Śmiertelnie chora księżna wycofuje się z życia publicznego. "Moja zdolność do pracy będzie się zmieniać"

GettyImages-1247621527_Easy-Resize
GettyImages-1247621527_Easy-Resize
Księżna Mette-Marit, żona następcy norweskiego tronu, księcia koronnego Haakona rezygnuje z życia publicznego. W komunikacie Norweskiego Domu Królewskiego przekazano, że "musiała rozpocząć natychmiastowe leczenie włóknienia płuc". Przewlekłą chorobę u pacjentki zdiagnozowano już w 2018 roku.

Księżna Norwegii rozpoczyna leczenie

W 2018 r. świat obiegła informacja o chorobie żony księcia koronnego Haakona, następcy tronu Norwegii. U księżej Mette-Marit zdiagnozowano przewlekłą chorobę płuc, która powoduje uszkodzenie tkanki płucnej.

-"Przez wiele lat regularnie miałam problemy zdrowotne, a teraz wiemy więcej o tym, co się z tym wiąże. Stan ten oznacza, że moja zdolność do pracy będzie się zmieniać. Książę koronny i ja decydujemy się upublicznić to teraz, częściowo dlatego, że w przyszłości będzie trzeba zaplanować okresy bez oficjalnego programu, aby dostosować się do leczenia i gdy choroba będzie bardziej aktywna" - przekazała księżna w wywiadzie dla norweskiego nadawcy NRK.

Komunikat wydał także Norweski Dom Królewski. Jak czytamy, księżna Mette-Marit nie będzie pojawiać się publicznie, ponieważ musiała rozpocząć natychmiastowe leczenie włóknienia płuc.

- "Wcześniejsze doświadczenia pokazały, że leki mogą prowadzić do skutków ubocznych, które mogą mieć konsekwencje dla oficjalnego programu księżnej. Dlatego uważamy za naturalne, że tym razem podzielimy się tą wiadomością. W razie potrzeby poinformujemy o zmianach w oficjalnym programie" – czytamy w komunikacie.

Włóknienie płuc- śmiertlena choroba

Księżna Mette-Marit walczy z rzadką i śmiertelną chorobą. Idiopatyczne włóknienie płuc (IPF) to przypadłość, która doprowadza do mikrouszkodzeń pęcherzyków płucnych. W przebiegu choroby płuca ulegają bliznowaceniu, a oddychanie staje się coraz trudniejsze. Konsekwencją jest niedotlenienia poszczególnych narządów. Chorzy przeżywają średnio trzy do pięciu lat.

Profesor Kristian Bjøro ze Szpitala Narodowego, który zajmuje się leczeniem, lekarz Mette-Marit jest pełny nadziei, że "współpraca z zespołami medycznymi za granicą i udział księżnej w badaniach klinicznych pomogą w walce z chorobą".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości