Granulat sojowy znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Wykorzystywany jest jako alternatywa dla mięsa do przygotowywania burgerów, klopsików i kotletów. Stanowi źródło białka, węglowodanów, a także błonnika pokarmowego usprawniającego pracę przewodu pokarmowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przepisy i dania z kuchni Dzień Dobry TVN
Co to jest granulat sojowy?
Granulat sojowy to roślinny i pełnowartościowy zamiennik mięsa. Złożony jest z liofilizowanej soi, z której – po połączeniu z wodą – można przyrządzić wiele potraw. Czy granulat sojowy jest zdrowy? Produkt ten odznacza się wysoką zawartością białka o dobrym składzie aminokwasowym. Nie zawiera cholesterolu i cechuje się niską zawartością tłuszczu. Granulat sojowy stanowi źródło cennego błonnika pokarmowego, niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego.
Związek ten przyspiesza metabolizm, reguluje pracę jelit, przeciwdziała zaparciom, a ponadto obniża poziom tzw. złego cholesterolu LDL odpowiedzialnego za wywoływanie miażdżycy. Granulat sojowy znajduje wiele zastosowań w kuchni. Wykorzystuje się go, podobnie jak mięso mielone, do przyrządzania rozmaitych potraw, np. kotletów, pulpetów, klopsików. Doskonale sprawdza się jako składnik farszu do pierogów, gołąbków oraz do nadziewania warzyw, np. cukinii, papryki, pomidorów. Granulat sojowy można dodawać do sosów, zup i past. Nierzadko wykorzystuje się go do przygotowywania sosu bolońskiego do spaghetti czy wegańskich burgerów.
Granulat sojowy - jak go przygotować?
Granulat sojowy wykorzystywany jest w wielu jarskich przepisach. Jak go przygotować? Najczęściej wybieranym sposobem jest zalanie granulatu wrzątkiem, a następnie przykrycie go na kilka minut. Można wzbogacić produkt o ulubione zioła i przyprawy. Innym sposobem przygotowania granulatu sojowego jest uprażenie go na patelni. Po tych czynnościach może być wykorzystany do dalszego gotowania.
Gdzie kupić granulat sojowy?
Granulat sojowy jest produktem łatwo dostępnym na rynku. Gdzie go kupić? Produkt ten można znaleźć na półkach sklepów stacjonarnych, często w dziale z żywnością roślinną przeznaczoną dla wegan i wegetarian. Dostępny jest również w sklepach internetowych. Cena granulatu sojowego nie jest wysoka. Za opakowanie o masie 200 g zapłaci się około 6–9 zł w zależności od producenta.
Granulat sojowy: przepisy
Kotlety z granulatu sojowego
Składniki:
- 200 g granulatu sojowego,
- 3½ szklanki wody,
- ½ szklanki bułki tartej + bułka tarta do obtaczania,
- 1 jajko,
- olej do smażenia,
- sól i pieprz do smaku,
- liść laurowy, ziele angielskie, ⅓ łyżeczki gałki muszkatołowej,
- sos sojowy do smaku,
- 1 cebula,
- 1 ząbek czosnku.
Sposób przygotowania:
W garnku zagotuj lekko osoloną wodę. Do wrzątku wrzuć przyprawy – liść laurowy, ziele angielskie i gałkę muszkatołową. Dodaj granulat sojowy i gotuj, co chwilę mieszając. Kontynuuj gotowanie przez około 15020 minut, aż woda odparuje. Do granulatu sojowego dodaj bułkę tartą i dokładnie wymieszaj. Zestaw z ognia. Do masy dodaj jajko, drobno posiekaną cebulę oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Następnie wlej 2 łyżki oleju. Wszystko dokładnie wymieszaj, aby otrzymać masę na kotlety z granulatu sojowego. Masę dopraw do smaku solą, pieprzem i sosem sojowym. Z uzyskanej masy formuj kotlety i obtaczaj w bułce tartej. Smaż z obu stron na dobrze rozgrzanym oleju. Gotowe kotlety z granulatu sojowego podawaj z kaszą gryczaną, makaronem, ziemniakami bądź ryżem. Doskonale też smakują polane jogurtem naturalnym lub kefirem.
Sos boloński do spaghetti z granulatem sojowym
Składniki:
- 100 g granulatu sojowego,
- 1 marchewka,
- 1 cebula,
- 2 puszki pomidorów,
- 3 ząbki czosnku,
- kawałek selera naciowego,
- 1 szklanka wrzątku,
- 1 szklanka bulionu warzywnego,
- 4 łyżki mleka sojowego,
- 3 łyżki oliwy z oliwek,
- ½ łyżeczki papryki wędzonej,
- 2 łyżki sosu sojowego,
- 2 łyżeczki suszonego oregano,
- 1 łyżka suszonej bazylii,
- 2 liście laurowe,
- duża szczypta soli,
- pieprz do smaku,
- 1 szklanka czerwonego wina (opcjonalnie).
Sposób przygotowania:
Granulat sojowy wsyp do miski. Dodaj do niego wszystkie przyprawy i sos sojowy. Całość zalej wrzątkiem. Dokładnie wymieszaj i odstaw na około 10 minut. Na rozgrzanej w rondelku oliwie z oliwek podsmaż drobno posiekaną cebulę. Dodaj liście laurowe. Smaż do momentu, aż cebula będzie miękka. Następnie dodaj drobno posiekany czosnek. Do rondelka dodaj uprzednio namoczony granulat sojowy. Smaż do momentu odparowania wody. Marchewkę obierz i umyj. Zetrzyj na tarce. Seler drobno posiekaj. Następnie dodaj warzywa do rondelka z granulatem sojowym. Całość duś przez około 10 minut. Następnie dodaj pomidory z puszki. Kontynuuj duszenie przez 20 minut. Wlej czerwone wino. Sos boloński gotuj przez około godzinę, co chwilę mieszając i podlewając bulionem warzywnym. Pod koniec gotowania dodaj mleko sojowe. Całość wymieszaj. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Gotowy sos boloński z granulatem sojowym podawaj z ulubionym makaronem typu spaghetti, penne lub tagliatelle.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Przepis na mleko sojowe - jak zrobić taki napój i jakie są jego właściwości?
- Domowy sos sojowy - prosty przepis
- Marynowane tofu – sprawdzone przepisy
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: krisanapong detraphiphat/GettyImages