Projekt Arctowski
Ewa Żukowska, Katarzyna Dąbkowska i Dagmara Bożek kruszą lody zapomnienia, które na prawie 100 lat zamroziły pamięć o Henryku Arctowskim. Żeby zrekonstruować życie naukowca, podróżują w czasie (od XIX aż do XXI wieku) i w przestrzeni (od Europy, USA aż po Antarktydę) oraz przeszukują archiwa i miejsca, gdzie bohater zostawił po sobie liczne ślady swojej naukowej kariery i znikome ślady prywatnego życia.
Celem Dagmary Bożek jest napisanie książki o naukowcu.
- Jestem polarniczką i autorką książek o tematyce polarnej. Zimowałam w stacji Henryka Arctowskiego, tak że ta postać jest mi niesamowicie bliska. Właściwie ta postać rozpoczyna polską historię badań polarnych. To jest końcówka wieku XIX i mało kto wie, że te badania mają już ponad 100 lat - mówiła pisarka w Dzień Dobry TVN. - Polska ma dwie stacje całoroczne: w Arktyce i w Antarktyce, i kilka działających w okresie letnim, więc przypomnienie tej postaci pozwoli też przypomnieć polską polarystykę i badania, które są regularnie przez Polaków prowadzone - dodała.
Z kolei Katarzyna Dąbkowska i Ewa Żukowska chcą stworzyć film.
- To jest taki temat, który ciągle tak naprawdę nas intryguje - dlaczego pamięć o Henryku została rozmyta, zapomniana. To też jest powód, dla którego się nim zajęłyśmy. Henrykiem Arctowskim zainteresowałam się ze względu na zainteresowania filmowe, życiowe, rejonami arktycznymi i antarktycznymi. Kiedy się zorientowałam, że o tym pierwszym polskim polarniku, naukowcu, meteorologu (...) nie ma ani filmu, ani książki, to był dla mnie naturalny bodziec, żeby zrobić film dokumentalny o tej postaci - tłumaczyła Katarzyna Dąbkowska, reżyserka filmów dokumentalnych.
- Mnie Kasia w to wciągnęła i mnie tym zaraziła. Trafiła na podatny grunt, więc jest Henryk Arctowski, gorączka polarna - dodała Ewa Żukowska, producentka i fotografka.
Wszystkie panie ze sobą współpracują.
Henryk Arctowski - kim był pierwszy polski polarnik?
Henryk Arctowski w wieku 26 lat został kierownikiem naukowym wyprawy na statku "Belgika". Była to pierwsza, międzynarodowa i naukowa wyprawa do Antarktyki.
- Z wielkimi przygodami dopłynęli i - co jest arcyciekawe - to oni jako pierwsi zimowali w Antarktyce. Ugrzęźli na 13 miesięcy, bo lód skuł ich statek. Wytrwali, przeżyli - tłumaczyła Ewa Żukowska. - On bardzo liczył na to, że będzie mógł popularyzować i szerzyć naukę. To była jego misja i pasja życiowa - podkreśliła nasza rozmówczyni.
Jak potoczyły się jego losy po wyprawie? Czy za życia był doceniany? Posłuchaj całej rozmowy z naszymi gościniami w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Wielu Polaków nie akceptuje tęczowych rodzin. Patrycja wychowuje z Alicją córkę. "Nie mam praw do dziecka"
- Jak w 60 sekund zachwycić jury konkursu #63PL? Wystarczy pokazać, czym jest dla ciebie nadzieja
- Dlaczego rozwijanie wyobraźni jest wyjątkowo ważne? Najlepsze książki dla dzieci
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News