Newsy

Rosja właśnie "zakręciła kurek". Czy w polskich domach zabraknie gazu?

Newsy

Źródło:
tvn24.pl/pgnig.pl
Gaz

Gazprom od środy wstrzyma dostawy gazu do Polski - przekazało PGNiG. Spółki monitorują sytuację i są przygotowane na różne scenariusze. Co nas czeka?

Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski

Gazprom poinformował PGNiG o zamiarze całkowitego wstrzymania dostaw w ramach kontraktu jamalskiego. Spółka odmówiła Gazpromowi zapłaty za gaz w rublach.

Jak przypomina tvn24.pl, Władimir Putin pod koniec marca podpisał dekret, zgodnie z którym od 1 kwietnia zagraniczni nabywcy muszą płacić za gaz w rublach. Według nowych rosyjskich przepisów "klienci, aby zapłacić za surowiec, będą musieli otworzyć konta rublowe w kontrolowanym przez państwo Gazprombanku".

- Polska nie podda się szantażowi prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie płatności za gaz - przekazał Mateusz Morawiecki na początku kwietnia.

Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

 W związku zagrożeniem wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu GAZ-SYSTEM i PGNiG pozostają w stałym kontakcie i na bieżąco monitorują sytuację.

- Krajowy system przesyłowy jest zasilany na bieżąco za pomocą także innych wejść do systemu gazowego, zatłaczane są podziemne magazyny gazu, a przesył paliwa do odbiorców jest realizowany zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem. Dzięki realizacji rządowej strategii dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w paliwo gazowe PGNiG jest przygotowane do pozyskania gazu z różnych kierunków - czytamy w komunikacie.

Czy zabraknie gazu w polskich domach?

Anna Moskwa przekazała, że Polska jest gotowa na odcięcie od rosyjskich surowców.

- Polska posiada niezbędne rezerwy gazu oraz źródła dostaw, które chronią nasze bezpieczeństwo - od lat skutecznie uniezależnialiśmy się od Rosji. Nasze magazyny są napełnione w 76 proc. Nie zabraknie gazu w polskich domach - napisała na Twitterze minister klimatu i środowiska.

Zobacz wideo: Uwaga! TVN: Od dwóch lat żyją bez ogrzewania i ciepłej wody

Uwaga! TVN: Od dwóch lat żyją bez ogrzewania i ciepłej wody
Uwaga! TVN: Od dwóch lat żyją bez ogrzewania i ciepłej wody

Czym ogrzewają Polacy?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego najpopularniejszym rodzajem ogrzewania jest ciepło z sieci – 40 proc., na drugim miejscu jest węgiel kamienny (33 proc.), a na trzecim gaz ziemny. Natomiast w 2019 roku ogrzewanie gazowe było najpopularniejszym rodzajem ogrzewania indywidualnego stosowanym w nowych budynkach mieszkalnych. Zdecydowało się na niego 62,6 proc.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Źródło: tvn24.pl/pgnig.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adrian Rosu/Eyeem/Getty Images

Pozostałe wiadomości