Piotr Owczarek i Michał Węgrzyn to naukowcy, którzy od lat wspólnie przemierzają dzikie tereny Arktyki, gdzie prowadzą badania. Podczas pracy są nie tylko naocznymi świadkami zmian klimatycznych zachodzących w tej krainie, lecz i przeżywają niebezpieczne przygody.
Polscy naukowcy wrócili na stację na Antarktydzie kontynentalnej po kilkudziesięciu latach nieobecności. Do wyprawy przygotowywali się 3,5 roku. Jaki jest cel tej podróży? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Krzysztof Otto, dyrektor ds. polarnych i technicznych z Instytutu Geofizyki PAN.
"To magiczne miejsce".
"Sir David Attenboroug" jest nieco dłuży od boiska piłkarskiego i nosi dumne imię popularyzatora wiedzy przyrodniczej. Ekipa Dzień Dobry TVN jest jedną z nielicznych, którym udało się wejść na pokład statku badawczego. Już niedługo jednostka wyruszy w swoją dziewiczą podróż na Antarktykę.
Za nami finał 29. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami wolontariusze zbierali pieniądze na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i do diagnostyki głowy. Swoją cegiełkę dołożyła także Polska Stacja Polarna Hornsund. Co przeznaczyła na licytację? O tym opowiedzieli nam kierownik zimowania Mariusz Czarnul oraz pozostali członkowie grupy.
Mimo że strefa podbiegunowa nie należy do najbardziej oczywistych kierunków podróży, są tacy, którzy i tak decydują się tam pojechać. Zafascynowani polarną przyrodą i obserwacją klimatu naukowcy za nic mają trudne warunki i decydują się spędzić długie miesiące, a niekiedy nawet lata, z dala od wszelkich skupisk ludzkich. Jednym z nich jest Dariusz Ignatiuk, naukowiec, który obecnie prowadzi badania na Spitsbergenie.
Marysia Dydycz to młoda żeglarka, która niedawno wróciła z wyprawy na Georgię Południową i Antarktydę. Jak wspomina swoją przygodę? Co ją ciągnie w tamte rejony? Marysię i jej mamę Agnieszkę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Na Spitsbergenie, największej wyspie Norwegii, znajduje się Polska Stacja Polarna Hornsund. I, gdy u nas, w środku lata, termometry pokazują prawie 40 stopni Celsjusza, to na Spitsbergenie zaledwie 4,5 stopnia. Jak wygląda lato na Spitsbergenie? Ile niedźwiedzi polarnych zamieszkuje tę wyspę? Katarzyna Jaroszyńska rozmawiała na ten temat z Krystyną Kozioł, która pracuje w Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie.