Polscy naukowcy prowadzą badania na terenie Arktyki. "Niedźwiedzie pukały nam w szyby"

Arktyka zieleni
Źródło: Dzień Dobry TVN
Arktyka zieleni
Arktyka zieleni
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Piotr Owczarek i Michał Węgrzyn to naukowcy, którzy od lat wspólnie przemierzają dzikie tereny Arktyki, gdzie prowadzą badania. Podczas pracy są nie tylko naocznymi świadkami zmian klimatycznych zachodzących w tej krainie, lecz i przeżywają niebezpieczne przygody, o których opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.

Ekspedycje polarne - organizacja

Piotr Owczarek i Michał Węgrzyn regularnie prowadzą badania na terenach Arktyki, a ekspedycje polarne planują z dużym wyprzedzeniem.

- To złożona operacja logistyczna. Musimy użyć różnych środków transportu. Są to jachty, statki, ale należy pamiętać, pogoda w Arktyce jest bardzo zmienna. Czasami nie mamy możliwości dobić do brzegu pontonem, ale jak już jesteśmy na miejscu, to jesteśmy zdani na siebie. Zawsze to musi być ekipa, na którą możemy liczyć w trudnych warunkach - mówił prof. dr hab. Piotr Owczarek, dendrogeomorfolog w materiale Dzień Dobry TVN.

Arktyka. Polscy naukowcy o spotkaniach z niedźwiedziami polarnymi

Podczas pobytu na terenach Arktyki trzeba być gotowym na wszystko, zwłaszcza na spotkanie z niedźwiedziami polarnymi.

- Szwendają się po lądzie i szukają pokarmu. Jeżeli nie jesteśmy do tego przygotowani, to możemy stać się obiadem dla takiego niedźwiedzia polarnego - przyznał prof. dr hab. Michał Węgrzyn, dyrektor Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie, biolog i lichenolog.

W tym roku naukowcy mieli taką sytuację, że niedźwiedzica z dwoma młodymi dotarła pod ich stację. - To było kilka godzin strachu - wspominał prof. dr hab. Piotr Owczarek. - Niedźwiedzie chodziły wokół domu i pukały nam w szyby. Dla niego to jest żaden problem, nie tyle to okno wybić, ile całą ścianę rozmontować. Natomiast myślę, że to, że była matką i bała się, by [małym - red.] coś się nie stało, wolała nie ryzykować - dodał prof. dr hab. Michał Węgrzyn.

Obok spotkań ze zwierzętami na naukowców czyhają różnego rodzaju pułapki terenowe (np. bagna, torfowiska, dziewicze skały). - Trzeba się liczyć z tym, że jedziemy w miejsce, gdzie rządzi przyroda - podkreślił prof. dr hab. Michał Węgrzyn.

Jakie są skutki zmian zachodzących w Arktyce? Co naukowcom udało się ustalić? Zobacz cały materiał wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości