Zdrowotne mity. Które są najczęściej powtarzane?
Przewianie to prosta droga do choroby, a od siedzenia na zimnym betonie można złapać wilka. To zdrowotne mity, które wciąż są powtarzane. Czy są prawdziwe?
- Po pierwsze, powiedzmy sobie szczerze, że jeśli mamy być chorzy złapać grypę, czy przeziębienie, to punkt pierwszy i najważniejszy to jest to, że musimy się zarazić jakimś wirusem czy bakterią. Dopiero, jeśli mamy spełniony ten punkt, to faktycznie możemy być chorzy. Sprzyjające okoliczności, żeby się rozchorować, to są [...] wychłodzenie, przewianie, bo wtedy organizm ma mniejsze możliwości zwalczania tej infekcji - powiedział w Dzień Dobry TVN Michał Domaszewski, specjalista medycyny rodzinnej.
Jedną z częściej powtarzanych mądrości jest to, że gdy, zaczyna brać nas przeziębienie, należy sięgnąć po witaminę C. - Tutaj było dużo badań naukowych, [...], okazało się, że witamina C brana podczas infekcji, np. podczas przeziębienia skraca je bardzo, bardzo malutko, do 8 proc. czasu. Tak naprawdę, tak realnie nie odczujemy tej poprawy po witaminie C, nie musimy jej koniecznie brać podczas przeziębienia, żeby realnie poczuć się lepiej - dodał nasz rozmówca.
Czy odsypianie w weekend ma sens?
Wiele osób, które z różnych powodów nie wysypiają się, próbują odrobić "straty" i odsypiają w weekend czy wolny dzień. - Jeśli nie śpimy odpowiedniej ilości godzin, np. śpimy 5, 4 godziny dziennie. Na przykład młodzi rodzice mają sen przerywany, wstają kilka razy w nocy, to potem, jak przychodzi weekend i chcą odespać, to niestety według badań naukowych, może im się nie udać. Żeby spłacić deficyt tego snu (potrzeba) co najmniej czterech dni. Cztery dni spać 7-8 godzin, żeby to odespać - tłumaczył specjalista.
Inna zdrowotna mądrość zaleca, aby przy bólu głowy napić się wody. - Często jest tak, że ludzi boli głowa, dlatego, że nie piją wody. Czy każdy z nas wypija tyle wody, ile powinien? - powiedział Michał Domaszewski.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- W jej ciele rósł gigantyczny guz. Ważył około 20 kilogramów. "Pacjentka przeszła bardzo rozległą operację"
- Hałas może negatywnie wpływać nawet na trawienie. "Leży u podnóża różnych schorzeń"
- Łysienie to choroba. "Mała rewolucja w leczeniu"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN