Na pokładzie statku RRS "Sir David Attenborough". "Dzięki niemu będziemy mogli dotrzeć w miejsca niedostępne"

Relacja ze statku RRS „Sir David Attenborough”
Źródło: Dzień Dobry TVN
"Sir David Attenboroug" jest nieco dłuży od boiska piłkarskiego i nosi dumne imię popularyzatora wiedzy przyrodniczej. Ekipa Dzień Dobry TVN jest jedną z nielicznych, którym udało się wejść na pokład statku badawczego. Już niedługo jednostka wyruszy w swoją dziewiczą podróż na Antarktykę.

Statek "Sir David Attenborough"

Jest to jedna z trzech jednostek badawczych, którymi dysponuje Wielka Brytania. - Ten statek pozwoli nam na prawdziwy przełom w naszych badaniach - wyjaśnia Jane Francis, dyrektorka British Antrarctic Survey. - Będzie badał oceany otaczające Antarktydę. Sprawdzi, jak efekt cieplarniany wpływa na globalną gospodarkę wodą i jak pokrywa lodowa Antarktydy zachowuje się pod wpływem ocieplającego się klimatu. Dzięki niemu będziemy mogli dotrzeć w miejsca niedostępne i bardziej odległe. Będziemy mogli wedrzeć się w miejsca, które skuwa gruba warstwa lodu. Ma też zupełnie nowe wyposażenie, pozyska ono wiele danych, które - mam nadzieję - pozwolą lepiej zrozumieć, co dzieje się w rejonie polarnym - dodaje.

Anna Senkara, przemierzając pokład, spotkała również naukowców, którzy pracują na jednostce. Wprowadzili ją w świat swoich badań oraz zaprezentowali próbkę lodu z Antarktydy, w której uwięzione zostało powietrze sprzed 300 lat. To właśnie jego analiza pozwoli zrozumieć zmiany, które zachodzą w atmosferze za sprawą działalności człowieka.

Na pokładzie RRS „Sir David Attenborough”
Źródło: Dzień Dobry TVN

Brytyjska misja polarna

Początkowo imię dla statku zostało wyłonione w konkursie, jednak "Boaty McBoatface" nie przypadło do gustu organizatorom. Z inicjatywą wyszedł więc ówczesny minister nauki Wielkiej Brytanii. John Jonson zaproponował nazwisko słynnego podróżnika. Matką chrzestną statku została Catherine, księżna Cambridge.

Statek majestatycznie przepłynął Tamizą i już wkrótce wyruszy w swój pierwszy rejs. Teraz załoga wartej ponad 200 mln funtów jednostki musi przejść dwutygodniową kwarantannę zanim wyruszy na polarne wody.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Reporter: A. Senkara, M. Malinowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości