Olejki eteryczne. Jakie mają właściwości?
Olejki eteryczne mogą wpływać na nasze zdrowie czy samopoczucie. - Bergamotka poprawia nasz nastrój, m.in. pozwala nam wytwarzać serotoninę. Czyli zamiast czekoladki [...] możemy sobie zakroplić olejki o odpowiednich właściwościach i poczuć dokładanie to, jak chcielibyśmy się poczuć - mówiła w Dzień Dobry TVN Agnieszka Kasperska, "Aromatyczna mama".
Olejki mogą korzystnie wpływać na naszą pamięć. Takie właściwości ma np. rozmaryn. - Może sprawić, że nawet o 50 proc. nasze zdolności zapamiętywania będą lepiej funkcjonować - dodała. Co ciekawe, niektóre olejki mogą poprawić jakość życia seksualnego. - Na przykład olejki rozgrzewające, jak cynamon oraz rozmaryn, który mógłby nas pobudzić - dodała. Zdaniem ekspertki panom, którzy potrzebują wsparcia w tej sferze, może pomóc mięta pieprzowa. Zioło pobudza i poprawia ukrwienie.
Jak stosować olejki eteryczne?
Olejki eteryczne można dodawać np. do kąpieli, a kilka kropel wpuszczonych do dyfuzora sprawi, że w pomieszczeniu zacznie roznosić się przyjemny zapach. Na tym jednak nie koniec. Olejki można również stosować bezpośrednio na skórze.
- Możemy stosować olejki miejscowo, w takich miejscach, gdzie chcemy uzyskać dany efekt - mówiła. Jeśli boli nas głowa, możemy pocierać skronie. Zdaniem Agnieszki Kasperskiej przy takiej dolegliwości ulgę przyniesie nam olejek z mięty pieprzowej. - W przypadku aromaterapii ważny jest powód występowania bólu, czyli nie zawsze działamy tym samym, jak w przypadku medycyny tradycyjnej, ale szukamy powodu - podkreśliła nasza rozmówczyni. Jak to się dzieje, że zapach łagodzi ból głowy? Na które struktury mózgu oddziałuje? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Akryl i żele? Długi i sztuczny manicure jest niebezpieczny dla zdrowia
- Czy może zabraknąć leków w Polsce? "W czasie kryzysu okazało się, że większy jest popyt niż podaż"
- Popularne leki na nadciśnienie wycofane z aptek. Sprawdź, czy masz je w domu
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Agnieszka Kasperska