Poprawiają samopoczucie, łagodzą ból, wpływają na jakość życia seksualnego. Co potrafią olejki eteryczne?

Co potrafią olejki eteryczne?
Źródło: Dzień Dobry TVN
 Jak wpływają na nas zapachy?
Jak wpływają na nas zapachy?
Lecznicze zioła prosto z Kaszub
Lecznicze zioła prosto z Kaszub
Sławna serialowa aktorka została lekarką
Sławna serialowa aktorka została lekarką
W tej chacie aż pachnie zdrowiem
W tej chacie aż pachnie zdrowiem
Jak zapachy wpływają na nasz apetyt?
Jak zapachy wpływają na nasz apetyt?
Olejki eteryczne wykorzystuje się na wiele sposobów. Można dodawać je do kąpieli, sprawdzają się również, jako odświeżacze powietrza, a kilka kropel dodanych do prania sprawi, że nasze ubrania przejdą pięknym zapachem. Na tym jednak nie koniec. Olejki mogą poprawiać nasze samopoczucie, a także uwolnić od bólu głowy. Co jeszcze potrafią? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała Agnieszka Kasperska, "Aromatyczna mama".

Olejki eteryczne. Jakie mają właściwości?

Olejki eteryczne mogą wpływać na nasze zdrowie czy samopoczucie. - Bergamotka poprawia nasz nastrój, m.in. pozwala nam wytwarzać serotoninę. Czyli zamiast czekoladki [...] możemy sobie zakroplić olejki o odpowiednich właściwościach i poczuć dokładanie to, jak chcielibyśmy się poczuć - mówiła w Dzień Dobry TVN Agnieszka Kasperska, "Aromatyczna mama".

Olejki mogą korzystnie wpływać na naszą pamięć. Takie właściwości ma np. rozmaryn. - Może sprawić, że nawet o 50 proc. nasze zdolności zapamiętywania będą lepiej funkcjonować - dodała. Co ciekawe, niektóre olejki mogą poprawić jakość życia seksualnego. - Na przykład olejki rozgrzewające, jak cynamon oraz rozmaryn, który mógłby nas pobudzić - dodała. Zdaniem ekspertki panom, którzy potrzebują wsparcia w tej sferze, może pomóc mięta pieprzowa. Zioło pobudza i poprawia ukrwienie.

Jak stosować olejki eteryczne?

Olejki eteryczne można dodawać np. do kąpieli, a kilka kropel wpuszczonych do dyfuzora sprawi, że w pomieszczeniu zacznie roznosić się przyjemny zapach. Na tym jednak nie koniec. Olejki można również stosować bezpośrednio na skórze.

- Możemy stosować olejki miejscowo, w takich miejscach, gdzie chcemy uzyskać dany efekt - mówiła. Jeśli boli nas głowa, możemy pocierać skronie. Zdaniem Agnieszki Kasperskiej przy takiej dolegliwości ulgę przyniesie nam olejek z mięty pieprzowej. - W przypadku aromaterapii ważny jest powód występowania bólu, czyli nie zawsze działamy tym samym, jak w przypadku medycyny tradycyjnej, ale szukamy powodu - podkreśliła nasza rozmówczyni. Jak to się dzieje, że zapach łagodzi ból głowy? Na które struktury mózgu oddziałuje? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości