Parenting

Depresja urodzeniowa w Polsce. Statystyki GUS najgorsze od czasów II wojny

Parenting

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
GUS
Dziecko ze szpitalnym identyfikatorem

Bez względu na 500+ Polki nie chcą rodzić dzieci. Tzw. depresja urodzeniowa utrzymuje się w naszym kraju od prawie trzydziestu lat, jednak dane napływające z Głównego Urzędu Statystycznego są dramatyczne. Tak źle nie było od dawna. Dlaczego tak się dzieje?

Liczba urodzeń w Polsce

Liczba narodzin sukcesywnie spada. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane za okres od stycznia do marca 2022 roku. Wynika z nich, że w tym czasie na świat przyszło mniej dzieci niż w analogicznym terminie w dwanaście miesięcy wcześniej.

- Według wstępnych szacunków liczba ludności Polski w końcu I kwartału br. była niższa niż przed rokiem i w końcu ub. roku - można przeczytać w opracowaniu przygotowanym przez Główny Urząd Statystyczny.

- W okresie styczeń–marzec br. odnotowano mniej niż rok wcześniej zarówno urodzeń, jak i zgonów. W wyniku niższej liczby urodzeń niż zgonów przyrost naturalny pozostał ujemny. (...) Tempo ubytku rzeczywistego w okresie styczeń–marzec br. wyniosło -0,14%, co oznacza, że na każde 10 tys. mieszkańców Polski ubyło 14 osób (wobec 15 osób przed rokiem). Ze wstępnych danych wynika, że w okresie trzech pierwszych miesięcy br. zarejestrowano ok. 77,5 tys. urodzeń żywych, tj. o prawie 5 tys. mniej niż w analogicznym okresie ub. roku. Współczynnik urodzeń zmniejszył się o 0,4 pkt i wyniósł 8,2‰. Liczba zgonów uległa obniżeniu o blisko 9 tys. do ok. 130,5 tys. Współczynnik zgonów kształtował się na poziomie 13,7‰ i był o 0,9 pkt niższy niż przed rokiem. Przyrost naturalny (różnica między liczbą urodzeń żywych i zgonów ogółem) pozostał ujemny i wyniósł 53 tys. - wyliczyli eksperci GUS.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Dlaczego spada liczba urodzeń

Zdaniem naukowców na taką sytuację składa się wiele czynników: m.in. pandemia, która niesie za sobą niepewność będącą poważnym hamulcem dla prokreacji. Boimy się nie tylko o zdrowie, ale również o sytuację finansową, ewentualną utratę pracy czy nieprzewidziane skutki decyzji rządzących dotyczące zarządzania pandemią.

Kryzys demograficzny w Polsce

Sytuację skomentował na Twitterze ekonomista Rafał Mundry, zaznaczając, że przed pandemią szacowano roczną liczbę zgonów na 400 tys. Tymczasem w ciągu ostatnich dwóch lat zmarło 1 mln 17 tys. osób. Urodziło się: 674 tys. dzieci. Deficyt demograficzny osiągnął wartość 342 tys.

- W ciągu ostatnich 12 miesięcy urodziło się 357,5 tys. Najmniej od 15 lat - podkreślił.

Rzadziej też Polacy decydują się na ślub. W pierwszym kwartale 2022 roku pierwszych zawarto ok. 12,5 tys. małżeństw, a ich współczynnik obniżył się o 0,1 pkt i wyniósł 1,3‰. Ponad 15 tys. małżeństw zakończyło się rozwodem (o ok. 800 mniej niż przed rokiem). Współczynnik rozwodów spadł o 0,1 pkt i wyniósł 1,6‰. Separację orzeczono w około 200 przypadkach, to o ok. 40 mniej niż rok wcześniej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło: GUS

Źródło zdjęcia głównego: Vladimir Nenov / EyeEm / Getty Images

Pozostałe wiadomości