Czy zupa może być lekiem?
Zupy od zawsze, także w Polsce uważane są bardzo zdrowy posiłek. Na tym jednak nie koniec. Wiele osób w czasie przeziębienie sięga po rosół, aby szybciej wyleczyć się z infekcji. - Rosoły zawsze były traktowane jako lekarstwa, a w medycynie chińskiej mówi się wprost, że "zupa mocy", czyli zupa długo gotowana to jest lek - opowiadała w Dzień Dobry TVN Anna Stoitsi-Nieprzecka, specjalistka tradycyjnej medycyny chińskiej.
Co ciekawe, istnieją miejsca na świecie, gdzie wierzy się, że jedzenie zup poprawia płodność. - Tradycyjnie są takie kantony, w których do dzisiaj, jak jest ślub, wręcza się młodej parze tydzień, dwa tygodnie gotowany na wolnym ogniu rosół. To jest tzw. rosół płodności, zupa mocy, która ma zapewnić - podczas nocy poślubnej - poczęcie potomka - dodała nasza rozmówczyni.
Jakie korzyści daje jedzenie zupy?
- W kuchni pięciu przemian, to jest taki odłam medycyny chińskiej, dietoterapia jest kluczowa. Tam się nie mówi o chorobach. Medycyna chińska mówi o harmonii albo dysharmonii. Kiedy dbamy o ciało w odpowiedni sposób, czyli dajemy mu te dobre rzeczy do jedzenia, dbamy o emocje, to ciało się harmonizuje i ma niesamowite właściwości do tego, żeby samo się uzdrawiać. Kiedy dajemy ciału dobre jedzenie, długo gotowane zupy, to ciało zaczyna zdrowieć - mówiła.
Do takiej zupy możemy dodać wszystkie elementy kuchni pięciu przemian. - To wszystko gotujemy w garze, przez kilka godzin, co najmniej 6-8, 3 dni też można. I ta zupa nabiera energii. Podnosi naszą energię witalną, [...], podnosi odporność - wyjaśniała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy może zabraknąć leków w Polsce? "W czasie kryzysu okazało się, że większy jest popyt niż podaż"
- Poprawiają samopoczucie, łagodzą ból, wpływają na jakość życia seksualnego. Co potrafią olejki eteryczne?
- Akryl i żele? Długi i sztuczny manicure jest niebezpieczny dla zdrowia
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN