Oprócz pysznego domowego chleba zrobili też kwaszone masło i krakersy zakwasowe.
Prosty chleb stołowy - przepis Moniki Waleckiej
Składniki:
- 450 g mąki pszennej chlebowej,
- 50 g mąki żytniej razowej,
- 12 g soli,
- 250 g letniej wody,
- 250 g zakwasu.
Składniki na zakwas:
- 20 g mąki żytniej razowej,
- 20 g letniej wody.
Przygotowanie:
Wszystkie składniki mieszamy w misce i wyrabiamy na gładkie ciasto, które odchodzi od boków miski. Ciasto zostawiamy na godzinę, a następnie formujemy z niego bochenek i umieszczamy go w koszyku. Pozostawiamy do wyrośnięcia, aż podwoi swój rozmiar. Chleb nacinamy nożem, umieszczamy w piekarniku, spryskujemy wodą i pieczemy przez około 30 minut w temperaturze 240 stopni.
Zakwas:
Mąkę mieszamy z wodą, a potem odstawiamy w ciepłe miejsce na 24 godziny. Następnego dnia ze słoika wyjmujemy łyżkę zakwasu i przekładamy ją do świeżego słoiczka, a potem ponownie dokarmiamy 20 g mąki i wody. Powtarzamy czynność przez 4 dni, do momentu, aż zaobserwujemy, że zakwas ładnie zwiększa objętość i ma ładny, owocowy zapach. Wtedy zawartość słoika dokarmiamy 50 g mąki żytniej razowej i 50 g wody. Kiedy zakwas potroi objętość w ciągu kilku godzin od dokarmienia - możemy na nim piec chleb.
Dodatek do chleba - domowe kwaszone masło
Składniki:
- 600 g dobrze schłodzonej śmietanki kremówki,
- natka pietruszki,
- 2 ząbki czosnku,
- łyżka wędzonej papryki,
- sól.
Przygotowanie:
Śmietanę wlewamy do słoika i energicznie potrząsamy do momentu, aż tłuszcz oddzieli się od maślanki. Nadmiar maślanki zlewamy, a masło przelewamy do miski z zimną wodą i wypłukujemy resztkę płynu. Masło rozdzielamy na miseczki. Do jednej dodajemy posiekaną pietruszkę i czosnek oraz szczyptę soli. Do drugiej wędzoną paprykę i sól. Masło wykładamy na folię spożywczą i formujemy w formę roladki. Wkładamy do lodówki do schłodzenia.
Zakwasowe krakersy
Składniki:
- 200 g zakwasu żytniego,
- mąka pszenna,
- 3 łyżki siemienia lnianego,
- 1/2 łyżeczki soli,
- łyżka oliwy.
Przygotowanie:
Do zakwasu dodajemy siemię lniane, sól i oliwę. Dodajemy mąkę w takiej ilości, by ciasto zgęstniało i nabrało plastycznej konsystencji. Ciasto rozwałkowujemy cieniutko na papierze do pieczenia i wkładamy do pieca nagrzanego do 220 stopni na kilka minut, aż ciasto nabierze złotego koloru. Po upieczeniu smarujemy oliwą i posypujemy solą. Czekamy, aż wystygnie i łamiemy na drobne kawałki.
Zobacz także:
- Przepis na chleb żytni – jak go wykonać?
- Domowy chleb na wodzie z ogórków kiszonych - prosty przepis krok po kroku
- Jak zrobić chleb na zakwasie? Sprawdzone przepisy na chleb żytni na zakwasie, orkiszowy i wiele innych!
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: Monika Walecka
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN