Główny Urząd Statystyczny (GUS) w najnowszej publikacji "Rozwój regionalny Polski - raport analityczny 2023" podał, ilu mieszkańców będzie liczył nasz kraj w 2060 roku.
Sprawdź szczegóły na stronie Dzień Dobry TVN.
Psycholożka wyjaśnia, dlaczego pary coraz rzadziej decydują się założyć rodzinę.
Historia, przyczyny i polityka demograficzna.
We wtorek 15 listopada 2022 roku populacja świata osiągnęła 8 miliardów osób - oświadczyło ONZ. Przed jakimi wyzwaniami stoimy? Jak wygląda sytuacja w Polsce?
Bez względu na 500+ Polki nie chcą rodzić dzieci. Dlaczego tak się dzieje?
"Jest niepotrzebny i szkodliwy".
W Polsce utrzymuje się spadek liczby ludności. Według danych GUS, do września przez 12 miesięcy urodziło się 334,6 tysięcy dzieci, natomiast zgonów było aż 538,6 tysięcy. Deficyt demograficzny jest zatem rekordowy i wynosi 204 tys.
W marcu tego roku na każde 10 tysięcy mieszkańców Polski ubyło 15 osób, rok temu było ich 5. Natomiast liczba urodzeń w pierwszym kwartale 2021 r. była o ponad 5 tysięcy niższa niż przed rokiem. Tak wynika z najnowszych danych demograficznych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Smutna tendencja utrzymuje się od kilku lat.
Ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Przeprowadzany jest regularnie, co 10 lat. Dotyczy każdej osoby mieszkającej na terenie Polski. Jego wyniki są bardzo istotne w zarządzaniu państwem i wprowadzaniu zmian.
Rodzi się coraz mniej Polaków. Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" od dawna nie mieliśmy tak niskiej liczby urodzeń. Co gorsza, dochodzi do tego najwyższa od dekady liczba zgonów. W minionym roku zmarło więcej osób, niż się urodziło.
Ostatnie dane GUS nie napawają optymizmem i pokazują skalę kryzysu demograficznego. W ciągu ostatniego roku w Polsce urodziło się jedynie 365,5 tys. dzieci. „To najmniej od 15 lat” zaznaczył ekonomista Rafał Mundry.
Od wielu lat mówiło się o niżu demograficznym w Polsce. Tymczasem w 2016 r. liczba urodzeń w naszym kraju wzrosła. Czy jest to efekt programu Rodzina 500 plus? A może czego innego? Dyskutowaliśmy o tym w Dzień Dobry TVN z socjolożką dr Karoliną Wigurą i ekonomistą Marcinem Iwuciem. Na co Polacy przeznaczają pieniądze z programu Rodzina 500 plus?
O planowaniu rodziny i wychowaniu dzieci rozmawialiśmy z muzykiem Robertem Litzą Friedrichem i historykiem kościoła Magdaleną Ogórek. Czy dzieci z rodzin wielodzietnych rzeczywiście mają trudniej? Co jest najważniejsze w życiu?