Światowy Dzień Chleba
Wchodząc do piekarni, możemy znaleźć na półkach przeróżne rodzaje chlebów, m.in. jasne, ciemne, na zakwasie, na drożdżach. Który będzie najzdrowszy?
- Ten na zakwasie. Musi być dobrze poprowadzona fermentacja, czyli ten cały proces biologiczno-chemiczny. Będę ucinać to romantyzowanie chleba. To nie jest alchemia, to jest chemia. Ta fermentacja musi się fajnie zadziać, żeby dzikie drożdże, bakterie, ale też enzymy pożywiły się na mące i po raz pierwszy strawiły ten chleb za nas. To, co my jemy, to już jest produkt przefermentowany, czyli strawiony przez mikroogranizmy, dlatego nasz organizm potrzebuje mniej energii, żeby przyswoić samo dobro tego chleba. W procesie fermentacji powstają dobre bakterie, złamane są cukry, więc ten chleb nie podnosi tak poziomu cukru, kiedy go jemy. Utrzymuje dłużej sytość. Jest też smaczniejszy - wyjaśniła Monika Walecka.
Panuje takie przekonanie, że im zakwas starszy, tym lepszy. Jak się okazuje, jest to mit.
- Chodzi o to, żeby zakwas był zdrowy. Zakwas, jak wiadomo, to jest środowisko, w którym współegzystują bakterie i dzikie drożdże. Między nimi musi panować harmonia, bo dzikie drożdże odpowiadają za wzrost i za to, że ten chleb jest taki puchaty, piękny. Natomiast bakterie odpowiadają za smak i za to, że ten chleb jest kwaskowaty, ma piękny zapach. Smak chleba drożdżowego jest płaski, bardziej zaznaczone są drożdże. Natomiast w chlebie na zakwasie bakterie sprawiają, że te smak i zapach jest bardziej kompleksowy. Chodzi o to, żeby zakwas był żywy, bąbelkował. To jest żywy organizm. To jest troszeczkę zobowiązanie, jakby się miało jakieś zwierzątko, bo trzeba nakarmić, napoić i trzymać w higienicznych warunkach. Zawsze powtarzam taką piekarską mantrę, że im lepiej my się zaopiekujemy zakwasem, tym lepiej zakwas zaopiekuje się naszym chlebem - podkreśliła założycielka piekarni.
Jaki chleb wybrać - jasny czy ciemny?
Choć chleb razowy ma więcej składników odżywczych, mineralnych i błonnika, ponieważ jest wytwarzany z pełnoziarnistej mąki, to jednak nie dla każdego będzie dobrym wyborem.
- Ciemne chleby są o wiele smaczniejsze i nie podnoszą tak naszego poziomu cukru, sycą nas na dłużej. Ale wiem też z doświadczenia, jak przychodzą do nas klienci, że niektórym bardziej służy chleb biały, bo jest bardziej lekkostrawny, a oni mają problemy z żołądkiem - powiedziała Walecka.
W piekarniach coraz częściej możemy znaleźć chleb z samopszy. Co to takiego?
- Samopsza jest taką pierwszą dziką trawą kultywowaną przez człowieka. Na jej bazie z domieszką innych traw pojawiały się orkisz, płaskurka, a następnie pszenica. Samopsza jest taką pszeniczną pramatką, która przez wieki nie została w ogóle prawie zmodyfikowana genetycznie. Czyli nikt tam nie mieszał w jej genach, żeby dawała większy uzysk z pola. Jest zdrowa. Te stare odmiany pszenicy, czyli samopsza, płaskurka i orkisz rosną w takiej łusce, która zabezpiecza te zboża przed ingerencją różnych rzeczy z zewnątrz - wskazała ekspertka.
Kiedy kupujemy chleb na zapas, możemy go zamrozić. Monika Walecka zdradziła patent na to, by po wyjęciu z zamrażarki, znów pięknie pachniał i dobrze smakował.
- Po rozmrożeniu warto go włożyć na pięć minut do piekarnika i on będzie praktycznie taki, jak z piekarni - podpowiedziała Walecka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak zrobić aromatyczny i chrupiący domowy chleb? Zdradzają Monika Walecka i Piotr Adamczyk
- Najlepszy przepis na pierwszy chleb? Wypróbuj i zacznij swoją przygodę z domowymi wypiekami
- Domowy chleb na wodzie z ogórków kiszonych - prosty przepis krok po kroku
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: alvarez/Getty Images