maks. 2-3 łyżki dziennie

Domowe sposoby na kaszel i chrypkę - napary

A co gdyby tak zamienić gumę do żucia na goździki? Mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwbólowe (dzięki zawartości kwasu galusowego i eugenolu). Można żuć je solo, albo z odrobiną soli kuchennej lub polane miodem. Podobnie sprawdzi się imbir, który nazywany jest naturalnym antybiotykiem. Świeży korzeń możemy żuć, dodać do letniej herbaty.

Skuteczne są również różnego typu płukanki gardła m.in. naparem z szałwii i jeżówki. Przygotowanie: łyżkę suszonych liści szałwii i łyżkę mielonej jeżówki zalewamy szklanką wrzątku, odstawiamy do ostygnięcia. Nie wolno stosować w ciąży i podczas karmienia piersią - tujon zawarty w szałwii lekarskiej może m.in. zaburzyć laktację.

- Możemy tym płukać gardło 2-3 razy dziennie albo przelewamy do atomizerów i spryskujemy gardło. Tego nie pijemy. Działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia - powiedziała lekarka.

Co ważne, niektórym bardziej pomaga na gardło coś ciepłego, a innym - zimnego. Jedyną opcją jest wypróbowanie, co daje nam ulgę. Być może zamiast herbaty czy naparu zdecydowanie lepiej zadziała na nas inhalacja schłodzoną solą fizjologiczną, piecie zimnego napoju czy spożywanie lodów. Chłód bowiem zmniejsza obrzęk tkanek w gardle i krtani oraz uśmierza ból. - Jeżeli mamy stany zapalne gardła przebiegające z obrzękiem, np. angina, zapalenie krtani to chłodne napoje, lody czy jogurty będą działać kojąco. Jeżeli mamy tylko podrażnione gardło, to letnie i ciepłe napoje przynoszą ulgę. Przede wszystkim warto nawilżać śluzówkę gardła, aby nie doprowadzić do rozwoju infekcji. Ważne są także witaminy, czyli pełnowartościowa dieta - podsumowała lekarka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości