Naukowcy z Poznania stworzyli parówki z ziemniaka. "To jest aspekt ekologiczny"

Parówki, ziemniaki
Naukowcy z Poznania stworzyli parówki z ziemniaka. Co o nich wiadomo?
Źródło: GettyImages
Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wykorzystali sok ziemniaczany do produkcji zamienników mięsa. Po kilku latach prac badawczych udało im się opracować trzy produkty - to parówki, gyros i burger. Co wiadomo o ich badaniach? Kto wyprodukuje stworzone przez nich wyroby?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

DD_20231102_Fit_REP
Czy “fit” zamienniki to zawsze dobry wybór?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Parówki, gyros i kebab z ziemniaka. Jak powstały?

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pracowali nad zamiennikami mięsa przez trzy i pół roku. Teraz wreszcie pochwalili się efektami swoich badań.

- Stworzyliśmy trzy produkty, które w dużej mierze składają się z białka ziemniaczanego. To parówka, gyros i burger. Wszystkie te produkty są już opracowane i przebadane - powiedział portalowi tvn24.pl dr hab. Przemysław Kowalczewski z wydziału nauk o żywności UP.

W każdym z tych wyrobów pierwsze skrzypce gra sok ziemniaczany. Okazuje się, że wybór nie był przypadkowy. Badaczami kierowały dwa aspekty: prozdrowotny i ekologiczny.

- Na rynku pojawia się coraz więcej produktów wegańskich, które są bardzo smaczne i dobrze prezentują się wizualnie. Niestety, ich wartość odżywcza nie jest tak wysoka jak w przypadku mięsa. Dlatego zależało nam na stworzeniu odżywczego produktu, który będzie zawierał prozdrowotne związki - wyjaśnił naukowiec - Sok ziemniaczany jest produktem ubocznym produkcji skrobi. Warto go zagospodarować, zamiast wylewać na pola czy utylizować. I to jest ten aspekt ekologiczny - dodał.

Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Przyrodniczym wynika, że w soku z ziemniaka kryją się związki, które mogą pomóc leczyć stany zapalne jelit, a nawet wspierać walkę z nowotworem.

Parówki, gyros i kebab z ziemniaka - respondenci oceniają

Zdaniem naukowców, którzy opracowali ziemniaczane zamienniki mięsa, ważne w tym przypadku są nie tylko wartości odżywcze, ale też smak produktów.

- Nawet najbardziej prozdrowotny produkt spożywczy dowolnej kategorii, jeżeli nie będzie smaczny, no to nie ma racji bytu, bo konsumenci po niego po prostu nie sięgną. W związku z tym faktycznie kwestia smaku i wyglądu produktu była dla nas bardzo ważna. Dlatego ten proces tyle trwał. Musieliśmy pozyskać różne surowce i skomponować je tak, żeby nasze zamienniki mięsa smakowały i wyglądały - tłumaczył dr hab. Przemysław Kowalczewski.

Zrobione z soku z ziemniaka parówki, gyros i burgery zostały przekazane respondentom, którzy mieli ocenić ich walory smakowe. Oczywiście nie wiedzieli początkowo, z czym mają do czynienia, by mogli zrecenzować produkty jak najbardziej obiektywnie. - Pytaliśmy, jak oceniają efekty naszej pracy i czy byliby gotowi kupić takie produkty. Okazało się, że to, co przygotowaliśmy, jest atrakcyjne - podkreślił naukowiec.

Kto wyprodukuje ziemniaczane wyroby?

Prawa do tych kulinarnych wynalazków ma Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Już teraz wiadomo jednak, że uczelnia nie podejmie się samodzielnie produkcji.

- To byłaby bardzo skomplikowana operacja. Ale jeśli pojawią się partnerzy biznesowi zainteresowani wdrożeniem naszych rozwiązań, to można im udzielić licencji lub ją sprzedać. W toku realizacji tego projektu opracowaliśmy wiele różnych technologii i surowców i na nie również mamy zgłoszenia patentowe - zaznaczył dr hab. Przemysław Kowalczewski.

Więcej na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości