Celebryci zainwestowali w wegańskie mleko. Kto chce zarobić na diecie bez mięsa?

Aktualizacja:
Wegańskie mleko

Telewizyjna gwiazda Oprah Winfrey, aktorka Natalie Portman, raper Jay-Z i inni celebryci zainwestowali 200 mln dol. w firmę produkującą mleko roślinne. Ma to związek z rosnącą popularnością produktów wegańskich i wegetariańskich. Zwolennicy takiej diety to przede wszystkim millenialsi, którzy skłonni są płacić więcej za odpowiadające im alternatywy dla mięsa.

Oprah Winfrey, Natalie Portman i Jay-Z inwestują w mleko roślinne

Największy na świecie fundusz inwestycyjny zarządzający prywatnymi aktywami Blackstone Group Inc., fundusze inwestycyjne Rabobanku i Orkila Capital oraz były prezes Starbucksa Howard Schultz. To niektórzy udziałowcy, którzy zainwestowali w rozwój firmy Oatly, produkującej mleko roślinne. Są wśród nich także celebryci, m.in. prezenterka Oprah Winfrey , aktorka Natalie Portman i raper Jay-Z . W sumie w szwedzki koncern zainwestowano 200 mln dol. Powodem takiego zainteresowania jest rosnąca popularność produktów wegańskich i wegetariańskich.
Sektor spożywczy specjalizujący się w produktach pochodzenia roślinnego rośnie błyskawicznie ze względu na wzrost zainteresowania potrawami bez mięsa oraz modzie na ograniczanie jego spożycia ze względów zdrowotnych lub ekologicznych.
Restauracje i sieci typu fast-food oraz kawiarnie oferują coraz częściej nowe menu dla zwolenników diety roślinnej. Firma Oatly wykorzystuje ten trend i nawiązała współpracę w USA ze Starbucksem oraz innymi lokalami tego typu, którym dostarcza roślinne mleko. Spółka planuje teraz ekspansję w USA, Europie i Azji.

Zwolennikami diety wegetariańskiej czy wegańskiej są przede wszystkim millenialsi, którzy skłonni są płacić więcej za odpowiadające im produkty

- pisze Reuters.

Moda na dietę bez mięsa

Na początku lipca rząd Kanady poinformował, że wspierając produkcję białek roślinnych liczy na to, że krajowym firmom uda się skorzystać z rosnącego popytu na wegeteriańskie alternatywy dla mięsa.
Premier Justin Trudeau podkreślił, zapowiadając pomoc federalną dla sektora produkującego proteiny na bazie roślin, że jest to "szybko rosnąca branża".
Eksperci oceniają, że trend do przechodzenia na dietę wegańską i wegetariańską będzie się umacniał, ponieważ większość jego zwolenników w Kanadzie to osoby poniżej 35. roku życia. Zatem liczba osób niejedzących mięsa może rosnąć, bo młodzi ludzie do diety bezmięsnej przyzwyczają także swoje dzieci.
Reuters pisze, że miarą popularności firm produkujących wegańskie lub wegetariańskie produkty jest fakt, że kalifornijski producent mleka migdałowego Califia Farms pozyskał w tym roku fundusze rozwojowe rzędu 250 mld dol.
Rewolucja w kuchni? - Szanuję wybór każdego człowieka - mówi Robert Makłowicz. Zobacz, co znawca kuchni sądzi o weganizmie:
Zobacz też:
Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Odkryj legendarne tytuły i zapomniane klasyki

Pozostałe wiadomości