Wegetarianin pod żadną postacią nie spożywa mięsa (czerwonego i białego), ryb, owoców morza oraz wszelkich produktów żywnościowych zawierających je w swoim składzie (tzw. dieta jarska). Można jednak wyróżnić kilka grup wegetarian. Są to laktoowowegetarianie, laktowegetarianie, witarianie, frutarianie, liquidarianie, sprautarianie i weganie.
Julia Kamińska zdecydowała się na tę ostatnią odmianę - została weganką. Jej fani zauważyli, że Julia zaczęła ostatnio chudnąć, co widać na ostatnich zdjęciach Julki. Okazuje się, że połączenie weganizmu i zdrowego odżywiania powoduje utratę kilogramów u Julki - i to bardzo widoczną.
Julia waży 58 kg przy wzroście 172 cm.
Ostatnio idę w weganizm. Jem cały czas, a waga leci - napisała Kamińska na Instagramie.
Widać, że rzeczywiście schudła?
Weganizm a wegetarianizm – charakterystyka
Laktoowowegetarianie (owolaktarianie) to najmniej restrykcyjni wegetarianie. W ich jadłospisie można znaleźć wszelkiego rodzaju zboża, nasiona, orzechy, owoce i warzywa, a także jajka oraz produkty mleczne. Laktowegetarianie oprócz mięsa całkowicie wykluczają ze swojej diety jajka, a nie rezygnują z mleka. Witarianie zaś spożywają wyłącznie świeże produkty – do tego stopnia, że eliminują ze swojego menu nawet kawę i herbatę. Frutarianie z kolei przyjmują tylko takie posiłki, w skład których wchodzą produkty naturalne pochodzenia roślinnego i których pozyskanie nie wiąże się z unicestwieniem rośliny. Liquidarianie tymczasem opierają się na płynnej diecie i piją wyłącznie świeżo przygotowane soki owocowo – warzywne. Sprautarianie posilają się kiełkami zbóż, warzyw i owoców. Weganie natomiast są najbardziej świadomymi wegetarianami . Zatem, czym się różni weganizm od wegetarianizmu ?
Weganizm a wegetarianizm – ten sam, a jednak nie taki sam styl życia
Weganie a wegetarianie – jest jakaś różnica? Czym różni się weganizm od wegetarianizmu? Różnica pomiędzy nimi nie dotyczy tylko odrębności w diecie. To dwa style życia wywodzące się z jednej, wspólnej ideologii.
Weganie są najbardziej świadomymi z wegetarian. Podjęli decyzję o absolutnej rezygnacji z produktów odzwierzęcych. W odróżnieniu od tradycyjnych wegetarian, w ich garderobie próżno szukać ubrań, butów lub dodatków ze skóry, zamszu, lnu, bawełny, wełny, kaszmiru, moheru czy chociażby jedwabiu. Weganie zwracają również uwagę na skład kosmetyków, a także na to, czy aby na pewno przed wprowadzeniem do obrotu nie były one testowane na zwierzętach.
Ponadto weganie stronią od wszelkich rozrywek, w których męczy się zwierzęta. Cyrk, zoo lub oceanarium to miejsca, w których się nie pojawiają. Obce są im także takie formy rozrywki jak polowania, rodeo czy corrida. Nie aprobują wykorzystywania zwierząt pod żadną postacią . Weganie wychodzą z założenia, że zwierzęta nie są rzeczami i ludziom nie wolno nimi rozporządzać według własnego widzimisię. Zgodnie ze światopoglądem wegan zwierzęta mają prawo do pełnej i niczym nieograniczonej wolności.
Weganie nie akceptują jakichkolwiek działań człowieka, które w konsekwencji prowadzą do cierpienia fizycznego bądź psychicznego zwierząt. Jeden z prekursorów weganizmu – Leslie J. Cross zdefiniował weganizm, mówiąc, że jest on niczym innym, jak tylko „emancypacją zwierząt, polegającą na wyzwoleniu ich z eksploatacji z rąk człowieka”. Warto dodać, że każdy kolejny weganin, rezygnując z wyzysku zwierząt, dokłada swoją cegiełkę do polepszenia stanu środowiska naturalnego w jego globalnym wymiarze (zmniejszenie hodowli zwierząt to mniejsza emisja gazów cieplarnianych i w rezultacie odsunięcie w czasie poważnych zmian klimatycznych; to także mniejsze zużycie wody oraz wstrzymanie masowej wycinki lasów pod pastwiska i pola uprawne).
Weganie a wegetarianie – czym różni się dieta wegańska od wegetariańskiej?
Najważniejsza różnica między weganizmem a wegetarianizmem jest taka, że dieta wegan kategorycznie wyklucza produkty pochodzenia odzwierzęcego.
Ze względu na fakt, że filozofia wegan całkowicie sprzeciwia się wszelkim postaciom wykorzystywania zwierząt (w tym także traktowaniu ich jako „producentów” żywności), nie jedzą oni jajek, nabiału (mleko, jogurty, sery, masło) czy miodu. Bardzo restrykcyjnie podchodzą do sposobu odżywiania. Skrzętnie czytają znajdujące się na opakowaniach produktów spożywczych etykiety, rezygnując z tych, które w swoim składzie zawierają np. żelatynę lub serwatkę. Wobec powyższego, różnica między weganinem a wegetarianinem polega także na konieczności zwiększenia przez weganina suplementacji witamin z grupy B (zwłaszcza B12) i D, a także żelaza, wapnia i kwasów tłuszczowych omega-3.
Ponadto weganie w porównaniu z wegetarianami, większość pokarmów spożywają w surowej postaci. Ich decyzja podyktowana jest tym, że muszą dostarczyć organizmowi znacznie więcej witamin i składników mineralnych niż klasyczni wegetarianie (żywność poddawana obróbce termicznej traci wiele ze swoich zdrowotnych właściwości).
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN