Wielka Brytynia

  Wielka Brytynia

  Dawna Gujana Brytyjska jest obecnie niezależnym państwem o nazwie Gujana. W przeszłości obszar ten był zajęty przez Wielką Brytanię i pozostawał w jej posiadaniu w XIX i XX wieku. Jaka jest historia tej byłej kolonii brytyjskiej?

  Od 4 października znacznie uproszczone zostaną zasady wjazdu do Anglii. Jak ogłosił brytyjski minister transportu Grant Shapps, zmianie ulegnie obecny system przyporządkowywania państw do poszczególnych list. Zielona, żółta i czerwona zostaną zastąpione tylko jedną.

  Wielka Brytania i Unia Europejska zawarły porozumienie o wzajemnych relacjach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie. Jakie zatem zmiany czekają Polaków mieszkających na Wyspach? Czy po 1 stycznia możemy polecieć bez wizy? Z tymi pytaniami zmierzyła się Anna Senkara, która sprawdziła też, jakie panują nastroje wśród Polaków, którzy pracują w Londynie.

  Już za kilka dni, 19 maja odbędzie się ślub, o którym mówi cały świat. Książę Harry i Meghan Markle powiedzą sobie "tak". Amerykańska aktorka Meghan Markle poznała księcia Harry'ego dwa lata temu. Jest rozwódką, starszą od swojego przyszłego męża o trzy lata. Na ich ślub zostało zaproszonych 2 tysiące osób. Ile będzie kosztować "royal wedding"? W czym Meghan Markle pojawi się przed ołtarzem?

  Ella Slack jest dublerką brytyjskiej królowej od ponad 30 lat. To niezwykle ważne stanowisko w kraju - każda uroczystość, na której pojawia się Jej Wysokość Królowa Elżbieta II musi zostać wcześniej dokładnie przećwiczone. Jak dostaje się taką pracę? Co było najtrudniejsze podczas jej pierwszej próby? Jak dobiera swój strój? I czy poznała kiedyś Królową? Z Jej Wysokością Dublerką spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.

  To jedna z najpotężniejszych rzek w Wielkiej Brytanii, a jej dno skrywa prawdziwe cuda. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara spotkała się nad brzegiem Tamizy z ludźmi, którzy na co dzień grzebią w błocie (tzw. mudlarks) i odkrywają sekrety tej rzeki. Zobaczcie, czym jest mudlarking...

  W kolejnej odsłonie cyklu "Dzień Dobry Wielka Brytanio" odwiedziliśmy Frome, miejscowość oddaloną od Londynu o 200 km. W ocenie internautów okolice te są najbardziej przyjazne obcokrajowcom. Jak we Frome żyje się Polakom? I jak postrzegają ich miejscowi? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.