Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Grzyby
Dlaczego warto jeść boczniaki - skarbnica cennych minerałów
Chociaż boczniaki nie kojarzą się ze zdrowym jedzeniem, jak grzyby, to mają wiele cennych składników odżywczych. Można w nim znaleźć białko, błonnik, kwas foliowy, żelazo, cynk, potas, a nawet fosfor czy selen. Nie brakuje również witamin - C i D. Polecane są osobo borykającym się z nadwaga i otyłością ze względu na niskokaloryczność, ale również ze względu na działanie obniżające cholesterol i trójglicerydy we krwi.
Ponadto, dzięki zawartości witaminy B3, zapobiega powstawaniu zmian miażdżycowych i usprawnia krążenie krwi. Zawarta w nim witamina D z kolei wpływa pozytywnie na układ immunologiczny. Przeciwutleniacze, które znajdują się w boczniakach sprawiają, że grzyby te nazywane są też eliksirem młodości. Pozwalają utrzymać skórę w dobrej kondycji, co sprawia, że poleca się ich spożywanie.
Co to za grzyby boczniaki
Boczniak, a właściwie boczniak ostrygowaty to gatunek grzybów z rodziny o niemal tej samej nazwie - boczniakowatych. Ich nazwa pochodzi od miejsca ich występowania - owocniki wyrastają na drzewach i są przyrośnięte "bokiem". Blisko im do pieczarkowców, chociaż mają zdecydowanie bardziej intensywny smak i aromat. Są dobrym źródłem smaku umami.
Gdzie i kiedy zbierać boczniaki?
Na boczniaki przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, gdyż nie są to wczesnojesienne grzyby, ale z powodzeniem mogą się już pojawiać. Sezon na nie jest od późnej jesieni, najczęściej października, nawet do grudnia. Przy łagodnych zimach zdarza się, że pojawiają się aż do wczesnej wiosny.
Gdzie je zbierać? Boczniaki rosną na żywych, ale i obumierających drzewach liściastych. To właśnie na nich należy szukać tego przysmaku, a nie w ściółce. Oznacza to, że można go spotkać nie tylko w lasach, ale również na lekko zalesionych łąkach, a nawet w parkach. Ważne, aby owocniki zbierać w miejscach z dala od zanieczyszczeń i ruchu miejskiego.
Co zrobić z boczniaków?
Boczniaki wspaniale smakują panierowane i smażone. Niektórzy stosują je do wege mięsa i uważają, że wychodzą z nich najlepsze "schabowe". Zdecydowanie warto dać im szansę w tym wydaniu. Wystarczy je umyć, posolić i popieprzyć, a następnie zapanierować w jajku i bułce tartej. Tak przygotowane smażymy na oleju, aż się zezłocą. Można je podawać klasycznie z ziemniaczkami i surówką.
Boczniaki to jednak coś więcej niż zamiennik schabowego. Idealnie sprawdzą się jako dodatek do potraw, zamiennik pieczarki i w wielu wege daniach, gdzie zastępują mięso. Co można z nich zrobić? Poznaj nasze przepisy poniżej.
- Grzybobranie po włosku z Cristiną Catese, czyli glazurowane boczniaki z sezamem i czarnuszką
- Jak przygotować boczniaki, żeby były chrupiące? Sprawdź przepis Tomasza Jakubiaka
- Jak przyrządzić boczniaki? Przepisy Piotra Kucharskiego
- Gulasz z chorizo i boczniaków z kolendrą. Pyszny przepis na obiad od zwyciężczyni IX edycji “Masterchef”
- Placki ziemniaczane z boczniakami i kwaśną śmietaną - przepis Sebastiana Olmy
- Grillowane boczniaki w sosie z nerkowców z warzywami i ryżem - grzybowe danie, które Cię zachwyci
- Wegańska shawarma z boczniaków - przepis Macieja Regulskiego
- Cygara z boczniaków z zielonym sosem salsa, czyli wege zapiekanka Tomasza Jakubiaka
- Wegańskie flaczki z boczniakami. Prosty przepis na alternatywę tradycyjnej, polskiej zupy
Autor: Teofila Siewko
Źródło: zdrowie.nteria.pl/encyklopedialesna.pl/wikipedia.pl
Źródło zdjęcia głównego: SGAPhoto/Getty Images