Pochodzący z USA Beyond burger smakuje tak samo, jak mięsny kotlet. Niestety to produkt wysoce przetworzony. Ponadto stanowi źródło nasyconych kwasów tłuszczowych, które mają negatywny wpływ na stan zdrowia konsumenta.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czym jest Beyond burger?
Burger wymyślony i opracowany przez firmę Beyond Meat to wegańska odpowiedź na znany na całym świecie fast food. To obecnie jeden z najpopularniejszych wegańskich substytutów wołowiny. Ten produkt to nie tylko kulinarny hit w Stanach Zjednoczonych, lecz także istotny krok w produkcji sztucznego mięsa. Za stworzenie Beyond burgera odpowiadają ludzie, którym nie jest obojętny los zwierząt.
Technolodzy pracujący dla Beyond Meat przed opracowaniem receptury przeprowadzili analizę makroelementów i mikroelementów mięsa wołowego. Szukali sposobu na zastąpienie tłuszczów, węglowodanów i białka odzwierzęcego roślinnymi odpowiednikami. Powstałym w amerykańskim start-upie wegetariańskim burgerem zainteresowały się sławy zaangażowane w walkę na rzecz praw zwierząt. W 2017 roku w produkcję bezmięsnego kotleta zainwestował Leonardo DiCaprio, na ten sam krok zdecydował się m.in. Bill Gates i Don Thompson. Akcje firmy Beyond Meat ma również międzynarodowy koncern Tyson Foods.
Obecnie Beyond burger dostępny jest nie tylko w USA - także w Polsce można przekonać się, jak smakuje roślinne "mięso".
Burger Beyond a tradycyjny hamburger - różnice i podobieństwa
Na uwagę zasługuje zarówno smak, jak i struktura Beyond burgera. To produkt chłodzony, który smakuje jak świeży hamburger z tradycyjnego mięsa wołowego, jest soczysty i jednocześnie niesamowicie kruchy. Pod wieloma względami przypomina smażoną wołowinę – "krwawi" tak samo, jak klasyczna wersja (jest to możliwe dzięki sokowi z buraka lub z granatu). Od prawdziwego mięsa różni go sposób produkcji, który nie naraża zwierząt na cierpienie. Co ciekawe, mimo że Beyond burger powstaje z roślin, nie można zaliczyć go do kotletów warzywnych.
Skład roślinnego Beyond burgera
Niemniej ważny od smaku Beyond burgera jest jego skład. Receptura uwzględnia olej kokosowy, skrobię ziemniaczaną, bób, fasolę i ryż brązowy. Przepis na nową wersję tego przysmaku zawiera też groszek i fasolę mung, która nadaje bardziej "mięsisty" smak i teksturę.
Zaletą bezmięsnego hamburgera jest wysoka wartość odżywcza - w 100 g produktu znajduje się 20 g białka (czyli więcej niż w przypadku mięsa wołowego), zawierającego dziewięć aminokwasów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Poza tym Beyond burger zawiera jedynie 3 g węglowodanów (które spożywane w nadmiarze mogą prowadzić do wzrostu masy ciała). Ponadto roślinne "mięso" nie jest źródłem cholesterolu, przyczyny hipercholesterolemii sprzyjającej rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych (np. choroby niedokrwiennej i zawału serca). Dla porównania, 100 g mięsa wołowego zawiera aż 90 mg cholesterolu - muszą o tym pamiętać konsumenci, w których rodzinie wystąpiły przypadki choroby wieńcowej.
Osoby decydujące się na dietę redukcyjną powinny znać wartość energetyczną Beyond burgera - w porcji o masie 468 g znajduje się 270 kcal.
Bezmięsne danie fast food nie zawiera soi GMO - to ważna informacja, gdyż do niedawna większość produktów tego typu opierała się na tofu lub tempeh. Beyond burger nie zawiera również glutenu, jest więc polecany osobom ceniącym artykuły spożywcze nieobciążające układu pokarmowego. Mogą zajadać się nim chorzy borykający się z celiakią i sportowcy szukający pomysłów na sycący i pełnowartościowy posiłek.
Wady Beyond burgera
Niestety Beyond burger ma również wady. Szacuje się, że więcej niż 20% kwasów tłuszczowych obecnych w produkcie stanowią nasycone kwasy tłuszczowe (ang. Saturated Fatty Acids), których źródłem jest olej kokosowy. Co ciekawe, wegańskie kotlety z USA zawierają więcej SFA niż np. masło i smalec. Należy mieć świadomość, że nasycone kwasy tłuszczowe mają negatywny wpływ na zdrowie konsumenta - spożywane w zbyt dużej ilości zwiększają ryzyko zachorowania na miażdżycę. Nie można też zapominać, że Beyond burgery to żywność wysoko przetworzona (tak samo, jak chipsy czy słodzone napoje gazowane). Zawierają konserwanty, które mają zwiększyć trwałość produktu. Dzięki tego typu składnikom jedzenie dłużej pozostaje świeże, niestety tego typu „ulepszacze” nie zawsze wpływają pozytywnie na zdrowie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wyjątkowe burgery w wersji mięsnej i wege. Przepisy Michała Toczyłowskiego
- Wegański burger z soczewicy - pyszny zamiennik tradycyjnego hamburgera
- Jak przyrządzić gotowe warzywne burgery? Przepisy Grzegorza Zawieruchy
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: istetiana/GettyImages