Na tropie niezwykłego Henryka Arctowskiego. "Ta postać rozpoczyna polską historię badań polarnych"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Na tropie niezwykłego Henryka Arctowskiego
Na tropie niezwykłego Henryka Arctowskiego
Pogoda na dziś najlepsi wojownicy kendo
Pogoda na dziś najlepsi wojownicy kendo
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Jowiszja - nowe wcielenie Michała Szpaka
Jowiszja - nowe wcielenie Michała Szpaka
"Sukienka" prosto z Hollywood
"Sukienka" prosto z Hollywood
Wojciech Siudmak, wielki mistrz realizmu fantastycznego
Wojciech Siudmak, wielki mistrz realizmu fantastycznego
Ukraińskie surogatki podczas wojny
Ukraińskie surogatki podczas wojny
Jak dwie krople wody?
Jak dwie krople wody?
Roża zdemaskowana! Dorota Gardias jako Róża w utworze "Szklana pogoda"
Roża zdemaskowana! Dorota Gardias jako Róża w utworze "Szklana pogoda"
Iga Świątek wygrała Miami Open
Iga Świątek wygrała Miami Open
Najstarszy tenisista świata spełnia marzenia
Najstarszy tenisista świata spełnia marzenia
Tęczowe mamy
Tęczowe mamy
Tęczowa rodzina - Alicja, Patrycja i Zoja
Tęczowa rodzina - Alicja, Patrycja i Zoja
Waga i uprzedzenie
Waga i uprzedzenie
Takie buty!
Takie buty!
Stara miłość nie rdzewieje
Stara miłość nie rdzewieje
Z wizytą u Justyny i Kuby Przygońskich
Z wizytą u Justyny i Kuby Przygońskich
Bzik na punkcie papug
Bzik na punkcie papug
Dziś Dzień Tęczy
Dziś Dzień Tęczy
Henryk Arctowski to pierwszy polski polarnik. Jego wybitna postać fascynuje, lecz obecnie słuch po niej zaginął. Dlatego Ewa Żukowska, Katarzyna Dąbkowska i Dagmara Bożek postanowiły przypomnieć naukowca i jego osiągnięcia. O swoich projektach opowiedziały w Dzień Dobry TVN.

Projekt Arctowski

Ewa Żukowska, Katarzyna Dąbkowska i Dagmara Bożek kruszą lody zapomnienia, które na prawie 100 lat zamroziły pamięć o Henryku Arctowskim. Żeby zrekonstruować życie naukowca, podróżują w czasie (od XIX aż do XXI wieku) i w przestrzeni (od Europy, USA aż po Antarktydę) oraz przeszukują archiwa i miejsca, gdzie bohater zostawił po sobie liczne ślady swojej naukowej kariery i znikome ślady prywatnego życia.

Celem Dagmary Bożek jest napisanie książki o naukowcu.

- Jestem polarniczką i autorką książek o tematyce polarnej. Zimowałam w stacji Henryka Arctowskiego, tak że ta postać jest mi niesamowicie bliska. Właściwie ta postać rozpoczyna polską historię badań polarnych. To jest końcówka wieku XIX i mało kto wie, że te badania mają już ponad 100 lat - mówiła pisarka w Dzień Dobry TVN. - Polska ma dwie stacje całoroczne: w Arktyce i w Antarktyce, i kilka działających w okresie letnim, więc przypomnienie tej postaci pozwoli też przypomnieć polską polarystykę i badania, które są regularnie przez Polaków prowadzone - dodała.

Z kolei Katarzyna Dąbkowska i Ewa Żukowska chcą stworzyć film.

- To jest taki temat, który ciągle tak naprawdę nas intryguje - dlaczego pamięć o Henryku została rozmyta, zapomniana. To też jest powód, dla którego się nim zajęłyśmy. Henrykiem Arctowskim zainteresowałam się ze względu na zainteresowania filmowe, życiowe, rejonami arktycznymi i antarktycznymi. Kiedy się zorientowałam, że o tym pierwszym polskim polarniku, naukowcu, meteorologu (...) nie ma ani filmu, ani książki, to był dla mnie naturalny bodziec, żeby zrobić film dokumentalny o tej postaci - tłumaczyła Katarzyna Dąbkowska, reżyserka filmów dokumentalnych.

- Mnie Kasia w to wciągnęła i mnie tym zaraziła. Trafiła na podatny grunt, więc jest Henryk Arctowski, gorączka polarna - dodała Ewa Żukowska, producentka i fotografka.

Wszystkie panie ze sobą współpracują.

Henryk Arctowski - kim był pierwszy polski polarnik?

Henryk Arctowski w wieku 26 lat został kierownikiem naukowym wyprawy na statku "Belgika". Była to pierwsza, międzynarodowa i naukowa wyprawa do Antarktyki.

- Z wielkimi przygodami dopłynęli i - co jest arcyciekawe - to oni jako pierwsi zimowali w Antarktyce. Ugrzęźli na 13 miesięcy, bo lód skuł ich statek. Wytrwali, przeżyli - tłumaczyła Ewa Żukowska. - On bardzo liczył na to, że będzie mógł popularyzować i szerzyć naukę. To była jego misja i pasja życiowa - podkreśliła nasza rozmówczyni.

Jak potoczyły się jego losy po wyprawie? Czy za życia był doceniany? Posłuchaj całej rozmowy z naszymi gościniami w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana