Przygodę z maratonami rozpoczął dekadę temu. Pod koniec 2021 roku wygrał Ice Marathon na Antarktydzie. By tego dokonać, potrzebował 3 godzin, 53 minut i 3 sekund biegu w mrozie, miesięcy przygotowań oraz lat doświadczenia. Grzegorz Bogunia w studio Dzień Dobry TVN opowiedział o swoich osiągnięciach.
Polak wygrał Ice Marathon na Antarktydzie
Grzegorz Bogunia podjął się imponującego wyzwania - przebiegł siedem maratonów na siedmiu kontynentach. Antarctic Ice Marathon był ostatnim z zawodów. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią na start na biegunie Polak czekał aż trzy lata. Było warto! Sportową przygodę zwieńczył godną podziwu wygraną.
- Maraton na Antarktydzie był najtrudniejszy, ale chyba ze względu na to, że trudno się w ogóle dostać. Startuje tam zaledwie 60 osób rocznie z całego świata, a chętnych jest bardzo dużo. Selekcja to kwestia pierwszeństwa w zapisaniu się. Wprowadzono też selekcję zdrowotną - opowiadał w rozmowie z Pauliną Krupińską-Karpiel i Damianem Michałowskim.
Piękne krajobrazy wprawdzie rekompensowały biegaczom panujące wówczas mrozy, jednak konkurencja była niebywale trudna. Odbywała się ona podczas dnia polarnego, a niektórzy uczestnicy zaliczyli metę dopiero o 3 nad ranem.
- Pamiętajmy, że tam trwa teraz lato. Było -15 stopni, jak zaczynałem zawody, gdy kończyłem, było -25, ponieważ kończyliśmy o godzinie 21 - wyjaśnił Grzegorz Bogunia.
Maraton zorganizowano na 42 kilometrach. Przez większość czasu Polak biegł w samotności, uciekając przed rywalami.
- Czołówka się mocno rozciągnęła. Do ósmego kilometra biegłem właściwie sam na pustyni lodowej. I muszę przyznać, że miałem kryzys na 30. kilometrze. I wtedy pomyślałem sobie o grupie przyjaciół w Polsce, która trzyma za mnie kciuki - wspomniał zdobywca pierwszego miejsca.
Siedem maratonów na siedmiu kontynentach
Grzegorz Bogunia zaczął biegać, gdy miał 36 lat. Jego historia jest dowodem na to, że sport może odegrać ważną rolę w życiu człowieka w każdy wieku. Za udział w siedmiu maratonach odbywających się na siedmiu kontynentach uzyskał specjalny medal, ale to nie odznaczenia są dla niego najważniejsze.
- Największym zwycięstwem jest moja codzienność. Jedną godzinę dziennie poświęcam na sport, a zmieniła ona bardzo dużo i w fizyczności, i w tym, jak się czuję psychicznie - zaznaczył w studio Dzień Dobry TVN.
Z naszego materiału wideo dowiecie się, jakie plany na przyszłość ma polski maratończyk. Cały odcinek Dzień Dobry TVN dostępny jest na Player.pl.
Zobacz także:
- Zamierza zorganizować maraton w Syrii. "Chcemy, żeby impreza przeszła do historii"
- Ambasador Włoch zachęca do udziału w charytatywnym biegu. "Polacy to najbardziej włoski naród wśród Słowian"
- Przebiegł 123 maratony w 103 krajach. "To jest projekt lifestylowy. Nie ścigam się ze swoimi życiówkami"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Jakub Kamiński/East News/ Dzień Dobry TVN