Svalbard to prowincja norweska na Oceanie Arktycznym. To właśnie tam zlokalizowana jest jedna z polskich stacji polarnych. Jak wygląda codzienność jej badaczy? Odpowiedzi na to pytanie udzielił w Dzień Dobry TVN polarnik Tomasz Kurczaba.
Z wizytą w stacji polarnej
Svalbard jest najbardziej wysuniętym na północ skrawkiem lądu, należącym do Norwegii. Na mocy traktatu paryskiego, który został podpisany w 1920 r., wszyscy sygnatariusze, w tym Polska, mogą prowadzić na tym terenie działalność badawczą i naukową. To właśnie dlatego na Svalbardzie znajduje się aż pięć polskich stacji badawczych. Do jednej z nich zabrał nas polarnik Tomasz Kurczaba..
- Znajdujemy się teraz w środku naszej stacji polarnej. Jest to pomieszczenie gospodarcze. Mamy teraz mały remont, ponieważ zakładamy w tym roku antresolę. Będziemy chcieli stworzyć więcej miejsc noclegowych, bo w stacji na razie są takie dla 10/12 osób - zdradził gość Dzień Dobry TVN.
Pokazując pozostałe pomieszczenia, badacz zwrócił uwagę na ważną rolę, jaką odgrywają w stacji przymocowane do okien rolety.
- Rolety w oknach zabezpieczają nas przed niedźwiedziami, ale też pozwalają nam zasnąć podczas dnia polarnego - podkreślił.
Od połowy kwietnia do końca sierpnia słońce na Svalbardzie nie zachodzi, dlatego uczestnicy wyprawy zamieniają czasem dzień z nocą. Godziny ich pracy są uzależnione od panujących na zewnątrz warunków.
- O harmonogramie dnia decyduje pogoda. Jeśli jest taka, jak teraz, czyli pada albo wieje, to zostajemy w stacji i obrabiamy dane, piszemy artykuły. Jeśli jest ładna pogoda, to wybieramy się w teren - powiedział.
Dlaczego nocne wizyty w toalecie wymagają od badaczy zabierania ze sobą broni?
Jak wyjaśnił Tomasz Kurczaba, korzystając w nocy z umiejscowionej na zewnątrz toalety, badacze muszą zaopatrzyć się w karabin. Wystrzał z broni odstrasza bowiem niedźwiedzie polarne, których żyje ponoć na Svalbardzie więcej niż ludzi.
- W okresie wrześniowym, kiedy jest ciemno, przychodzimy tutaj z karabinem bądź pistoletem - podkreślił.
Polarnik zdradził również, jaki typ osobowości powinien cechować badacza.
- Jeśli chodzi o osobowość, na pewno dobre jest to, jeśli osoba jest bardzo wyrozumiała, niekonfliktowa, otwarta na resztę i chcąca robić badania - podsumował.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co można odczytać z ludzkich szczątków? Archeolog obala mity znane z Hollywood
- Znaleziono dziecięce szczątki. "Takie ułożenie zwłok może sugerować, że obawiano się zmarłego"
- Dziecko przyniosło do domu ludzką czaszkę. "Firma pogrzebowa wywoziła tam ziemię"
Autor: Aleksandra Kokot
Reporter: Hanna Jewsiewicka
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN