Nieaktywne płatki drożdżowe mogą być spożywane przy nietolerancji laktozy.
Jakie ma zastosowanie w kuchni?
Coraz więcej osób rezygnuje z jedzenia mięsa – najczęściej ze względów etycznych lub zdrowotnych. Bez względu na przyczyny tej decyzji, przechodząc na wegetarianizm lub weganizm, należy wiedzieć, czym zastąpić mięso w diecie, by dostarczyć organizmowi niezbędnych substancji odżywczych.
Jak sprawnie i smacznie urozmaicić dietę o wyroby roślinne?
"Zmieniając sposób żywienia, warto się konsultować".
Soczewica ma dużo wartości odżywczych. To warzywo bogate w białko. Dlatego soczewica tak chętnie jest wykorzystywana w diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Kofta to danie, które cieszy się w Polsce coraz większą popularnością.
1 października obchodzimy Światowy Dzień Wegetarianizmu. Mimo że dieta bezmięsna cieszy się coraz większą popularnością, to wciąż wiele osób ma obawy, czy można ją stosować u dzieci. Czy w ich przypadku takie menu jest bezpieczne? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z mamą weganką Joanną Miczulską oraz tatą weganinem Piotrem Melnyczukiem.
Trzeba pamiętać o kilku zasadach.
"Trzeba mądrze do tego podejść".
Zobacz, jakich błędów nie popełniać.
Paszteciki to danie, które nieodzownie łączy się ze świętami Bożego Narodzenia i Wigilią. Jak przygotować je w wersji wegańskiej? Przedstawiamy przepis na wege paszteciki z kapustą i grzybami oraz z soczewicą.
Do dań mięsnych i ryb najczęściej podaje się dodatek bogaty w węglowodany, np. gotowane warzywa lub puree. Topinambur to roślina bulwiasta, która doskonale sprawdzi się jako dodatek do dań obiadowych, również tych z kuchni wegetariańskiej. Przyrządzenie puree z topinamburu jest proste i szybkie, a przepis można modyfikować, dodając ulubione warzywa oraz przyprawy.
Jak wynika z danych międzynarodowego koncernu GfK zajmującego się badaniem opinii publicznej, od 2018 r. stopniowo spada sprzedaż mięsa w Polsce. Jednocześnie rośnie zapotrzebowanie na różnego typu zamienniki i alternatywy roślinne.
Weganie i wegetarianie wcale nie muszą rezygnować z dań typu fast food. Wręcz przeciwnie, paleta roślinnych kotletów jest szeroka, a wegeburgery to zdrowszy, bardziej lekki, a jednocześnie tak samo sycący wariant burgerów. Nie rozpadają się i mają mnóstwo białka, a do tego dania roślinne pozostawiają mniejszy ślad węglowy niż mięsne odpowiedniki. Poznaj przepisy Sebastiana Olmy.
Wegetariańskie kotlety warzywne to zdrowe i szybkie danie. Można je przygotować na wiele sposobów: kotlety mielone, schabowe, pieczone lub na grilla. Wyśmienicie smakują przygotowane z soczewicy, ciecierzycy, kaszy jaglanej czy gryczanej, a nawet z płatków owsianych. Warto też włączyć do jadłospisu kotlety wegetariańskie z pieczarkami, fasolą, szpinakiem czy cukinią. Jak je zrobić?
Wśród specjalistów opinie dotyczące stosowania podczas laktacji diet eliminacyjnych są podzielone. Prof. Barbara Królak-Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, oraz doktorantka tej uczelni lek. Karolina Karcz przeanalizowały dostępne badania na temat wpływu diety wegetariańskiej i wegańskiej na jakość mleka matki. Do jakiego wniosku doszły ekspertki?
Jest lato i sezon grillowy trwa w najlepsze. Polecaliśmy już 10 prostych przepisów na dania z grilla, ale tym razem skupimy się wyłącznie na potrawach wegetariańskich. Sprawdź 10 przepisów na wegetariańskie dania z grilla.
Anna Lewandowska to czołowa polska promotorka zdrowego stylu życia. Jej narzędziem aktywizowania Polaków i uświadamiania ich o tym, co dobre dla ciała są często media społecznościowe. Niedawno trenerka ruszyła z akcją "Małe kroki, duża zmiana". Nadszedł czas na etap 3 programu - fanów czeka ograniczanie mięsa. Czy się tego podejmą?
Mleko sojowe oraz przepisy z jego zastosowaniem cieszą się dużą popularnością szczególnie wśród wegan oraz alergików. Z jego wykorzystaniem można przygotować rozmaite desery oraz koktajle, a także dodawać je do kawy.
Hugo i Ross Turnerowie to bliźniacy, którzy poddali się dietetycznemu eksperymentowi.Przez trzy miesiące jeden z nich jadł tylko produkty pochodzenia roślinnego, a drugi - mięsa, ryby, jajka, ale z dodatkiem warzyw. Wyniki uzyskane po zakończeniu doświadczenia były zaskakujące. Jak skomentowała je dietetyk Anna Radowicka?
Telewizyjna gwiazda Oprah Winfrey, aktorka Natalie Portman, raper Jay-Z i inni celebryci zainwestowali 200 mln dol. w firmę produkującą mleko roślinne. Ma to związek z rosnącą popularnością produktów wegańskich i wegetariańskich. Zwolennicy takiej diety to przede wszystkim millenialsi, którzy skłonni są płacić więcej za odpowiadające im alternatywy dla mięsa.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dietetyczkę Annę Radowicką, z którą rozmawialiśmy o diecie wegańskiej lub wegetariańskiej dla dzieci. Czy jest to bezpieczne rozwiązanie? Czy wykluczając z diety naszego dziecka mięso, narażamy je na niedobory witamin i minerałów? Jak je uzupełnicć? W jakich produktach znajdziemy wapń, witaminę B12 czy żelazo? Czy produkty strączkowe nie będą dla dziecka zbyt ciężkostrawne?
Kinga Rusin: "Żyjemy w świecie marketingu stworzonego przez hodowców zwierząt. Nie potrzebujemy mięsa"! Piotr Kraśko: "... ja mam te same wyniki co Kinga, pożerając ogromne ilości mięsa". O jedzeniu mięsa i diecie wegetariańskiej w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Moniką Stromkie-Złomaniec i Iwoną Zasuwą. Czy mięso jest niezbędne w diecie dziecka? Jak je zastępować, aby zbilansować dietę?
Na przejście z diety mięsnej na wegetariańską należy się właściwie przygotować. W jaki sposób? Czym można zastąpić białko zwierzęce? Z czego pozyskiwać żelazo? Jak radzić sobie ze wzdęciami, które mogą pojawić się przy diecie wegetariańskiej? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła dietetyczka Aneta Łańcuchowska.
Jak dziennikarce udało się zrzucić 12 kilogramów? Jaką Odeta zastosowała dietę? Z jakiego powodu zrezygnowała z mięsa? Czy długo wytrzymała na diecie wege? I dlaczego Odeta tak bardzo zachęca wszystkich do jedzenia grejpfrutów zdradziła dziennikarce Dzień Dobry TVN Agnieszce Jastrzębskiej.
Dieta wegetariańska ma wielu zwolenników, ale też przeciwników. Ci ostatni nawet nie potrafią sobie wyobrazić, aby taką dietę serwować własnemu dziecku. Dorota Gardias postanowiła sprawdzić, jak rozwijają się dzieci, które od urodzenia nie posmakowały mięsa. Do jakiego wniosku doszła? Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu "Projekt mama".