płuca

  płuca

  Melatonina reguluje nasz sen, to wiadomo nie od dziś. Teraz okazało się, że ma także inne dobroczynne właściwości. Zdaniem naukowców z uniwersytetu w Sao Paulo, wytwarzana w płucach substancja jest też bardzo skuteczna w zwalczaniu SARS-CoV-2. Ma nie tylko wysokie właściwości prewencyjne, ale również hamuje rozprzestrzenianie się koronawirusa w organizmie.

  Dla coraz większej liczby osób zakażenie koronawirusem kończy się nieodwracalnym uszkodzeniem płuc i to w takim stopniu, że jedynym ratunkiem może być ich przeszczep. Trzeci z nich odbył się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. O szczegółach tego zabiegu opowiedział kardiochirurg i transplantolog, dr Maciej Urlik, a o swoim samopoczuciu po operacji pacjentka, Anna Sapa. Sprawdziliśmy również, co słychać u pana Grzegorza, który także miał przeszczepione płuca z powodu COVID-19.

  Odma płucna to stan, w którym do jamy opłucnej dostaje się powietrze. Jakie są przyczyny jej powstawania i objawy? Do czego prowadzi? Jak się leczy odmę płucną? O tym w Dzień Dobry TVN mówił pulmonolog dr n. med. Tadeusz Zielonka.

  Od dzisiaj do 30 września można wykonać bezpłatne badania spirometryczne. Gdzie? Jakie choroby wykrywa takie badanie? Na czym polega? Kto powinien je wykonać? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska rozmawiała o tym z alergologiem Piotrem Dąbrowieckim z Wojskowego Instytutu Medycznego.

  Wiele razy podejmowaliśmy u nas temat smogu, mając nadzieję, że w najbliższej przyszłości - dzięki działaniom władz - Polacy nie będą musieli oddychać zanieczyszczonym powietrzem. Niestety niewiele się zmienia. Okazuje się, że wśród dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, aż sześć znajduje się Polsce. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy eksperta ds. zanieczyszczeń powietrza Łukasza Adamkiewicza, by zapytać go skąd bierze się smog w poszczególnych miastach Polski i jak wpływa on na nasze życie. Mamy nadzieję, że sytuacja wkrótce zmieni się na lepsze.

  Przychodzi taki czas w życiu mężczyzny, że nawet największy macho musi iść się zbadać. Tak też się stało z Łukaszem Radwanem. Łukasz dużo pali i poszedł sobie zrobić zdjęcie rentgenowskie płuc, czyli najważniejsze zdjęcie w swoim życiu. Zobaczcie, jaki był odważny! A to wszystko w ramach akcji Movember.

  Objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc często są mylone z innymi dolegliwościami. Dr Piotr Dąbrowicki, alergolog, w TVN Cafe, wyjaśnił jej genezę i następstwa. Kto jest najbardziej narażony na tę chorobę? Jak rozwija się choroba? O ile, nieleczona, skraca życie? Jakie są choroby towarzyszące obturacyjnej chorobie płuc?

  W Polsce na chorobę nowotworową dziennie umiera ponad 60 osób. Najczęściej zapadamy na nowotwór płuca. Jak dbać o siebie i o swój organizm, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, gościem był onkolog dr n. med. Dariusz Godlewski. Jakie czynniki mają największy wpływ na możliwość zachorowań na raka?

  W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Jarosław Dziedzic, lekarz stomatolog. Dlaczego wyniki badań opublikowane przez jedną z fundacji są tak zatrważające? Jakie są przyczyny powstawania próchnicy? Dlaczego nie wszyscy wiedzą, że już u półtorarocznego dziecka trzeba czyścić zęby? Jak wygląda opieka stomatologiczna w polskich szkołach i przedszkolach?

  Złogi substancji smolistych, zanieczyszczeń powietrza i substancji kaszlogennych. 27 czerwca będziemy obchodzić kolejny dzień spirometrii. Już dziś, w kawiarence TVN Cafe, można było wykonać spirometrię. W studiu Dzień Dobry TVN alergolog dr Piotr Dąbrowiecki opowiedział o zagrożeniach, jakie niesie za sobą niewłaściwe traktowanie przez nas własnego układu oddechowego.

  Marta to najmłodsza Polka z przeszczepionymi płucami. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska spotkała się z Martą i jej mamą. Obie już są w domu. Opowiedziały naszej dziennikarce o przeszczepie, pobycie w szpitalu i dalszej rekonwalescencji.

  27, 28 i 29 czerwca będziemy obchodzić drugie Światowe Dni Spirometrii. W tych dniach w Polsce będą odbywać się darmowe badania spirometryczne. W ubiegłym roku udało się przedać aż 7 tysięcy Polaków. Takie dbadnie pozwala wykryć astmę oskrzelową i przewlekłą obturacyjną chorbę płuc. Każda osoba, która pali tytoń jest zagrożona POCHP - wyjaśniał ekspert Dzień Dobry TVN - płk dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, zastępca komendanta WIM. Jak objawia się przewlekła obturacyjna choroba płuc?

  Z najnowszych badań powietrza nad Warszawą wynika, że jest ono bardzo zanieczyszczone. Największy problem stanowi dwutlenek azotu i benzopiren, który jest rakotwórczy. Najgorzej jest przy wielkich arteriach komunikacyjnych. Czym grozi nam zanieczyszczone powietrze? Czy zanieczyszczenie może doprowadzić do śmierci? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN doktora Piotr Gryglasa.

  W kawiarence TVN Cafe każdy mógł przyjść i wykonać badania spirometryczne zupełnie za darmo. Na czym polegają takie badania i jakie choroby mogą wykryć oraz kto, przede wszystkim, powinien się przebadać?