Wegetarianizm - jak wpływa na organizm?
Historia zna przypadki, w których dzięki diecie wegetariańskiej osoby żyły znacznie dłużej. Pitagoras przeżył 75 lat. W jego czasach było to zupełnie niespotykane. Leonardo Da Vinci dożył 67 lat, a przeżywalność w tym okresie wynosiła 28 lat. W jaki sposób dieta wegetariańska wpływa na nasz organizm?
- Przede wszystkim mięso zwierząt lądowych jest o tyle złe, że zawiera niedobre tłuszcze, te zwierzęce, które powodują wzrost złego cholesterolu. Powołując się na badania, jest taka dieta Ornisha, która jest najbardziej rekomendowaną dietą w Stanach. Polega na wykluczeniu tego mięsa zwierzęcego, zwierząt lądowych. Proszę sobie wyobrazić, że jest ona wręcz refundowana w Stanach Zjednoczonych dla osób, które mają problemy z chorobami układu krążenia, z hipercholesterolemią, z cukrzycą - wyjaśniła dietetyczka Agnieszka Tokarczyk.
Zdrowa dieta
Tłuste, morskie ryby zawierają związek omega-3, który obniża poziom złego cholesterolu. Dieta śródziemnomorska jest rekomendowana dla osób, które borykają się m.in. z chorobami serca.
Jak przejść na wegetarianizm
Nie wystarczy jednak wyłącznie nie jeść mięsa. Trzeba także uważać na bilans energetyczny dokładnie tak, jak robimy to, kiedy jemy produkty zwierzęce. Można być wegetarianinem i być otyłym.
- Żeby przejść na wegetarianizm, to naprawdę trzeba mądrze do tego podejść. Żeby deficyty energetyczne uzupełnić, nie należy sięgać po makaron, bo bardzo dużo jest wegetarian, którzy nie jedzą kotlecika, ale sobie zjedzą makaron z jakimś sosem. To nie tędy droga - podkreśla dietetyczka.
Zobacz także:
- Mikołaj Roznerski o tym, co lubi robić o godzinie 4:30. To jego pasja
- Whoopi Goldberg zawieszona za wypowiedź o Holokauście. "Komentarze były nieodpowiednie i raniące"
- Komu grozi wypalenie rodzicielskie? Popełniasz te błędy?
Autor: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News