Antarktyda

  "Mieliśmy świadomość tego, że czeka nas ciężka fizyczna praca".

  "Biegłem sam na pustyni lodowej".

  Polscy naukowcy wrócili na stację na Antarktydzie kontynentalnej po kilkudziesięciu latach nieobecności. Do wyprawy przygotowywali się 3,5 roku. Jaki jest cel tej podróży? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Krzysztof Otto, dyrektor ds. polarnych i technicznych z Instytutu Geofizyki PAN.

  "Sir David Attenboroug" jest nieco dłuży od boiska piłkarskiego i nosi dumne imię popularyzatora wiedzy przyrodniczej. Ekipa Dzień Dobry TVN jest jedną z nielicznych, którym udało się wejść na pokład statku badawczego. Już niedługo jednostka wyruszy w swoją dziewiczą podróż na Antarktykę.

  Paul Grisham, 91-letni mieszkaniec San Diego w Kalifornii, odzyskał portfel, który zgubił w 1967 r. na Antarktydzie. W środku były między innymi jego dokumenty, przepis na likier kawowy i kieszonkowa instrukcja, jak postępować w przypadku ataku bronią atomową, biologiczną lub chemiczną.

  Michał Szczęśniak zwiedził sporą część świata, nie mając przy tym planu podróży i często bez przysłowiowego grosza przy duszy. Jak wspomina swoją trzyletnią podróż po Ameryce Południowej?

  Jacht "Katharsis II" z kapitanem Mariuszem Koperem i ośmioosobową załogą okrążył Antarktydę, płynąc po jej wodach, jak najbliżej brzegów. Taki wyczyn nie udał się do tej pory nikomu. W Dzień Dobry TVN dowodzący wyprawą Mariusz Koper i II oficer Hanna Leniec opowiedzieli o swojej wyprawie. Były sytuacje, kiedy bali się o swoje życie? Ile sztormów napotkali się na swojej drodze? Czy jacht uległ awarii? Okazało się, że załoga miała wypłynąć w ten rejs rok wcześniej. Dlaczego musieli go przełożyć?

  Ona pracuje w Angoli, a On pracował w Sudanie Południowym oraz na Antarktydzie w polskiej stacji naukowo-badawczej. Dlaczego zdecydowali się pracę w tak odległych zakątkach świata? Czy długo zastanawiali się nad decyzją o wyjeździe z Polski? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Kingę Jasienicką, która pracuje w Angoli oraz Piotra Horzelę, którego - jak mówi - nosi po świecie.

  Marysia Dydycz to młoda żeglarka, która niedawno wróciła z wyprawy na Georgię Południową i Antarktydę. Jak wspomina swoją przygodę? Co ją ciągnie w tamte rejony? Marysię i jej mamę Agnieszkę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  W 2011 r. Miłka Raulin wpadła na pomysł zdobycia Korony Ziemi. Aby zamknąć ten projekt, musi jeszcze wejść na dwa szczyty: Mt Vinson na Antarktydzie oraz Mt Everest w Azji. W chwili obecnej jest w trakcie zdobywania tego pierwszego. Połączyliśmy się z nią, aby zapytać, kiedy planuje atak na szczyt, jak się czuje i czy wszystko przebiega zgodnie z planem.

  Polska załoga dotarła do Zatoki Wielorybów – jako pierwszy jacht w historii, który tego dokonał. Dalej na południe już się nie da. Polacy w ten sposób pobili rekord świata. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Aleksandrę Magoń, córkę, uczestnika rejsu, Mariusza Magonia. Udało nam się także telefonicznie skontaktować z podróżnikami! Gratulacje!