Udział krajowych leków w polskim rynku od lat spada. Wypiera je tańsza azjatycka konkurencja. Co nas czeka? Jak zadbać o to, aby nie zabrakło substancji czynnych? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Barbarą Misiewicz-Jagielak, wiceprezes zarządu w Polskim Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.
Czy w Polsce jest zapewnione bezpieczeństwo lekowe?
To pytanie zadaje sobie wielu pacjentów.
- Powiem tak zmienił się zupełnie nasz świat i mogłoby się wydawać, że to bezpieczeństwo lekowe jest zapewnione. Bo mogliśmy kupić leki na całym świecie, bo wszędzie są produkowane. Natomiast w czasie kryzysu (pandemia COVID-19 - przyp.red.) okazało się, że większy jest popyt niż podaż, w związku z czym wszystkie rządy starały się zabezpieczyć przede wszystkim potrzeby swoich obywateli - tłumaczyła Barbara Misiewicz-Jagielak w Dzień Dobry TVN.
Ministerstwo Zdrowia co dwa miesiące aktualizuje listę leków zagrożonych brakiem dostępności na terenie Polski. Ostatnia z nich zawiera 212 pozycji. - To świadczy o zapobiegliwości Ministerstwa Zdrowia. Obserwują, jak wygląda zapotrzebowanie na leki i produkcję leków. W związku, z czym, jeśli jakiegoś leku miałoby zabraknąć, no to wstrzymują eksport - przekazała wiceprezes zarządu w Polskim Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.
Spada udział krajowych leków w polskim rynku
Udział krajowych leków w polskim rynku farmaceutycznym systematycznie maleje. Jak zauważała nasza rozmówczyni, kilkadziesiąt lat temu Europa uzależniła się od dostaw z Azji.
- Wydawało się to takie piękne, ponieważ w Azji produkowane są wysokiej jakości substancje czynne. Tanio, nie zanieczyszczamy naszego środowiska. Większość tych producentów europejskich, również polskich po prostu zbankrutowało, bo nikt nie kupował od nich droższych substancji czynnych. Stanęliśmy w obliczu takiej sytuacji, że rozpoczęła się pandemia. W Azji pozamykane były fabryki, naszych nie ma i strach nam zajrzał w oczy, bo nie ma leków - zaznaczyła Barbara Misiewicz-Jagielak. - Nam się w Polsce udało. (...) Dzięki zapobiegliwości, doświadczeniu i naprawdę dużym poczuciu odpowiedzialności krajowych producentów - dodała.
Pandemia COVID-19 pokazała, że bezpieczeństwo lekowe może zagwarantować tylko produkcja w kraju. - Musimy pilnie wdrożyć strategię, by jak najwięcej leków i substancji czynnych było produkowanych w Polsce - podkreśliła specjalistka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Rosja właśnie "zakręciła kurek". Czy w polskich domach zabraknie gazu?
- Depresja urodzeniowa w Polsce. Statystyki GUS najgorsze od czasów II wojny
- Magdalena Rzeczkowska nowym ministrem finansów. "Premier chciał postawić na kobietę"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News