Zaplanowałeś urlop wiele miesięcy wcześniej, a kilka dni przed wolnym złapało cię przeziębienie czy biegunka? To częste zjawisko, a jego przyczyną może być m.in. nieświadomy stres. O tym, dlaczego nerwy bywają magnesem na choroby i jak sobie z tym poradzić, rozmawiamy z psychologiem i psychoterapeutą Jessicą Kmieć.
Chorowanie przed urlopem
Czy zdarzyło Ci się kiedyś zaplanować urlop i rozchorować się na kilka dni przed lub w dzień jego rozpoczęcia? Winowajcą może być stres, który bywa magnesem na wiele chorób. Jak tłumaczy psycholog i psychoterapeuta Jessica Kmieć wysiłek związany z planowaniem, organizacją i przygotowaniami do urlopu może powodować, że organizm jest bardziej podatny na infekcje.
Wysoki poziom stresu może utrudniać nam sen, prowadząc do jego zaburzeń, a to natomiast przełoży się na stan zdrowia. Ekspatka zaznacza, że długotrwałe nerwy mogą wywołać problemy żołądkowo-jelitowe.
- W okresach wzmożonego stresu częściej sięgamy po niezdrowe posiłki, co może wpływać na zdrowie fizyczne. Aby zminimalizować wpływ stresu przed urlopem, ważne jest stosowanie odpowiednich strategii radzenia sobie ze stresem, takich jak regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta, techniki relaksacyjne czy odpowiednia organizacja i planowanie czasu. Zwróćmy również uwagę na higienę snu - radzi psychoterapeuta.
Jak wzmocnić organizm przed urlopem?
Nie na wszystko mamy wpływ, jednak istnieją pewne zalecenia, które pozwolą nam ograniczyć stres i wzmocnić organizm. Jessica Kmieć podkreśla, że warto zaplanować ewentualny wyjazd wcześniej, zrobić listę rzeczy i się spakować. Dlaczego? Minimalizujemy chaos i niepewność.
Korzystajmy z prostych technik relaksacyjnych. - Najprostsza metoda, taka jak głębokie oddychanie, może pomóc w zredukowaniu poziomu stresu i zwiększeniu poczucia spokoju. Aktywność fizyczna jest doskonałym sposobem na redukcję stresu. Ćwiczenia dostosowane do naszych predyspozycji i preferencji poprawiają nastrój i redukują napięcie - mówi psycholog.
Bardzo ważna jest też odpowiednia ilość snu. - Starajmy się zachować regularny rytm z uwzględnieniem zasad higieny snu. Dzielmy się swoimi obawami i uczuciami z bliskimi osobami, ponieważ taka z pozoru prozaiczna czynność może pomóc w rozładowaniu stresu. Nie próbujmy wszystkiego perfekcyjnie zaplanować. Perfekcjonizm może zwiększać stres, a popełnianie błędów i nie uwzględnianie wszystkich szczegółów wcale nie musi sprawiać, że wyjazd będzie mniej udany - wskazuje specjalistka.
Przygotuj się do urlopu
Jak zmniejszyć poziom stresu, by cieszyć się urlopem? Zdaniem psycholożki, warto zakończyć obowiązki w pracy tak, by nie myśleć o nich podczas wolnego.
- Przed wyjazdem możemy także stworzyć listę zadań do zrobienia, tak by po powrocie nie mieć poczucia funkcjonowania w chaosie. Poinformujmy swoich współpracowników o urlopie wcześniej, tak by mieli wystarczająco dużo czasu na dostosowanie się do naszej nieobecności - wylicza Jessica Kmieć.
- Opracujmy plan na czas urlopu. Warto zawrzeć w nim aktywności, które dostarczą nam radości i relaksu, może to być spacer, czytanie, spotkania z przyjaciółmi czy aktywność fizyczna. I postarajmy się skupić na teraźniejszości oraz odpoczywać umysłowo od problemów związanych z pracą. Zwyczajne chwile spokoju mogą pomóc w odprężeniu umysłu i czerpać z wolnego. Odpoczynek jest kluczowym elementem dbania o zdrowie psychiczne i fizyczne. Dlatego ważne jest, aby podejść do niego z zaangażowaniem i starannością, aby maksymalnie skorzystać z czasu wolnego i przygotować się na powrót do pracy z nową energią i pozytywnym podejściem - podsumowuje rozmówczyni serwisu dziendobry.tvn.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Tanie podróżowanie po sezonie. Jak upolować najlepszą okazję?
- Holiday blues dotyka coraz więcej osób. "Przywykliśmy do tego, żeby urlop traktować jako coś wspaniałego"
- Jej urlop zniszczyli sąsiedzi uprawiający seks. "Mój mąż nazwał mnie żałośnie śmieszną i pruderyjną"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF