Dieta wegetariańska cieszy się w ostatnich latach sporą popularnością. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Kanady wynika, że takie menu może mieć korzystny wpływ na zdrowie dzieci. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach.
Jak dieta wegetariańska wpływa na zdrowie dziecka?
Badacze ze szpitala St. Michael's Unity Health Toronto postanowili sprawdzić, jak dieta wegetariańska wpływa na zdrowie dzieci. W tym celu sięgnęli po bazę o nazwie TARGet Kids, która zbiera dane z systemów podstawowej opieki medycznej w Kanadzie. Naukowcy przenalizowali stan zdrowia 9 tysięcy dzieci w wieku od 6 miesięcy do 8 lat. Dane, którym się przyglądali, obejmowały wagę, wzrost, poziom cholesterolu, trójglicerydów, witaminy B oraz ferrytyny. Każde z dzieci było obserwowane przez minimum trzy lata. W chwili, gdy projekt startował, 248 dzieci jadło tylko potrawy roślinne (w tym 25 było weganami), a 338 przeszło na wegetarianizm w czasie trwania obserwacji.
Zdrowa dieta
Zdrowa dieta
Analiza wykazała, że wartości ocenianych parametrów - BMI, wzrost, poziom ferrytyny w surowicy krwi oraz poziom witaminy D - u dzieci, które były na diecie wegetariańskiej i tych, które jadły mięso, praktycznie się nie różniły. Jedyne, co zwróciło uwagę naukowców to to, że dzieci na diecie wegetariańskiej częściej miały niedowagę niż te, których dieta zawierała mięso.
- Badanie pokazało, że kanadyjskie dzieci stosujące dietę wegetariańską mają podobny wzrost i podobne biochemiczne wskaźniki żywienia, co dzieci stosujące dietę mięsną. Dieta wegetariańska wiązała się jednak z dwukrotnie większym prawdopodobieństwem wystąpienia niedowagi, co podkreśla potrzebę starannego planowania diety u dzieci z niedowagą, szczególnie diety wegetariańskiej. Nie było dowodów na związek z nadwagą lub otyłością - piszą naukowcy w komunikacie prasowym.
Czy dieta wegetariańska jest bezpieczna dla dzieci?
Zbyt niska waga u dziecka może sugerować, że w jego diecie brakuje substancji odżywczych, które odpowiadają za jego prawidłowy wzrost i rozwój. Specjaliści zauważyli, że ten problem dotyczył głownie dzieci pochodzenia azjatyckiego. Ze względu na brak danych na temat ich sposobu żywienia oraz statusu społeczno-ekonomicznego badaczom nie udało się ustalić, co wywołało niedowagę.
Mimo to autorzy badania są zdania, że dieta wegetariańska może być stosowana również w przypadku dzieci, pod warunkiem, że jest odpowiednio opracowana. W praktyce oznacza to, że w menu nie może zabraknąć jajek i produktów mlecznych. Te grupy produktów - zdaniem badaczy - są niezbędne do tego, aby dziecko prawidłowo się rozwijało.
Dodatkowo w menu nie może zabraknąć soi i produktów na bazie soi, orzechów oraz nasion. Dziecko powinno jeść również jak najbardziej różnorodne warzywa, w tym fasolę oraz soczewicę, które są doskonałym źródłem białka. W menu muszą się pojawić także zboża, olej oraz produkty bogate w żelazo (np. orzechy laskowe, arachidowe, ziarna słonecznika, kakao) i witaminę B 12 (m. in. jogurty, jajka, sery).
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zupa lekiem na całe zło? "Kiedy dajemy ciału dobre jedzenie, to ciało zaczyna zdrowieć"
- Jak rozpoznać żywność EKO? Katarzyna Bosacka wyjaśnia, co oznaczają symbole na etykietach
- Poznaj właściwości i wartości odżywcze produktów sojowych
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Tara Moore/Getty Images