Dieta wegetariańska jest bezpieczna dla dzieci. Nie może jednak zabraknąć w niej dwóch składników

dziecko, które trzyma kawałek papryki
Czy dzieci mogą być na diecie wegetariańskiej?
Źródło: Tara Moore/Getty Images
Dieta wegetariańska cieszy się w ostatnich latach sporą popularnością. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Kanady wynika, że takie menu może mieć korzystny wpływ na zdrowie dzieci. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach.

Jak dieta wegetariańska wpływa na zdrowie dziecka?

Badacze ze szpitala St. Michael's Unity Health Toronto postanowili sprawdzić, jak dieta wegetariańska wpływa na zdrowie dzieci. W tym celu sięgnęli po bazę o nazwie TARGet Kids, która zbiera dane z systemów podstawowej opieki medycznej w Kanadzie. Naukowcy przenalizowali stan zdrowia 9 tysięcy dzieci w wieku od 6 miesięcy do 8 lat. Dane, którym się przyglądali, obejmowały wagę, wzrost, poziom cholesterolu, trójglicerydów, witaminy B oraz ferrytyny. Każde z dzieci było obserwowane przez minimum trzy lata. W chwili, gdy projekt startował, 248 dzieci jadło tylko potrawy roślinne (w tym 25 było weganami), a 338 przeszło na wegetarianizm w czasie trwania obserwacji.

Zdrowa dieta

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Dieta na wysoki cholesterol
Dieta na wysoki cholesterol
Czas a dieta
Czas a dieta

Analiza wykazała, że wartości ocenianych parametrów - BMI, wzrost, poziom ferrytyny w surowicy krwi oraz poziom witaminy D - u dzieci, które były na diecie wegetariańskiej i tych, które jadły mięso, praktycznie się nie różniły. Jedyne, co zwróciło uwagę naukowców to to, że dzieci na diecie wegetariańskiej częściej miały niedowagę niż te, których dieta zawierała mięso.

- Badanie pokazało, że kanadyjskie dzieci stosujące dietę wegetariańską mają podobny wzrost i podobne biochemiczne wskaźniki żywienia, co dzieci stosujące dietę mięsną. Dieta wegetariańska wiązała się jednak z dwukrotnie większym prawdopodobieństwem wystąpienia niedowagi, co podkreśla potrzebę starannego planowania diety u dzieci z niedowagą, szczególnie diety wegetariańskiej. Nie było dowodów na związek z nadwagą lub otyłością - piszą naukowcy w komunikacie prasowym.

Czy dieta wegetariańska jest bezpieczna dla dzieci?

Zbyt niska waga u dziecka może sugerować, że w jego diecie brakuje substancji odżywczych, które odpowiadają za jego prawidłowy wzrost i rozwój. Specjaliści zauważyli, że ten problem dotyczył głownie dzieci pochodzenia azjatyckiego. Ze względu na brak danych na temat ich sposobu żywienia oraz statusu społeczno-ekonomicznego badaczom nie udało się ustalić, co wywołało niedowagę.

Mimo to autorzy badania są zdania, że dieta wegetariańska może być stosowana również w przypadku dzieci, pod warunkiem, że jest odpowiednio opracowana. W praktyce oznacza to, że w menu nie może zabraknąć jajek i produktów mlecznych. Te grupy produktów - zdaniem badaczy - są niezbędne do tego, aby dziecko prawidłowo się rozwijało.

Dodatkowo w menu nie może zabraknąć soi i produktów na bazie soi, orzechów oraz nasion. Dziecko powinno jeść również jak najbardziej różnorodne warzywa, w tym fasolę oraz soczewicę, które są doskonałym źródłem białka. W menu muszą się pojawić także zboża, olej oraz produkty bogate w żelazo (np. orzechy laskowe, arachidowe, ziarna słonecznika, kakao) i witaminę B 12 (m. in. jogurty, jajka, sery).

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Tara Moore/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości